Gizle

‘Terör konusunda hassasiyetimiz dikkate alınmalı’

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Yolsuzlukla mücadele ve terör tanımının daraltılması konuları süreci tıkayabilir. Ancak bu Avrupa hayali...

Büyütmek için resme tıklayın

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Yolsuzlukla mücadele ve terör tanımının daraltılması konuları süreci tıkayabilir. Ancak bu Avrupa hayalinin rafa kalktığı anlamına gelmiyor. AB terörle mücadele konusundaki hassasiyetimizi dikkate almalıdır” dedi

 

Toplantıya oda üyeleri katılım gösterdi. Toplantıda KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ekonomik veriler paylaşmasının yanı sıra AB ile ilişkiler konusuna da değindi.  Bir sonraki meclis toplantısının 8 Haziran tarihinde gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

 

EĞİTİME YATIRIM

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Mart ayında bütçemiz 6,6 Milyar TL açık verdi. Mart ayındaki açığın nedeni cari transferlerde yaşanan yüzde 51 oranındaki artıştır. İhracat rakamlarında da sürekli bir artış yakalayamıyoruz. İhracatın katma değerini artırmalıyız ve bunun için bugünden başlayacaksak, eğitime yatırım yapmalıyız” dedi.

 

ARTIŞ SAĞLANDI

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Ülkelerle olan ticaretimize baktığımızda; Avrupa ile ihracatımız yüzde 6 canlandı. İran ambargosunun kalkmasıyla mart ayında yüzde 56 artış sağlandı. Diğer komşu ülkelerde yaşanan olumsuz koşullar hala devam ediyor. Umarım barış ortamı bir an önce sağlanır. Önümüzdeki aylarda kurdaki Euro lehine gelişmenin ihracatımızı olumlu etkilemesini bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

 

GERİLME DİP YAPTI

Dış ticaret açığı 2013 yılından bu yana sürekli geriliyor diyen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “İlk çeyrekte dış ticaret açığı yüzde 21 azaldı. Cari açıkta bunun yansımasını görüyoruz. Mart ayında yıllık cari açık 29,5 milyar dolar oldu. Yıllık cari açıktaki gerilmenin artık dip yaptığını düşünüyoruz. Yılın ortalarına doğru, yetersiz turizm gelirlerinden dolayı tekrar yükselebilir” ifadelerini kullandı.

 

OTOMOTİV SEKTÖRÜ

2011 yılından bu yana en düşük Nisan ayı ihracatını gerçekleştirdik diyen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “İhracatımızın en fazla olduğu 10 sektöre baktığımızda kimyevi maddeler ve mamulleri yüzde -34, demir ve demir dışı metaller yüzde -7, elektrik, elektronik ve hizmet yüzde -36, iklimlendirme sanayi yüzde -22 ve çelik sektöründe yüzde -30 oranları görüldü. Sadece otomotiv sektörümüzün ihracatı yüzde 4 arttı. Yılın başından itibaren ihracatımız artış eğilimindeydi, umarız süreklilik kazanır” ifadelerini kullandı.

 

KAPASİTELER ARTTI

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Nisan ayında enflasyon 3 yıl aradan sonra yüzde 7’nin altına inerek yüzde 6,6 rakamına ulaştı. Üretici Faiz Endeksi(ÜFE) 2,9 oranında görüldü. Önümüzdeki aylarda TÜFE’de yatay seyir beklerken, ÜFE’de baz etkisi ile tekrar azalma olabilir. Tüm bunları değerlendirdiğimizde faizlerde indirim gelebilir. İlimiz sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı son 10 aydır ortalama yüzde 70,5 düzeyindeydi. İlimizde kapasitelerin Nisan ayında artışa geçtiğini memnuniyetle görüyoruz” dedi.

 

MÜLTECİ ANLAŞMASI

Son dönemde AB ile ilişkilerimizde bir hareketlenme yaşıyoruz diyen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Bu hareketlenme büyük ölçüde mülteci anlaşması ve vize serbestliği ekseninde gerçekleşiyor. Vize serbestliği sürecinde kısa zamanda çok yol kat ederek 72 kriterin 67 tanesini yerine getirdik. Ancak 4 Mayıs’ta Komisyon hala karşılanmayan 5 kriter olduğunu bildirdi ve vizelerin kaldırılması için tavsiyede bulundu. Son olarak Türkiye tüm kriterleri karşılayana kadar oya sunulmayacağı belirtildi” açıklamasında bulundu.

 

YOLSUZLUKLA MÜCADELE

Tamamlanmayan 5 kriter arasında yer alan yolsuzlukla mücadele ve terör tanımının daraltılması konuları süreci tıkayabilir diyen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Ancak bu Avrupa hayalinin rafa kalktığı anlamına gelmiyor. Ülkemizin yerine getirmeyeceği bir kriter olduğunu düşünmüyorum ancak AB terörle mücadele konusundaki hassasiyetimizi dikkate almalıdır. Kriterlerin tamamlanması konusunda muğlaklık olması Avrupa Parlamentosu(AP)’nda ki oylamanın sonucunu da olumsuz etkiler.  Her durumda Türkiye’nin Avrupa Komisyonu ile çalışarak kalan kriterleri tamamlamayı hedeflemesi gerekiyor” açıklamasında bulundu. 

13 Mayıs 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?