CHP'li Kaplan, Başbakan'a memur alımlarını sordu

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, memur alımları ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması için TBMM'ye soru önergesi verdiK...

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, memur alımları ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması için TBMM'ye soru önergesi verdi

Kaplan, vermiş olduğu soru önergesinde, KİT’lere ve kamu kurumlarına, KPSS sınavı ile giren vatandaşların mülakata çağrıldıklarında, keyfi uygulamalarla karşı kaşıya kaldıkları, haklarının yenildiği konusunda yüzlerce şikayet geldiğini dile getirdi.

MÜLAKATTA ELİYORLAR
Mülakat sisteminin, siyasi otorite tarafından suistimal edilerek kendi yandaşlarının kurumlara yerleştirmenin zeminini oluşturduğunu dile getiren Kaplan, “Mülakata çağrılan kişinin nüfus kağıdı bilgilerinden hangi siyasi partiye ve derneklere üye olduğunu görmek mümkündür. Kurum yetkilileri siyasi otoritenin etkisinde kalarak hangi partiye üye olduklarını bildikleri şahısları mülakatta elemektedirler.

HERKES ÜYELİĞİNİ GÖREBİLİR
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının “www.yargitaycb.gov.tr” adresinden isteyen her vatandaşın kimlik bilgilerine girilerek hangi siyasi partiye üye olup olmadığı görülebilmektedir. Ayrıca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının açıklamasında, cep telefonunun mesaj yaz bölümüne "TCKİMLİK" nosu yazılıp boşluk bıraktıktan sonra "parti" yazılıp 4060'a gönderilerek, herhangi bir siyasi parti üyeliğinin olup olmadığının öğrenebileceği hususu da vurgulanmaktadır"dedi.

Kaplan bu bağlamda Başbakan Erdoğan’a şu soruları yöneltti;
-KPSS sınavında yüksek puan alıp mülakata çağrılan vatandaşların keyfi uygulamalarla, yandaşı korumakla hakkaniyet ve eşitlik prensibine uymayan vatandaşların mağduriyetlerinin yaşanmaması adına bir tedbir almayı düşünüyor musunuz?
-Yurttaşların parti üyeliklerinin böyle aleni bir şekilde üçüncü şahıslar tarafında ulaşılabilir olması doğru mudur? Bu ulaşılan bilgileri art niyetli üçüncü şahısların farklı alanlarda kullanmalarını nasıl engellersiniz?
-Yıllarca emek sarf ederek sınav kazanan ya da herhangi bir kurumun değerlendirmesinde üçüncü kişilerin siyasi keyfiyetine ve yandaşlığına bırakılması doğru mudur?
-Mülakat esnasında hakkının yenildiğini düşünen insanların bu mağduriyetini nasıl gidermeyi düşünüyorsunuz?

05 Mayıs 2013 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?