Herkes ön seçim istedi genel merkez yoklaması dedi

İlimizde merakla beklenen CHP’nin aday belirleme yöntemi belli oldu. Partinin bütün önde gelen isimleri ile Genel Başkan Yardımcıları Hurşit Güneş ve...

Büyütmek için resme tıklayın

İlimizde merakla beklenen CHP’nin aday belirleme yöntemi belli oldu. Partinin bütün önde gelen isimleri ile Genel Başkan Yardımcıları Hurşit Güneş ve İzzet Çetin’in ön seçim isteğine rağmen CHP Genel Merkezi, “Merkez Yoklaması” kararı aldı.

CHP’nin 12 Haziran tarihinde yapılacak 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde aday göstereceği kişileri hangi yöntemle belirleyeceği uzun zamandır tartışmalara konu oluyordu. Bütün örgütlerin ön seçim talep ettiği aday belirleme yönetimi için genel başkan yardımcıları Hurşit Güneş ve İzzet Çetin arasında anlaşmazlık vardı.

PARTİ MECLİSİ ONAYLADI
Ön seçimle mi, yoksa merkez yoklamasıyla mı belirleneceği düne kadar belli olmayan milletvekili adayları için karar önceki gün yapılan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısından çıktı. MYK toplantısında alınan “Merkez Yoklaması” kararı dün gerçekleştirilen Parti Meclisi (PM) toplantısında da onaylandı.

TALEPLER İLETİLMİŞTİ
İlimizden başta genel başkan Yardımcısı Hurşit Güneş, Milletvekili Hikmet Erenkaya olmak üzere il ve ilçe örgütlerinin tamamı ve önceki hafta toplanan danışma toplantısında bulunan parti büyükleri ön seçim yöntemini istemiş ve bütün partililer taleplerini ayrı ayrı Ankara’ya iletmişti.

ÇETİN DE “ÖN SEÇİM” DEDİ
Ancak CHP Genel Merkezi bütün bu ön seçim taleplerine rağmen büyükşehirlerde “Merkez Yoklaması” kararı aldı. MYK toplantısında, son ana kadar atama yönetimini benimseyen Genel Başkan Yardımcısı İzzet Çetin’in de ön seçim talep ettiği ve Kocaeli’deki bütün örgütlerin ön seçim talebini yinelediği öğrenildi.


MYK kararıyla ilgili ilçe başkanları ve partinin önde gelen isimlerinin verdiği ilk tepkiler şöyle

ÖNSEÇİMDEN YANAYDIM
Hurşit Güneş

Ben ön seçimden yana olduğumu ilçe kongrelerinden bu yana dile getiriyordum. Son görüşmelerimizde de sık sık genel başkana ilimizde ön seçim olmasının faydalarını belirttim. Ancak parti meclisinde bütün büyükşehirlerde merkez yoklaması yapma kararı alındı. Partimiz için hayırlı olmasını diliyorum.

HAYIRLISI OLSUN
Hikmet Erenkaya

Bütün büyükşehirlerde aynı karar alındı. Genel merkezin kararına saygı duymak gerekiyor.

TALEBİMİZ ÖN SEÇİMDİ
Yalçın Kuşkan

Taleplerimizi biz iletmiştik. Kocaeli İl Örgütü olarak ön seçim talebimiz vardı. Bundan sonraki karar tabii ki MYK’nın ve genel başkanımızın kararı. Partimize hayırlı olsun. Biz ön seçimin daha hayırlı olacağını düşünmüştük ancak olmadı. İl ve ilçe örgütlerimizle her zaman çalışmaya hazırız. Partimiz için elimizden geleni yapacağız.

ÖN SEÇİM İSTEĞİNİ DİLE GETİRDİM
İzzet Çetin

Ben önceki gün Kocaeli’deydim daha sonra Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı’na katıldım. Burada Kocaeli’nin ve bütün ilçe örgütlerinin ön seçim istediğini dile getirdim. Biz merkez yoklaması değil ön seçim istiyoruz dedik. Ancak Merkez yoklaması kararı çıktı.

ÖRGÜTLERE GÜVENMEK GEREKİYORDU
Sefa Sirmen

Parti genel merkezi böyle bir tasarrufta bulunmuş. Örgütün isteği ön seçimdi. Bizlerde böyle arzu ediyorduk. Karar genel merkezin. Bizlerin buna itiraz edecek hali yok. Ön seçim kararı çıksaydı Kocaeli’de oyumuz artardı ve daha iyi olurdu. Örgütlere güvenmek gerekiyordu. Partimiz için hayırlısı olsun.

ÖN SEÇİMİN FAYDASI OLACAKTI
Ferhan Şensoy

İl kongresine giderken örgütümüze ön seçimin yapılmasından yana olduğumu, bundan sonraki her kademede ön seçimin önemli olacağını belirtmiştim. Delegeler bazında yapılacak ön seçimin partiye faydası olacak demiştim. İlk kez değişimin tohumlarını atan bir örgüt olarak ve Ankara’daki değişime büyük destek veren bir örgüt olarak ön seçim ilimizde fayda sağlayacaktı. Ama sonuç itibariyle genel başkanımızın tasarrufu. Son il başkanları toplantısında da her kararın arkasında olacağız demiştim. Hayırlı olsun. Önemli olan kimin nerede olacağı değil, partimizin nerede olacağı.

TABAN ÖN SEÇİM İSTİYORDU
Veysel Suludere

Dün akşama kadar yüksek ihtimalle ön seçim bekliyorduk. Gündem sürekli değişiyor. Bizim bölgemizden çıkan bir aday yok fakat bölgemizde ön seçim olsaydı iyi olurdu. Örgütün tabanı ön seçim istiyordu. Artık MYK, merkez yoklaması yapacağım kararını almış. Söylediklerimiz bir şey değiştirmez.

KIRILDIK
Salim Kaygısız

Biz bu konuda bütün örgütler olarak ön seçimden yana bir düşünce sergiledik. Ön seçim Kocaeli’ni ayağa kaldırır diyorduk. MYK’da merkez yoklaması kararı alındı. Bu karara kırıldık. Hiç düşünmüyorduk çünkü. Örgütlere sorulmalıydı. Düşünceleri alınmalıydı. Bunların hiçbiri yapılmadı. Bütün çıkacak adaylar partilimizdir. Biz partimiz nasıl güç kazanır bunu düşünüyoruz.

TAHMİN ETMİYORDUM
Ömer Hazer

Tabana güvenmek gerekiyordu. Ben hiç böyle bir şey tahmin etmiyordum. Partimizin, genel merkezimizin kararı. Bugün değerlendirme yapmamız doğru olmaz. Yarınki(bugün) miting için çalışmalarımıza odaklanmalıyız. Değerlendirmelerimizi daha sonra yaparız.

ADAMCILIK BİTERDİ
Harun Güneş

Biz ön seçim bekliyorduk. Partimizin önü açılırdı. Bir takım dedikoduların önü kapanmış olurdu. Adamcılık biterdi. Birçok yönden partimiz rahatlardı. Ancak biz partiliyiz, partimiz için çalışmaya devam edeceğiz.

ÖN SEÇİM DÜŞÜNÜYORDUK
Hakan Savaş

Biz tabi ön seçim düşünüyorduk. İlgili yerlere kararımızı ulaştırmak için çabaladık. Karar genel başkanımızındır. Önemli olan kurumdur. Biz kurumumuz için çalışmaya devam edeceğiz.

HAYIRLISI OLSUN
Güner Anlar Baş

Biz tabi ön seçim talep ediyorduk. Merkez karar verdikten sonra bizim bir şey söylememiz mümkün olmaz. Biz bundan sonra Gebze’nin temsil edilmesi için elimizden geleni yapacağız. Partimiz için hayırlı olsun.

GÖRÜŞÜMÜZ DEĞİŞMEDİ ÖN SEÇİMDE ISRARLIYIZ
Ali Kara

Kocaeli örgütü olarak hepimizin ağız birliği ettiği konu ön seçimdi. Biz bu görüşümüz de halen ısrarlıyız. Ancak partimizin üst kurulu karar aldığı için saygılıyız. Görüşümüz halen değişmedi. Biz halen ön seçimin faydalı olacağını düşünüyoruz. Ancak alınan karara saygımız var.

KARARA SAYGILIYIZ
Muzaffer Yağız

Genel merkezin almış olduğu karara saygılıyız. Biz ön seçim istiyorduk ancak olmadı. Çalışmalarımıza deva edeceğiz. Partimiz için hayırlısı olsun.

ÖN SEÇİM TALEBİMİZİ İLETTİK
Sezai Solak

İl başkanımızla ön seçim talebimizi ilettik. Hurşit Bey (Güneş) ile beraber görüştük. MYK’nın verdiği bir karar. Buna saygı duyuyoruz.

DEĞİŞİM İSTEDİK
Baykal Kaya

Şimdi biz burada bir değişim istedik. Halkın adayları seçmesini istedik. Genel merkezin verdiği karara saygılıyız. Artık sonuna kadar çalışacağız.

KIRGINIZ, ÜZGÜNÜZ
Caner Uzuner

Ön seçim beklentisi çok büyüktü. Bu beklentiyi yaratan Genel Başkan’ın kendisiydi. Kendisi kürsüden üyeyle ön seçim söylemlerini açıklayınca Kocaeli heyecanlandı. Ancak ön seçim olmadı. Bu durumda kırgınız ve üzüntülüyüz. Ancak şu saatten sonra yapabileceğimiz bir şey yok. Önemli olan kırgınlıklarımızı bir kenara bırakıp çalışmaktır. Bu saatten sonra CHP’yi nasıl iktidar yaparız onu konuşmalıyız.

18 Mart 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?