Gizle

Minibüsçüler arasında güzergah tartışması

Yeniköy Otobüs ve Minibüsçüler Kooperatifi ile Gölcük ve Yazlık Kooperatifleri arasında yaşanan‘yolcu ve güzergah tartışmaları’ dün de UKOME’de sürdü....

Büyütmek için resme tıklayın

Yeniköy Otobüs ve Minibüsçüler Kooperatifi ile Gölcük ve Yazlık Kooperatifleri arasında yaşanan‘yolcu ve güzergah tartışmaları’ dün de UKOME’de sürdü. Gölcük otobüslerinin kendi yolcularını almasına tepki gösteren Yeniköy Kooperatifi üyeleri, dertlerini anlatmak için UKOME’ye gitti

Gölcük ve Yazlık araçlarının kendi yolcularını aldıklarını söyleyen SS. 70 No’lu Yeniköy Taşıyıcılar ve Otobüsçüler Kooperatifi üyesi otobüsçüler dün UKOME’ye giderek, UKOME’nin bu konuda hiçbir şey yapmadığını iddia etti. Yazlık ve Gölcük kooperatif üyeleri aynı anda UKOME binasında Kara Ulaşım Şube Müdürü Salih Kumbar ile toplantıdaydı ve toplantı çıkışı ufak çaplı bir arbede yaşandı. Çıkan arbede üzerine Salih Kumbar, önce gazetecilere dönüp, “Siz nasıl haber yapıyorsunuz?” diyerek tepki gösterdi ardından güvenlik güçlerini çağırdı. Fakat olayın büyümesini istemeyen Salih Kumbar, güvenlik görevlilerini geri yolladı.

OTOBÜSÇÜLER ÇOK GERİLDİ
Yeniköylü otobüsçüler, şikayetçi oldukları Gölcük ve Yazlık Kooperatiflerini de UKOME’de görünce ortalık bir anda gerildi. Olay çıkmasından endişe duyan Kara Ulaşım Müdürü Salih Kumbar’ın Gölcüklü otobüsçüleri dışarı çıkarması için güvenlik çağırması üzerine ortam gerildi. Gölcük ve Yazlık Kooperatifleri’nin UKOME’den ayrılmasının ardından Salih Kumbar, Yeniköy Kooperatifi üyeleri ile toplantı yaptı.

“UKOME TEK BİR ADIM BİLE ATMADI”
Yazlık Kooperatifi’nin Yuvam’dan çıkarak kendi yolcularını aldıklarını iddia eden kooperatif üyeleri, “Biz kural ihlali yaptığımızda hemen ceza kesiliyor. Ancak 7 yıldır süren bu sıkıntının çözülmesi için UKOME tek bir adım bile atmadı. Bize gelince kanun hızlı, onlara gelince kanun yavaş işliyor” dediler. Gölcük minibüslerinin inatla kendi yolcularını aldıklarını iddia eden kooperatif üyeleri bu duruma UKOME’nin el atmadığını iddia ettiler ve kesilen cezaların oldukça az oldukları söylediler. UKOME’nin sorunu çözmemesi halinde kendilerince çözüm bulacaklarını söyleyen Yeniköylü minibüsçüler, “Bu işi artık bizler çözeceğiz. Öyle veya böyle bu iş çözülecek” şeklinde konuştular.

“KOTUS SÜRECİ BAŞLAYACAK”
Kooperatiflere ait durakların 2002’de İl Trafik Komisyonu tarafından belirlendiğini söyleyen Kumbar, 2012 yılında 13 bin 766 kural ihlali tespit ettiklerini, 6 bin 500 tane tutanak tuttuklarını ve 5 bin 400 ceza kestiklerini söyledi. Sorunun çözümünü Kocaeli Toplu Ulaşım Sistemleri’nin (KOTUS) devreye girmesi olduğunu ifade eden Kumbar, “Mayıs ayında paralı binişler kalkacak ve KOTUS süreci başlayacak. Bu süreç ile birlikte ihlaller, inişler, binişler tek tek tespit edilebilecek. Bu işin çözümü KOTUS’tur. Eğer sistem içerisinde olursanız ihlallerden zarar görmezsin. Sistem dışında kalırsanız zarar görmeye devam edersiniz” dedi.

AÇIKLAMALAR MİNİBÜSÇÜLERİ MEMNUN ETMEDİ
2011’den bu yana Gölcük Kooperatifi’ne bin 700 ceza kestiklerini söyleyen Kumbar’ın açıklamaları Yeniköylü minibüsçüleri memnun etmedi ve yine bir görüşmeden daha sonuç alınamamış oldu. Öte yandan Kumbar ayrıca pazartesi ya da salı günü Yeniköy, Yazlık ve Gölcük Kooperatifleri ile bir toplantı yapacaklarını duyurdu.

29 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ulaşıma yapılan %10 zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?