Ahilik Haftası Kutlamaları Gölcük Anıtpark’ta gerçekleştirildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının gösterileri ile başlayan tören daha sonra Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile devam etti....

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının gösterileri ile başlayan tören daha sonra Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile devam etti.

 

Törende ilk konuşmayı Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman yaptı. Kocaman, Ahi" sözcüğünün kökeni konusunda dil bilimcileri arasında görüş birliği yoktur. "Ahi" kelimesi, Arapça "kardeş" anlamına gelmektedir. Ancak, Divanü Lûgati't Türk'te "Ahi" kelimesi eli açık, cömert, yiğit anlamına gelen "akı" kelimesinden türediği kaydedilmektedir.

 

Terim olarak Ahilik ise, XIII. yüzyılın ilkyarısından XIX. yüzyılın ikinci yarısına kadar Anadolu'da, Balkanlarda ve Kırım'da yaşamış olan Türk Halkının sanat ve meslek alanında yetişmelerini, ahlâki yönden gelişmelerini sağlayan bir kuruluşun adıdır.

 

Bu tanımlamalardan hareketle "Ahi" kelimesinin, kardeş, arkadaş, yaren, dost, yiğit anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Ahilik hem sosyal hem de kültürel yapılara ait bir terim olarak; birbirini seven, birbirine saygı duyan, yardım eden, fakiri gözeten, yoksulu barındıran, işi kutsal, çalışmayı bir ibadet sayan, din ve ahlâk kurallarına sıkı sıkıya bağlı esnaf ve sanatkarların iş teşkilatı manasını taşır.

 

Ahi birlikleri her kurum gibi, belli bir ihtiyacı karşılama amacı ile kurulmuşlardır. En geniş anlatımla Ahi birliklerinin kuruluş amacı; Orta Asya'dan Anadolu'ya göç eden Türkmenler arasında yer alan çok sayıdaki sanatkarlara kolayca iş bulmak; bu kişilerin Anadolu'daki yerli Bizans sanatkarları ile rekabet edebilmesini sağlamak, piyasada tutunabilmek için yapılan malların kalitesini korumak, üretimi ihtiyaca göre ayarlamak, sanatkarlarda sanat ahlâkını yerleştirmek, Türk halkını ekonomik olarak bağımsız hale getirmek, ihtiyaç sahibi olanlara her alanda yardımcı olmak, ülkeye yapılacak yabancı saldırılarda devletin silahlı kuvvetleri yanında ülkeyi savunmak ve yerleşim bölgelerinde Türk-İslam kültürünü yaymak şeklinde tanımlanabilir. Bu duygu ve düşüncelerle Ahilik haftası kutlu olsun dedi.

 

Daha sonra sırasıyla Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunyaka, Ahilikte hiçbir ayrım gözetmeden herkesi eşit gören bir anlayış vardır. Ahilik, ticaretin, sanatın ve mesleğin insan onuru, güzel ahlak ve dürüstlükle pekiştirildiği, geçmişi çok eskilere dayanan bir kültürümüzdür. Sanatın ahlaka yoğrulduğu Ahilik, Anadolu’da 13.yüzyılda Ahi Evran tarafından kurulmuştur. Ahilik; din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeyen herkese eşit muamele yapılan bir anlayışın simgesidir. Esnaf ve sanatkârlarla birlikte tacirimizin de, sanayicimizin de bayramı olduğunu gördüğüm bu güzel ve anlamlı günü saygı ve sevgilerimle kutluyorum dedi.

 

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Ahilik hayat tarzıdır” Ahilik kültüründe “dostluk başka, alışveriş başka diye bir şey yoktur. Ahlak ve esnaf mektebi, esnaf teşkilatıdır. Ahilik iyilikleri yaymak, kötülükleri engellemektir, dedikodu yapmamaktır. Ahilik fakir ile zengini bir tutmaktır. Ahilik tüm toplumsal ve ticari ilişkilerde dürüst ve güvenilir olmaktır.

 

Ahiliğin insanlığa zerk ettiği bu değerler her birimizin içinde yaygınlaşmış olsaydı, içselleştirilmiş olsaydık kargaşa yaşanmazdı. Bizim tarihimiz gerçekten bir hazinedir. O çizgide Hacı Bektaş-ı Veli’nin, Yunus Emre’nin, Mevlana’nın insanlığa sağladığı değerler, Bu gün dünya sulhuna çok önemli katkılar sağlamaktadır. Biz millet olarak bu değerlerimizi ulusal boyuttan çıkartıp uluslar arası boyuta taşımalıyız. Bu duygularla Tüm Esnaflarımızın ve Zanaatkarlarımızın Ahilik haftasını kutlar başarılar dilerim dedi.

 

Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Tarihi boyunca birlik, beraberlik ve yardımlaşmanın en güzel örneklerini göstermiş olan milletimizin harcını oluşturan kurumlardan birisi de kardeşlik anlamına gelen ‘Ahilik’ teşkilatıdır. Ahilik teşkilatını kuran, Ahi Evran-ı Veli’nin kardeşlik ve karşılıklı sevgi ve dayanışma kuralları içerisinde yoğurduğu Ahilik fikriyatı, Türk milletine özgü bir felsefenin temelini oluşturmuştur.

 

Ahilik; sanat, ticaret ve diğer mesleki alanlarda dayanışmaya dayalı güzel ahlakı, yardımlaşmayı, sevgi, saygı ve hoşgörüyü öne çıkarır. Yine, herkesin kendi sanatında yükselmesini ve gelişmesini hedefler. Dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin herkese eşit davranmayı öğütler. Yoksulu ve kimsesizi korur. Ahi demek kardeş demektir. Bütün esnaflar birbirinin kardeşidir. Kardeşlik; paylaşmadır, yardımlaşmadır. Bu duygu ve düşüncelerle başta esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere tüm halkımızın ‘Ahilik Haftası’nı en içten dileklerimle kutluyorum dedi.

 

Konuşmaların ardından Gölcük Merkez Vaizi Adnan Yıldız tarafından Kuran-ı Kerim okunduktan sonra Gölcük İlçe Müftüsü Mehmet Yazıcı tarafından Bereket duası yapıldı. Akabinde Protokol tarafından tören alanı içerisinde kurulan Zanaatkar standları gezildi. Sohbetler gerçekleştirildi. Bu yılki Ahilik Haftası törenlerinde Cihan Hastanesi ve Özel Aile konak hastanesinde katılarak destek verdi.

 

Anıtpark’ta tertip edilen Ahilik haftası kutlama töreninde, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunyaka, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman, İzmit Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim, Derince Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bekir sargın, Gölcük Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Abdülrezzak Tuncer, Kocaeli Ahisi Vahap Kaya, Gölcük İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Faruk Keskin, Gölcük İlçe Müftüsü Mehmet Yazıcı, Ahilik Kültürünü Araştırma, Tanıtma ve Yaşatma Derneği, İlçe Daire Müdürleri, Merkez Vaizi Adnan Yıldız, Siyasi Partilerin Başkan ve temsilcileri, Oda Başkanları ve temsilcileri, Dernek Başkanları ve temsilcileri, Muhtarlar, Esnaflar,Okul Müdürleri, Öğretmen ve Öğrenciler,Vatandaşlar hazır bulundular.

 

Törenlere katılan Protokol, davetli, misafir ve vatandaşlara Nohutlu Pilav, ayran, osmanlı tulumbası ile meyve ikram edildi.

#

24 Eyl 2014 - 16:50 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Başiskele Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?