İzmit Belediyesinde komisyon ve encümen üyeleri seçildi!

İzmit Belediyesi’nin nisan ayı olağan meclis oturumu belediye hizmet binasında yapıldı. Meclis oturumuna İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan başkanlı...

Büyütmek için resme tıklayın

İzmit Belediyesi’nin nisan ayı olağan meclis oturumu belediye hizmet binasında yapıldı. Meclis oturumuna İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan başkanlık yaptı. Meclis oturumu öncesinde Belediye Başkanı Doğan tarafından 5 Nisan Avukatlar Günü münasebetiyle mecliste görev yapan avukatlara çiçek hediye etti. Meclis encümen üyeliklerine bir yıllığına Erdoğan Çakır (34), Veli Beyaztaş (33)ve Emine Zeybek (34) seçildi.

 

Bir yıl görev yapacak ihtisas komisyonu üyeliklerine;

A) PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU

Hayrettin Ünlü

Engin Uztürk

Sami Çınar

Birol Sağlam

Ersin Albayrak

 

B) İMAR KOMİSYONU

Zekeriya Özak

Aykut Bozkurt

Güzin Taştekin

İlker Ulusoy

Uğur Koştur

 

C) ÇEVRE VE SAĞLIK KOMİSYONU

Emine Okanalp

Nevzat Tekinsav

Cemil Kanpara

Abdullah Koç

Hale Meriç

 

D) EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU

Hüseyin Polattimur

Cemil Kanpara

Yaşar Keskin

Ercan Umutlu

Abdullah Koç

 

E)KÜLTÜR TURİZM VE SANAT KOMİSYONU

Hasan Ayaz

İbrahim Elgin

Haluk Akgün

Özcan Özer

Birol Sağlam

 

F) SOSYAL HİZMETLER KOMİSYONU

İbrahim Kılıç

Sabri Yıldız

Haluk Akgün

İsmail Kamış

Emrah Efe

 

G) KIRSAL HİZMETLER VE İSİMLENDİRME KOMİSYONU

Ayhan Aslanboğa

Sabri Yıldız

Mehmet Çetin

Cengiz Kavşut

Hale Meriç

 

BAŞKAN VEKİLLİĞİNE

Meclis oturumunda meclis birinci başkan vekilliğine İbrahim Elgin (35), ikinci başkan vekilliğine Ersin Albayrak (34) seçildi.  

 

KATİPLİKLERE

Katip üyeliklere asil üyeliklere Güzin Taştekin (35), Ersin Alparslan (34), yedek üyeliklere Birol Sağlam (33) ve Emrah Efe (33) seçildi.   

 

İNCELEME YAPILMALI

Meclis gündeminde yer alan 2016 yılı içerisinde sözleşmeli personele ödenecek ücret tespiti ile ilgili yazı plan ve bütçe komisyonuna havale edildi.  Kandıra'da bulunan gençleri de spor yapmaya, bisiklet kullanmaya teşvik etmek ve sağlıklı bireyler olarak gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla bisiklet dağıtımı planlandı. Kandıra Belediyesi ile ortak proje geliştirmek üzere Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a protokol düzenleme yetkisinin verilmesine CHP Grup Başkan Vekili Ersin Albayrak “Komisyona inmesi yönünde talebimiz vardır. Bu işi büyükşehir belediyesi tarafından yapılması gerekiyor. Gereken inceleme yapılması gereklidir” derken, İzmit Belediye Başkanı Doğan ise “Neresi incelenecek, çocuklar sizlere kızar. Onlara söylerim” karşılığını verdi.   

 

ÇOCUKLAR İSTİYOR

Burada sadece protokol yapılacaktır diyen Doğan “Bu yıl 5 bin öğrenciye 5 bin öğretmene bisiklet dağıtılmaktadır. Bütün ilçelerde bunun uygulanmasını istemekteyiz. Büyükşehir belediyesi tarafından önemli çalışmalar yapılmaktadır. Kente önemli bir kazanım olmuştur. Akıllı bisiklet projesi uygulanıyor. Kandıra ile çok iç içe durumundayız. Burada bulunan çocuklar tarafından bisiklet istenmektedir. Kentin bisiklet kenti olmasını istiyoruz. Amacımız temizdir. Bir ay bekleyecek komisyona inecek. Haziran ayını bulacaktır” ifadelerini kullandı.

 

KOMİSYONA İNMELİDİR

CHP’li Meclis üyesi İbrahim Güçlü “İzmit Belediyesi bütün sorunları çözmüş ve diğer belediyelere hizmet ediyorsa bundan memnun oluruz. Kandıra Belediyesi geliri vardır. Bütçeyi beceremezsen dışarıdan gelecekler. Gecenin yarısı sarhoş personelin sokaklarda dolaşmayacaktır. Doğrusu bu değildir. beşinci sınıflara verildi. Bu durum böyle ise 3 ve 4’ncü sınıf öğrencilere de verelim. Görme engelli vatandaşlarımızın yolları yoktur. Protokol için yetki istiyorsunuz. Bütçe sınırı yoktur. Evermiyoruz demiyoruz. Ucu açık bir durumdur. Komisyona gelir. Komisyon tarafından kentte iletilir” karşılığını verdi.   

 

31 BİN 500 BİSİKLET

Başkan Doğan “Burası halkın meclisidir. Burada cümleler doğru seçilmelidir. Burası kahvehane değildir. Kandıra Belediyesinden teklif gelmesi. Böyle bir proje başka yerde yoktur. Kandıralı çocuklar tarafından bizlere teklif gelmiştir. Herkes aklına geleni söylemesin. Bizler yıllardır bisiklet dağıtımı yapılıyor. Beşinci sınıf konusunda uzmanlarla yapılan görüşmeler neticesinde bu sınıflar belirlenmiştir. Ondan dolayı vermekteyiz. Şehrin arka sokaklarını biliyoruz. İki taraflı yol alınmaktadır. Bisiklet bir gerekliliktir. Geçmiş dönemler buna dikkat etmemiştir. Projenin uygulanmasını istiyoruz. 31 bin 500 çocuğa bisiklet verilmiştir. Geçen sene Kandıralı çocuklara bisiklet verilmişti. Taktir edilecek bir adımdır. Çocukların gönüllerini olmasını istiyoruz” dedi. Yapılan seçim ile oy çokluğu ile kabul edildi.   

 

OY BİRLİĞİ

Mülkiyeti Maliye Hazinesine ait Kültür Tepesi 2. Etap Peyzaj Düzenleme Projesi’nin uygulanabilmesi için söz konusu parsellerin tahsis edildiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile protokol yapılması için Belediye Başkanına yetki verilmesi teklifi oy birliği ile kabul edildi. Gündoğdu Mahallesi 37,00 m2’lik odanın 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu olarak kullanılmak üzere, Kocaeli Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü adına bedelsiz olarak 5 (beş) yıl süre ile tahsis edilmesi teklifi oy birliği ile kabul edildi.   

 

MİA KONUSU

CHP Grup Başkan Vekili Ersin Albayrak “İmar konusunda bir karar alınmalıdır. Herkese uygun imar olmaz. Vizyon projeleri yüz yıllık olmalıdır. Arkamızdan birileri dua etsin. Denizle bağlantısı olmalıdır. İmar komisyonunda hoş olmayan şeyler yaşanmış. MİA hakkında 3-4 aydır çalışılmaktadır. Yapılan çalışmalar alınarak çıkılmış sonrasında memur tarafından evraklar geri istenmiştir. Burada muhatap komisyon başkanıdır. Evrakların acil olarak geri gelmesi gerektiği söylenmiştir. Belediye meclisinden neleri saklamaya çalışıyorsunuz? Her şey bizimdir demekmidir? Yoksa bizim arkadaşlarımız Sakıncalı Piyademidir? Herkes bu memleketi ne kadar seviyorsa bizde o kadar seviyoruz. Birbirimizden sakıncalı bir durum olmamalıdır. Biz yönetiriz siz kenardan bakın demek olmaz. Arkadaşlarımızı evrakları geri getirmişlerdir. Ben olsam getirmezdim. Herkesin kutsal değerleri vardır. Ben bu kürsüden “AKP” adını anmadım. Uzlaşma adına bir şey yapılıyor. Endişelendiğim durum ise bu kenti sadece biz sahip çıkıyoruz. Basın da sormadan yazmaktadır. Komisyonların rahat ve sağlıklı çalışabilmesi için davranışlara dikkat etmek gerekiyor” dedi.

 

DIŞARI EVRAK VERİLMEZ

AKP’li Meclis Üyesi Zekeriya Özak “Komisyon çalışmasında karar verilmeden önce dışarıya açıklanması doğru değildir. Yasa gereği bu böyledir. Komisyon başkanı olarak ben dahi almıyorum. Komisyon da yapılan çalışmalar orada kalır. Talimatı ben verdim. Büyükşehir belediyesi de bu sistemle çalışmaktadır. AKP’li meclis üyelerine dahi verilmiyor. Herhangi bir etki altında kalmamak içindir. Alınmamış bir karar olduğundan dışarı yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için vermiyoruz da almıyoruz da. Konu budur” açıklamasında bulundu. Serkan BORLAK

05 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ekmeğe yapılması planlanan zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?