2013 sonunda her 5 çiftçiden 1’i sigortalı olacak

Hedefimiz “2013 yılı sonunda her beş çiftçiden birini sigorta kapsamına almak” diyen Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Tarım Sigorta...

Büyütmek için resme tıklayın

Hedefimiz “2013 yılı sonunda her beş çiftçiden birini sigorta kapsamına almak” diyen Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ramazan Kadak, sistemin, sürdürülebilir ve sağlıklı bir şekilde büyümesi ilkesinden sapmamak şartıyla, önümüzdeki yıllarda ürün, risk ve bölge bazında kapsamın genişletilmesi için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.


Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ramazan Kadak, tarım sigortası sisteminin, kalıcı ve sürdürülebilir bir sistem olabilmesi için kontrollü ve dikkatli bir şekilde, sağlıklı bir gelişme trendi izlemesinin son derece önemli olduğunu kaydetti. Kadak, “Bu amaçla, uygulamalardan elde edilecek deneyimler sonucunda, belirli analizlerin ve hesaplamaların da yapılarak, gerekli sigorta bilgileri ve verilerine ulaştıktan sonra teminat verilen risklerin adedi ve kapsamı genişletilerek, çiftçilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek, kalıcı bir tarım sigortası sisteminin altyapısının tesis edilmesi, başarı için gereklidir” dedi.


“Yukarıdaki grafiği incelediğimizde, sigortalı alanda yüzde olarak göreceli bir artışın olduğu görülmektedir. 2007 yılında sigortalı alanın çiftçi kayıt sistemine kayıtlı sigortalanabilir alana oranı yüzde 2,23 iken 2010 yılında yüzde 4,23’e çıktığı, 2011 (31 Mayıs 2011 itibariyle) yılında ise yüzde 5,33 yükseldiği görülmektedir” diyen Kadak, “Diğer branşlardaki sigortacılığı incelediğimizde konutlarda, yaptırılması zorunlu olan Doğal Afet Sigortası’nda (DASK)’da penetrasyonun yaklaşık yüzde 25 olduğu görülmektedir” diye konuştu.

‘2013 SONUNDA HER 5 ÇİFTÇİDEN 1’İ SİGORTALI OLACAK’
Ülkemizde zorunlu olmayan tarım sigortacılığının, 2006 yılından itibaren gösterdiği gelişmenin çok olumlu olduğunu ifade eden Kadak, “Sigorta bilinci oluşturma zor bir konu olup, özellikle tarım sigortası bilincini geliştirme, daha zor ve uzun soluklu bir süreç gerektirmektedir. Ülkemiz Tarım Sigortaları Sistemi (TARSİM) tarım sigortalarında portföy büyüklüğü bakımından, Avrupa ülkeleri arasında 2010 yılı itibariyle 4. sırada bulunmaktadır. Tarım Sigortaları Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile kanunun çağdaşlığı, kamu-özel sektör işbirliği, dinamizm ve esneklik ile belirgin bir başarı yakalanmıştır. Tarım ve Köyişleri Bakanımızın da ifade ettiği gibi hedefimiz “2013 yılı sonunda her beş çiftçiden birini sigorta kapsamına almaktır.” Sistemin, sürdürülebilir ve sağlıklı bir şekilde büyümesi ilkesinden sapmamak şartıyla, önümüzdeki yıllarda ürün, risk ve bölge bazında kapsamın genişletilmesi ve sigortalılık oranının artması yönünde çalışmalarımız devam edecektir” dedi.

‘HAYVAN HAYAT SİGORTALARININ YAPISI DİNAMİK’
Bakanlığın en önemli stratejik hedeflerinden birinin ülkemiz hayvancılığının geliştirilmesi ve tüketiciye sağlıklı ve kaliteli hayvansal ürünlerin ulaştırılmasını sağlamak olduğunu kaydeden Kadak, “Bu bağlamda, hayvancılığı geliştirmek için çok çeşitli desteklemeler ve teşvik uygulamaları verilmektedir. Doğal olarak, hayvancılık işletmelerinin artışına paralel bir şekilde, hayvan hayat sigortasında da artışlar olmaktadır. Örnek olarak, ilk poliçe kesilmeye başlanılmasından itibaren, sigortası yapılan süt sığırlarındaki sigortalı hayvan sayısını verebiliriz. 2007 yılında 54.499 adet süt sığırı sigortalı iken 2010 yılında yüzde 345 artışla 188.436 süt sığırı sigortalanmıştır. 2011 yılında ise (31 Mayıs 2011 tarihi itibariyle) 148.544 adet süt sığırının hayat sigortası yapılmıştır” dedi.Kadak son dönemde yaşanan diğer gelişmeleri ise şöyle özetledi: “Türkvet’e kayıtlı süt sığırlarına ilave olarak, erkek besi sığırları ve Türkvet’e bilgileri kayıtlı olan (Küçükbaş hayvan kayıt sistemine kayıt edilerek kulak küpesi takılan) damızlık koyun ve keçi ile damızlık koç ve tekeler, tarım sigortaları kapsamına alındı. Yine ülkemizde bio-güvenlik ve hijyen tedbirleri alındı, kapalı kümeslerde yetiştirilen kümes hayvanlarında ölüm riski, denizlerde ve iç sularda yetiştirilen su ürünlerine (Her türlü hastalık, zehirlenme, kaza ve bazı doğal afetler) ölüm riski hayvan hayat sigortası kapsamına dahil edildi. Bu gelişmeleri değerlendirdiğimizde hayvan hayat sigortalarının çok dinamik bir yapıda olduğu ve hızlı bir gelişme trendi gösterdiği görülmektedir.”

‘KURAKLIK TEMİNATI İÇİN ÇALIŞIYORUZ’
Tarımsal üretimde kapsama alınması gerekecek daha fazla riskler ve ürünler bulunduğunu ifade eden Kadak, “Orta vadede bitkisel üretimde aşırı yağış, zamansız yağış riskleri ile ilgili çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Orta-uzun vadede ise bitkisel üretimde kuraklık riskinin kapsama alınması ile ilgili olarak veri toplama, değerlendirme ve sigortalama modelleri üzerinde çalışıyoruz. Tarım sigortası sisteminin, ülkemizde yeni uygulamaya başlamış olması nedeniyle, kapsama alınacak risklerin belirlenmesinde, kalıcı ve sağlıklı bir sistemin kurulmasının yanında, sistemin sürdürülebilirliği, eldeki mevcut veriler, bütçe imkanları, dünyadaki benzer uygulamalar ve uluslararası reasürans anlaşmaları v.s. gibi nedenler dikkate alınıyor. Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu’nca kuraklık gibi kapsama alınamayan katastrofik, büyük risklerin, sürdürülebilir sigorta tekniği açısından, uzun vadede kapsama alınabilmesi için veri toplama ve aktüerya çalışmaları devam etmektedir” dedi.

30 GÜNDE HASAR ÖDEMESİ
Tarım sigortacılığının diğer sigorta branşlarına göre çok zor ve riskli bir sigortacılık alanı olduğunu belirten Kadak, “Cumhuriyet tarihimizde de, devlet destekli sistem gelinceye kadar gelişememesinin sebebi bu yoğun risk sebebiyle, sigorta şirketlerinin bu branşa çok sıcak bakamamaları yüzündendir. Ancak, Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi (TARSİM)’in kurulmasıyla, hem prime destek sağlanarak çiftçilerimizin sigorta poliçesi satın alması kolaylaştırılmış, hem de sisteme hasar fazlası desteği verilerek, reasürans anlaşmaları yapmada kolaylık sağlanmıştır” dedi. Yıllara göre hasar/prim oranları incelendiğinde 2007 yılında hasar/prim oranı yüzde 64,56 iken, 2009 yılında yüzde 74,26 olarak gerçekleştiğini ifade eden Kadak, “Bu oranlara bakarak da, iklim değişikliklerine bağlı olarak tarımsal üretimde riskin ne kadar yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Gerek hasar tespit işlemleri ve gerekse tazminat ödemelerinde, azami hassasiyet ve özen gösterilmekte olup, meydana gelen hasarlarda, tarım sigortaları havuzu eksperlerinin ekspertiz raporları doğrultusunda ilgili genel şartlar, teknik şartlar tarife ve talimatlar dahilinde çiftçilerimizin tazminat tutarları süratle ödenmektedir. Bitkisel ürün sigortalarında, hasat tarihini takiben dosya işlemlerinin tamamlanmasından sonra 30 günde, hayvansal ürün sigortaları ve sera sigortalarında ise hasar dosyasının tamamlanmasından sonra 30 günde, hasar tazminatı ödemesi yapılmaktadır” diyerek sözlerini tamamladı.

06 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?