Zeytinoğlu'ndan Rusya uyarı

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan kasım ayı ihracat rakamlarını değerlendir...

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan kasım ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. “Dış ticarette risklerle fırsatların aynı dönemde ortaya çıktığını görüyoruz. Bunları iyi yönetmemiz lazım” dedi.

 

VİZELER KALDIRILACAK

Kasım ayı ihracatının miktar olarak artmasına rağmen birim fiyatlarındaki düşüşten dolayı 11,4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini dile getiren Zeytinoğlu, “İhracatta paritenin olumsuz etkisini 2015 yılında yaşadık. Buna bir de başta Avro bölgesi olmak üzere Rusya, Irak, İran ve Mısır gibi önemli ihraç pazarlarımızdaki gerileme eklendi. Öte yandan Türkiye AB Zirvesi ile vizelerin kaldırılmasına yönelik olarak bir takvim işleyecek. Ayrıca siyasi ve ekonomik ilişkilerde canlanma beklentisi arttı” dedi.

 

RUSYA İLE ORTAM SAKİNLEŞMELİ

AB pazarlarına yönelik canlanma umutlarının devam ettiğini dile getiren Zeytinoğlu, “Fakat diğer taraftan Rusya pazarına yönelik endişelerimiz var. Bunları iyi yönetmeliyiz” şeklinde konuştu. Zeytinoğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “2015 yılını düzeltilmiş Orta Vadeli Programdaki hedeflere uygun kapatmanın mümkün olabilir. Son günlerde Rusya ile yaşanan gerginliğin, iki ülkeye de zarar vermeyecek şekilde, sakin bir diplomasi ile çözülmesini arzu ediyoruz. Rusya ülkemizin en önemli ticaret partnerlerinden biridir” dedi.

 

“AB BİZİ CANLILIK GETİRİR”

AB ile ilişkilerin 2016 için yeni bir fırsat yarattığının altını çizen Zeytinoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: “AB-Türkiye Zirvesi’nde, Avrupa Birliği üyeliği müzakerelerin canlanması ile ilgili önemli adımlar atıldı. AB, ülkemizin en önemli ticaret partneridir. 2016 yılında AB ile ilişkilerimizi daha ileri aşamaya taşıyabilme potansiyelimiz yüksek. Zirveden önemli kararlar çıktı. Bu kararların uygulamaya alınması ile AB bloğu ile olan ticaretimize canlılık getirebiliriz. 2016 yılı için AB’ni bizim dış ticaretimiz için bir fırsat olarak görüyoruz.”

02 Aralık 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?