Gizle

Kocaeli Bahçeşehir Koleji’nin uluslararası başarısı

42th  INTERNATIONAL CHILDREN’S EXHIBITION OF FINE ART LIDICE resim yarışmasında kazandığı ödülleri, Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’nda düzenlenen ödül...

Haber albümü için resme tıklayın

42th  INTERNATIONAL CHILDREN’S EXHIBITION OF FINE ART LIDICE resim yarışmasında kazandığı ödülleri, Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’nda düzenlenen ödül töreninde Başkonsolos Ester Lauferova ‘nın elinden aldı.


42th  INTERNATIONAL CHILDREN’S EXHIBITION OF FINE ART LIDICE 2014
Alman Nazilerin katlettiği Çek Köyü Lidice ‘deki  çocuk kurbanları anmak için kurulan ve bu yıl 42.si düzenlenen bir yarışma. Çek Cumhuriyeti Kültür  Bakanlığı’nın, Çek Cumhuriyeti  Eğitim-Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, Çek Cumhuriyeti Dış  İşleri Bakanlığı ‘nın ve UNESCO’nun da  desteklediği uluslararası yarışmanın bu yıl ki teması, çiftlikte yaşam yetiştirilen ürünler ve bahçemiz olarak belirlenmişti. Uluslar arası saygınlığı yüksek olan bu yarışmaya  77ülkeden 1907 enstitü, okul ve sanat evlerinden 27.868 öğrenci çalışması katılmıştı.

 

YARIŞMAYA KATILAN ÜLKELER
Arnavutluk, A.B.D, Arjantin, Ermenistan, Avustralya, Azerbeycan, Bahreyn, Bangladeş, Belarus, Bosna Hersek, Bezilya, Brunei, Bulgaristan, Hırvatistan, Doğu Timor, Mısır, Estonya, Etiyopya, Fransa, Gürcistan, Almanya, İngiltere, Yunanistan, Macaristan, Çin, Hindistan, Endonezya, İran, Japonya, Kazakistan, Kenya, Güney Kore, Kosova, Laos, Letonya, Litvanya, Makedonya, Malezya, Meksika, Moldova, Fas, Myanmar, Hollanda, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Panama, Filipinler, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan Seyşeller, Singapur, Slovenya, Güney Afrika, İspanya, Sri Lanka, İsviçre, Taylan, Tunus, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Venezuella ve Vietnam…


Derece Alan Öğrenciler
Ayşe Duru Ergene            8 Yaş - Madalya
Ozan Batuhan Çelebi      11 Yaş - Madalya
Murat Sertsarı               6 Yaş - En İyi Koleksiyon
Yalçın Kaan Eldoğan        8 Yaş - En İyi Koleksiyon
İrem Arıcı                      10 Yaş - En İyi Koleksiyon
Egemen Türker                11 Yaş - En İyi Koleksiyon
Eren Erdoğan                 13 Yaş - En İyi Koleksiyon

En İyi Koleksiyon Madalyası da Bahçeşehir Koleji’nin olmuştur.  

 

Kitaplı berber…

lay.jpg

Kitap ayracı biçiminde hazırlanmış bir davetiye düşünün. Baş tarafında; “Kitap 0-ku-yo-ruz” notu düşülmüş, hemen altına da;

“Kitap okuma kokteylinde sizi de aramızda görmek bizi onurlandıracaktır” notu eklenmiş.

“Kitap okuma kokteyli” diye bir kokteyl duymuş muydunuz daha önce bilemem ama, kendi adıma söylemeliyim ki ben duymamıştım.

Yer : Derince…

Tarih: 29 Kasım 2014 Cumartesi…

Adres: Çenedağ Mahallesi. H. Hasan Yılmaz Cad. Gençtürk Pasajı No: 61…

Yıllar önceden bildiğim küçük bir pasaj burası. Verilen adreste ise küçük, şirin bir erkek berberi dükkânı var. Dükkânın sahibi, on parmağında yirmi marifet türünden biri; Rasim Uyan…

Tanıdıklarına, ulaşabildiklerine, yukarıda sözünü ettiğim davetiyelerden yollamış. Sosyal paylaşım sitelerinden de duyurusunu yapıp herkese çağrıda bulunmuş; “Kitabını al gel!”

Türkiye gibi, okuma alışkanlığının oldukça zayıf olduğu bir ülkede, çorbada tuzum bulunsun anlayışıyla davranan Rasim Uyan’ın çağrısına uyanların tümünü yazmaya kalksam sayfaya sığdıramam. Bu nedenle şu kadarını söylemeliyim; en üst düzeyden tutun da, sıradan insanımıza kadar, hemen her kesimden, her kültürden insan gelmişti bu farklı ve anlamlı kokteyle. Tanıdıklarla, dostlarla, kısa süreliğine bile olsa buluşma, ayaküstü iki laf etme fırsatı da doğmuştu…

Bir berberin ekmek teknesidir dükkânı. Günlük çalışan ve evine ekmek götüren esnaftır berber. Rasim Uyan, böyle bir etkinlik için dükkânını kapatmışsa, tezgâhını, kapısının önünü kitaplarla doldurmuşsa ve Türkiye’deki böylesine önemli bir soruna parmak basmaya çalışmışsa, kendisi için söylenecek, saygı duymaktan başka ne kalmıştır ki geriye?..

Teşekkürler Rasim Uyan; emeğin için, düşüncen için teşekkürler…

Okul kütüphanelerini mescide çevirenlere örnek olacak bir davranışta bulunduğun için çok teşekkürler…

 

Fotoğraflarla Türk Sanayisinin geçmişine yolculuk

ersin.jpg

Ülkemizi uluslararası arenada fotoğraflarıyla temsil eden ve yaşayan en büyük fotoğraf üstadı olarak anılan Ersin Alok, ‘1966-2014 Sanayi Fotoğrafları Sergisi’ ile Türkiye’nin dört bir yanında sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Sergi, İstanbul Sanayi Odası ve Eskişehir Ticaret Odası’nın ardından, 4 Aralık – 19 Aralık arasında Kocaeli Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde sanayi odası üyeleri ve sanatseverlere açık.

 

SİZDEN GELENLER

Kırmızı rugan pabuçlar…

Kırmızı rugan pabuçları hatırladım bir anda. Sonra o heybetli bina içindeki kocaman avize ve kırmızı halı ile kaplanmış merdivenleri, o salonda toplanmış şık insanları.

Sonrasında da o küçücük hafızada kalan ve şimdilere taşınan hatta çınlayan sesi;

‘’Midas'ın kulakları eşek kulakları, Midas’ın kulakları eşek kulakları ’’…

Klasik müziği hayata sokup sevdirmek, operanın kemikleşmiş göz korkutan elitist yapısından uzaklaştırmak için çaba harcanmıştı yıllar önce hayatımda.

Nereden bilebilirdim ki? Sıkılarak izlediğim o canlı performansın, opera ile ilk tanışmam olduğunu!

1979’lu yıllardan söz ediyorum, o yılların AKM’sinden. Şimdilerde iç acıtacak şekilde belirsizliğe itilmiş salondan. Tüm kültür etkinliklerinin keyifle sergilendiği, Taksim’deki en bilindik buluşma noktasından.

Dokuz, on yaşlarında bana hap gibi verilenler, şimdilerde müziği çok sevmeme neden oldu demeliyim.

“Eeee, opera ne kadar hayatında” derseniz, çok değil! Ama, opera müzikleri ve klasiklerin yaratıcıları hep benimle;

Bizet, Verdi, Puccini ve Rossini gibi…

Hadi! Benim için Delibes Flower Duet’i dinleyin.

İyi geceler…

B.Funda Süzer

Kasım 2014 Yeniköy

07 Aralık 2014 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ekmeğe yapılması planlanan zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?