Gizle

İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Arsal Arısal ve birlik üyeleri Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması...

Büyütmek için resme tıklayın

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Arsal Arısal ve birlik üyeleri Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması yaptılar. 3 Mart 1992 yılında Zonguldak Kozlu’da yaşanan ve 263 madencinin hayatını kaybettiği facianın yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen basın açıklamasında İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Arısal “Özellikle iş cinayetlerinde, işçi katliamlarında kaybettiğimiz canlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyor, başta aileleri olmak üzere hepimize bağsağlığı diliyorum” dedi.

 

HER GÜN BEŞ EMEKÇİ ÖLÜYOR

Ne yazık ki ülkemizde, emekçinin sağlığının, canının önemi yok, önemli olan sermayenin daha fazla kar elde etmesidir diyen Arısal “Tüm parlak sözlere, devrimmiş gibi sunulan yasal düzenlemelere rağmen iş cinayetlerinde ortalama her gün 5 emekçi hayatını kaybetmektedir. Ülkemizin, çalışma yaşamı koşulları açısından hem hükümetin hem de kamuoyunun olağanüstü hasiyetle üzerine eğilmesi gereken son derece olumsuz bir tablo ile karşı karşıya olduğu tüm açıklığı ile ortadadır” açıklamasında bulundu.

 

ÖRGÜTLENME MÜCADELESİ

6331 sayılı iş sağlığı güvenliği kanunu, iş cinayetleri sonucu oluşan tepkilere karşı çıkartılmış bir “göz boyama” yasadır diyen Arısal “Yasa çerçevesinde yapılan düzenlemeler problemidir. Sendikal örgütlenmenin önünde ki engeller kaldırılmadıkça, örgütsüz çalışma arttıkça işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda yol almak mümkün olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

KİRALIK İŞÇİ

Çalışma yaşamında ki anti-demokratik düzenlemeler yetmezmiş gibi AKP iktidarı şimdi de kamuoyunda “kiralık işçi” olarak bilinen iş kanununda değişikliğe gitmek istemektedir. Bu tasarı yasalaştığında çalışanın ücret alma güvencesi olmayacaktır, kiralık işçi sendikalı olmayacaktır. İş güvencesi olmayacaktır, kıdem, ihbar tazminatlarında, yıllık izin kullanımında problem yaşanacaktır. Meslek hastalığı tespitinde sıkıntı daha da artacaktır. İşçi sağlığı ve işçi güvenliği hizmetleri kiralık işçiler tarafından yerine getirebileceklerdir” dedi.

 

MESLEK HASTALIĞINA YOL AÇACAKTIR

Kiralık işçiler, doğrudan esnek çalışmaya yol açtığı gibi kiralık işçiler sık sık işsiz kalacaktır diyen Arısal “Bu nedenle işçi sağlığı daha da kötüye gidecektir. Esnek çalışma, işsiz kalma korkusu, işçilerin sadece fiziksel sağlığını değil, ruhsal ve toplumsal sağlığını da olumsuz etkileyecektir. Dolayısıyla kiralık işçiler, işçi sağlığı ve iş güvenliği bakımından son derece sağlıksız, sakıncalı, tehlikeli ve riskli bir istihdam ve çalışma biçimidir. Kiralık işçiler, bir bütün olarak işçi sağlığında ağır bir tahribat yaratacak, daha çok işçi cinayetine meslek hastalığına yol açacaktır” açıklamasında bulundu.

 

DANIŞMANLIK HİZMETİ

İşçi cinayetlerinin son bulması için önerilerini sıralayan Arısal, “İşçi sağlığı ve işçi güvenliğinin sağlanması öncelikle devletin ve işverenin görevidir. İş yerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında görev verilen mühendis, mimarların işçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması konusunda ki görevlerinin bir danışmanlık hizmeti olduğu kabullenilmelidir” ifadelerini kullandı.

 

BAĞIMSIZ BİR ENSTİTÜ

İşyerlerine verilecek işçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetleri bir kamu hizmeti olarak ele alınmalı, işçi sağlığı ve iş güvenliği ticari kuruluşların kar alanı olmaktan çıkartılmalıdır diyen Arısal “İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanına ilişkin düzenlemelerin ve denetim yalnızca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülmesi doğru kararların alınmasının önünde bir engeldir. Bu nedenle düzenleme ve denetleme Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanlığı’nın yanında Sağlık Bakanlığı, üniversiteler, sendikalar, TTB ve TMMOB’den oluşan idari ve mali yönden bağımsız bir enstitü tarafından yerine getirilmelidir. Çalışma yaşamına ilişkin tüm düzenlemeler bu enstitü tarafından yeniden ele alınmalı ve kararlaştırılmalıdır” açıklamasında bulundu. Arısal konuşmasının son bölümünde “kiralık işçi yasa tasarısı” nın geri çekilmesini istedi. Serkan BORLAK

04 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ulaşıma yapılan %10 zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?