Gizle

Körfez’de balık türü ve sayısı artacak

3 ay önce başlatılan proje kapsamında İzmit Körfezi’ne toplam 1,5 milyon yavru balığın bırakılacağı belirtildi.   Büyükşehir Belediyesi tarafından p...

Büyütmek için resme tıklayın

3 ay önce başlatılan proje kapsamında İzmit Körfezi’ne toplam 1,5 milyon yavru balığın bırakılacağı belirtildi.

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından 3 ay önce başlatılan, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından da desteklenen ‘İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi’nin fizibilite raporu, Emex Otel’de gerçekleştirilen toplantıyla açıklandı.

 

GENİŞ KATILIM

Toplantıya Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, MARKA Genel Sekreteri Fatih Akbulut, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Kenan Güllü, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetimi Daire Başkanı Ramazan Çelebi ve projeye destek veren ilgili birimler katıldı.

 

PROJE TANITILDI

Toplantının açılışında konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Kenan Güllü proje hakkında yürütülen çalışmaları katılımcılarla paylaştı. Projenin mevcut balık türlerinde biyolojik çeşitliliğin korunması ve halkın denizden faydalanması amacıyla hayata geçirildiği dile getirildi.

 

1, 5 MİLYON BALIK KÖRFEZE BIRAKILACAK

Doç. Dr. Güllü, “Projenin gerçekleştirilmesi için oluşturulan ekip tarafından su ürünleri fakültemizden destek alınmıştır. Körfez’de daha önce yapılmış olan çalışmaları da çevredeki üniversiteler ve ilgili müdürlüklerle yaptığımız ortak çalışmalarla arşivledik. Yapılan çalışmaların sonrasında Körfez’e her yıl 500 bin olmak üzere 1 milyon 500 bin adet, 1 ve 1.5 gram ağırlığındaki yavru balıkları Hersek Lagün’ünden Körfez’e bırakmayı planlıyoruz” dedi.

 

KÖRFEZİMİZ PIRIL PIRIL

Emex Otel’de gerçekleştirilen Balıklandırma Projesi Fizibilite Raporu toplantısında konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Körfezimizi pırıl pırıl hale getirdik ve bir akvaryuma dönüştüreceğiz. Bu kent bizim toprağımız, burada hep beraber yaşayacağız. Bu projede emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

 

PROJENİN İÇİNDE YER ALMAKTAN MUTLUYUZ

Toplantıda konuşan Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetimi Daire Başkanı Ramazan Çelebi, “10 yıl önce Kocaeli’den geçerken acele ediyorduk, bugün ise Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları sayesinde Körfez’in balıklandırılmasından söz ediyoruz. Bu çevremiz için çok olumlu bir gelişme ve biz destek vermeye hazırız” dedi. Toplantıda konuşan MARKA Genel Sekreteri Fatih Akbulut da, “Bu projeye girmekten mutluluk duyuyoruz. Başkanımıza, Körfezimize yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı. Uğur MAYA

05 Eylül 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ekmeğe yapılması planlanan zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?