Reklamı Kapat

Muhasebecilerde işler karışık

Geçtiğimiz hafta Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Taner Öner grubu tarafından başlatılan darbe şeklinde toplantıyla yönetimi ele geçi...

Geçtiğimiz hafta Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Taner Öner grubu tarafından başlatılan darbe şeklinde toplantıyla yönetimi ele geçirdiklerini ilan etmişti. Mevcut yönetim ise bu durumun kanunsuz olduğunu söyleyerek, mevcut yönetimin görevi başında olduğunu açıkladı. Bütün bunların sonucunda şuanda oda da iki yönetim görev yapıyor.

 

“RENCİDE ETME HAKLARI YOK”

Konuyla ilgili bir bilgilendirme metni hazırlayan Ender Şenol grubundan genel sekreter Atilla Güngör şu açıklamada bulundu; “Yıllarca TÜRMOB’ içindeki en başarılı ve saygın odalardan biriyiz. TÜRMOB’un en kıdemli oda başkanı olan Ender Şenol, 1970’li yıllardan bu yana Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleğinin sürdürmekte. Hiç kimsenin oda başkanımızı rencide etmeye hakkı yoktur. 

 

“YETKİ GASPI YAPTILAR”

Yönetim kurulundaki seçim sistemi gereği farklı iki gruptan ikişer kişi olarak yönetime giren ve genel kuruldan bu yana gurupçuluk anlayışını değiştirmeden sürdüren dört arkadaşımız,  bugüne kadar aralarında devam eden sürtüşmeyi nereden ve nasıl geldiği anlaşılamayan bir davranış değişikliği ile ittifaka dönüştürmüşlerdir. Bunun sonucu olarak, meslek yasamızın ilgili maddelerini ve yönetmeliklerini kendi düşüncelerine uygun şekilde yorumlayarak, bir bakıma darbe yapıp yönetim kurulunda usulsüz olarak görev dağılımı yapmışlar ve adeta yetki gaspı görüntüsünde kendilerini bir takım görevlere getirmişlerdir.

 

“SESSİZ DURUŞUMUZ VAR”

Yasa ve yönetmeliklere aykırı fiiller ortada olmasına rağmen, basın yolu ile kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda yasal bir şekilde görev dağılımı yapmış gibi duyurmuşlardır. Bizlerin sessiz duruşu kurumun ve mesleğin geleceği içindir. Ancak bu yanlıştan dönülene kadar bize yakışan şekilde ilkeli duruşumuzu sergileyeceğiz.

 

“TANER ÖNER İSTİFA ETTİ”

''3568 Sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu''nun Yönetim Kurulu  Toplantıları başlığını taşıyan 24 Maddesi’nde açıkça, yönetim kurulunun başkan tarafından gerek resen gerekse 2 üyenin yazılı isteği üzerine toplantıya çağrılabileceği amir hükmüne rağmen ; öncelikle 19.08.2014 günlü olağan yönetim kurulu toplantısında başkan yardımcısı Taner Öner başkan yardımcılığı görevinden istifa etmiş , Başkan yardımcısı  Taner Öner, muhasip üye Haydar Güvenç, üye Bedri Keskin ve üye Kemal Demir  tarafından yasa ve yönetmeliklere aykırı toplantı taleplerine,  Oda başkanı tarafından yasanın öngördüğü  şekilde müracaatta bulunulması halinde işleme alınabileceği  cevabı verilmiştir.

 

OLAĞAN ÜSTÜ GENEL KURUL

Bu arada Oda Başkanımız sayın Ender Şenol tarafından bu ittifak ve ortaya çıkan tablonun Kocaeli’nin en büyük meslek camiasından birisi olan KSMMMO da ortaya çıkaracağı kaosun ve telafisi imkansız zararların önlenebilmesi için  en büyük hakem olan üyelerimize gidilmesi için 01.09.2014 tarihinde olağanüstü genel kurul talebinde bulunmuştur.

 

KENDİ GÖREV DAĞILIMLARI

Bütün bu durum ortada iken 02.09.2014 tarihinde adı geçen dört yönetim kurulu üyesi,  oda başkanı Ender Şenol ile Ali Odabaş’ın ve benim olmadığım ve yasaya aykırı bir şekilde kendi başlarına düzenledikleri bir toplantıda vazife taksimi kararı alarak Gebze’de mesleki faaliyet gösteren Taner Öner’i başkan, yine Gebze’de mesleki faaliyet gösteren Bedri Keskin’i muhasip, İzmit’te mesleki faaliyet gösteren haydar Güvenç’i Başkan yardımcısı,  yine İzmit’te mesleki faaliyet gösteren Kemal Demir’ i de oda sekreteri olarak seçmişlerdir.

 

“USULSÜZ GÖREV DAĞILIMI”

Seçim sistemi gereği ortaya çıkan tablo sonucu oluşan bu yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızın niyetlerinin ne olduğunu tartışmıyoruz. Yapılan işlemin yasalar çerçevesinde,  mesleğimize yaraşır şekilde ve doğru bir şekilde yapılmasıdır.  Arkadaşlarımızın mevzuatımıza göre yaptıklarının suç teşkil edeceğini bilmeden ve oda başkanımız Ender Şenol’ un  01.09.2014 tarihinde odamıza başkanlık makamı olarak olağanüstü genel kurul’a gitmek için verdiği yazısı dikkate alınmaksızın usulsüz görev dağılımı yapmalarına bir anlam veremiyoruz.

 

“ŞENOL’UN ARKASINDA DURUYORUZ”

Meslek camiamızın konuya ilişkin tepkileri ve bu arkadaşların bir kısmını oyları ile destekleyerek seçen  meslektaşlarımızın da çözüm olarak olağanüstü genel kurula gidilmesi talepleri ortada iken yanlış sürdürülmekte olup 05.09.2014 yerel basına yapmış oldukları tanıtım ve  açıklamalar ile gerçekleşmiş olan hukuksuzluğu sürdüreceklerini ortaya koymuşlardır.Yasal süreç kendilerinin dışında tüm oda kurulları, oda danışma meclisi, komisyonlara seçilmiş arkadaşlarımız tarafından dikkatle takip edilmekte ve her zamanki gibi başkanımız Ender Şenol’un arkasında durmaktadırlar.

 

“HUZURSUZLUK YARATIYORLAR”

Bazı yönetim kurulu arkadaşlarımızın aday olduğu gruplarının web sitelerinde kişileri hedef alıcı “ortak yönetim sürecinde arkadaşlarımızın sorgulayıcı tavırlarından rahatsız olan başkan ve muhasip üye tepkilerini bazen demokratik olmayan şekilde dile getirmişlerdir” şeklinde talihsiz bir cümle kullanmışlardır. Bu güne kadar odanın hiçbir organında hizmet üretmeyen, sistemi bilmeyen,   yönetim kurulu üyesi, kimin hangi görevi yapacağını dahi anlamayan arkadaşlarımız kurumsal bir yapı içerisinde olduklarını unuttu. Yönetim kurulu muhasip üyesine emir verircesine, yanında çalışan elemana ve hatta hizmetli bir personele davranır gibi davranışlar sergileyip huzursuzluklar yarattıkları bu yazıyı yazana anlatmadıklarından bu şekilde ifade kullanılmıştır.

 

“ADLİ SÜRECİ BAŞLAKTTIK”

Bizler görevimizi her zaman bilerek isteyerek canı gönülden yaptık. Bizim kimseye veremeyecek hesabımız ve sorgulanamayacak işlemimiz yoktur.  Sadece gördüğümüz tavırlara ve bu ifadeleri kullanan arkadaşlarımızın yaptığı psikolojik baskıya karşı bir müddet önce yaptığımız şimdiki başkan seçilen arkadaşımızın da için bulunduğu bir görev değişikliği idi. Yasaya aykırı fiili durum ile ilgili adli süreç ve olağanüstü genel kurul çalışmaları başlamış olupc, Arkadaşlarımızın yaptığı yanlışı kısa süre içerisinde fark ederek durumu düzelteceklerinin ümidi içerisindeyim. Aksi takdirde odayı iyice kaosa sürükleyeceklerdir. Durum saygı ile arz olunur.”

#

11 Eyl 2014 - 12:12 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Dilovası Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?