Reklamı Kapat

Art Nicomedia kent tarihinin izini sürdü

İzmit Sanat Galerisi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği üyeleri ve kent tarihine ilgi duyan çok sayıd...

İzmit Sanat Galerisi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği üyeleri ve kent tarihine ilgi duyan çok sayıda İzmitli katıldı. “Nicomedia’dan İzmit’e” temasıyla gerçekleştirilen sunumda konuşmacı olarak yer alan Volkan Şenel, antik dönemden beri birçok medeniyetin üzerinde yerleşim kurduğu, bu topraklara sahip olabilmek için birbiriyle mücadele ettiği, üzerinde yaşanan her medeniyetinde buraya önemli eserler bıraktıkları bir yerleşim merkezi olan İzmit/Nikomedia bölgesi hakkında Nikomedia, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait görsel sunum eşliğinde çarpıcı bilgiler verdi.

 

KENT TARİHİNİ KEŞFETMEYE DEVAM

Panelin ardından söz alan Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği Başkanı Akın Ülkü Sevinç “Roma İmparatorluğu’nun Bithynia Eyaleti’ne ve Roma İmparatorluğu’nun kendisine başkentlik yapan Antik Nicomedia günümüzdeki adıyla İzmit çağdaş Türkiye’nin tarihsel yönüyle en az tanınan kentlerinden biridir. Bu akşam altıncısını gerçekleştirdiğimiz Nicomedia tarihi sunumlarımızda, kentdaşlarımızın yaşadıkları kentin tarihini keşfetmeleri, bu kentte yaşamış önemli insanları, kentin tarihsel gelişimini ve dönüşümlerini görmelerini ve tanımalarını hedefliyoruz. Önümüzdeki aylarda farklı temalarda kent tarihi sunumlarımız devam edecek” dedi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Corona virüsü için alınan tedbirleri yeterli buluyor musunuz?