Gizle

Baro 79’ncu yılını kutluyor

Kocaeli Barosu, 79’ncu yıl dönümü sebebiyle Kültür Tepesi’nde bulunan Atatürk Heykeli’ne çelenk bıraktı.

Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Barosu, 79’ncu kuruluş yıl dönümü dolayısıyla dün Kültür Tepesi’nde bulunan Atatürk Heykeli’ne çelenk bıraktı. Törene Baro Başkanı Sertif Gökçe’nin yanı sıra çok sayıda avukat katılım gösterdi. Törende konuşan Baro Başkanı Sertif Gökçe, “Kamu görevi yapan biz avukatlara yönelik sözlü, fiili ve hatta silahli saldırılar, maalesef kaygı verici boyutlara ulaşmıştır. Son olarak; 10 Ekim 2017 günü, ofisinde mesleki faaliyetini sürdürürken meslektaşımız Av. Mehmet Samim Geredeli haince katledilmiştir. Bu hain saldırıyı bir kez daha en ağır şekilde lanetliyoruz. Uyuşmazlıkların tarafı olmayan avukatların, hedef gösterilmesi, sözlü, fiili ve hatta silahlı saldırılara uğraması asla kabul edilemez” dedi.

SALDIRILARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Konuşmasına devam eden Gökçe, “Can güvenliğinin olmadığı, her şeyden önce; yaşam hakkının ihlal edildiği bir ortamda, hak arama hürriyetinin teminatı olan savunma hakkının kullanılabilmesi asla mümkün değildir. Meslektaşlarımızın görevleri başında uğradığı hain saldırlar, savunma kurumu yanında esasen tüm yargıyı hedef almaktadır. Savunma, alçakça saldırılara asla boyun eğmez susmaz ve susturulamaz. Yurttaşlar adalete erişmeyi ve hak arama özgürlüğünü avukat eliyle sağlamaktadırlar. Bu sebepledir ki; avukatlık mesleğini yüceltmenin İnsan hak ve yükseltmek anlamına geldiği hepimizin ortak kabulüdür” diye konuştu.

DEMOKRASİ HERKES İÇİN ÖNEMLİ

Özgürlük, hukuk, demokrasi, barış herkes için önemlidir diyen Gökçe, “Biz avukatlar için bu kavramlar çok daha değerli ve önemlidir. Biz avukatlar ve meslek örgütümüz olan barolar, bu kavramların değerini ve sorumluluğunu bilerek, hukukun üstünlüğü ve demokrasi mücadelemizi azimle ve kararlılıkla sürdürmeliyiz. Geride bıraktığımız yıl yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı hep sorun olmuştur. Bağımsızlığı ve tarafsızlığının güçlenmesi bir yana, Hakim ve Cumhuriyet savcılarının bağımsızlığı konusundaki sorunlu uygulamaların daha da arttığı bir yıl olmuştur” şeklinde konuştu.

TOPLUMUN YARGIYA GÜVENİ AZALDI

Gökçe konuşmasını, “Toplumun yargıya ve adalete karşı zaten çok düşük olan güveni, iyice azalmıştır. Yargı görevi yapan ve adaleti yerine getirmekle görevli mahkemelerin, yani yargının, her türlü otoriteden, her türlü güç odağından bağımsız olmadığı, tam bir bağımsızlık ve tarafsızlık içinde görevini yapamadığı bir düzende ne bireyin güvenliği ve özgürlüğünden ne de toplumsal barıştan söz edilemez. Kocaeli Barosu olarak, hukuk devleti, yargı bağımsızlığı, hak arama hürriyetinin teminatı olan savunma hakkının etkin bir şekilde kullanılması demokrasinin gelişmesi için, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da çalışmalarımızı artarak devam ettireceğiz” ifadeleriyle sonlandırdı.

17 Kasım 2017 - Gündem

Muhabir Selin Becer


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ulaşıma yapılan %10 zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?