Zeytinoğlu: İşsizlikteki gerileme sevindirdi

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, istihdam verileri ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “İş gücündeki olumlu gelişmelerin ekonomik canlanmanın işareti olduğunu biliyoruz ve bu açıdan da sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz” dedi

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ağustos ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. Buna göre ülke genelindeki işsizlik oranı yüzde 10.6 olarak açıklandı. Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, açıklanan verilerle ilgili yaptığı değerlendirmede iş gücündeki olumlu gelişmelerin ekonomik canlanmanın işareti olduğunu bildiklerini ve bu açıdan da bunu sevindirici bir gelişme olarak değerlendirdiklerini bildirdi.

“GERİLEME SEVİNDİRDİ”

Ağustos ayı işsizlik oranında, istihdamdaki yükselişin işsizliğin düşürülmesindeki katkılarına dikkati çeken Zeytinoğlu, “İşsizlik oranındaki düşüş sevindirdi. Geçmiş yılların trendine baktığımızda ağustos ayında işsizlik oranında artış beklerken, yüzde 10.6’ya gerilemesini olumlu değerlendiriyoruz. Bunda istihdam oranının iş gücüne katılma oranından daha fazla artmasının etkisi var. Temmuzdan ağustosa 33 bin kişinin iş gücüne katıldığını ve 70 bin istihdam ile iş gücüne katılanların iki katından fazlasına iş imkanı sağlandığını memnuniyetle görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“GENÇ İŞSİZLERİN DURUMU”

Genç nüfustaki işsizlik oranının temmuz ayına göre gerilemiş olmasına rağmen yüzde 20.6 ile hala geçen yılın üzerinde olduğunu aktaran Zeytinoğlu, “Gençlerdeki işsizlik oranını çok önemsiyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızın açıklamalarından teşvik uygulamalarının tekrar masaya yatırıldığını biliyoruz. Bu kapsamda gençlerimize yönelik hem eğitim hem istihdam alanında yapılacak çalışmalarla, genç nüfustaki işsizliğin azaltılması noktasında olumlu sonuçları göreceğimize inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

18 Kasım 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?