"Marmara'nın en güzel noktası: İzmit Körfezi"

Başkan Karaosmanoğlu Marmara Belediyeler Birliğinin İstanbulda gerçekleştirdiği 3. Marmara Denizi Sempozyumuna katıldı.

Haber albümü için resme tıklayın

İZMIT KÖRFEZI MARMARA DENIZININ EN GÜZEL NOKTASI OLMUŞTUR

Türk Dünyası Belediyeler Birliği TDBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Marmara Belediyeler Birliğinin İstanbulda düzenlediği 3. Marmara Denizi Sempozyumuna katıldı. Marmara Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysalın ev sahipliğinde gerçekleşen sempozyuma Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile çok sayıda yerli ve yabancı akademisyenler katıldı.

İZMİT KÖRFEZİNİN DURUMU İÇLER ACISIYDI

Marmara Denizinin dünyanın sayılı iç denizlerinden olup coğrafi konumu itibariyle Avrupa ve Asya kıtalarını ayıran ve fakat aynı zamanda boğazları yoluyla da birleştiren bir değer olduğunun vurgulandığı sempozyumda bir konuşma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Kocaeli bir sanayi ve liman kentidir. 14 yıl önce göreve geldiğimizde İzmit Körfezinin durumu içler acısıydı. Kentimizi direkt olarak çevresinden araçla geçenler bile burnunu tıkamak zorunda kalıyordu. Günümüzde o kötü durum yerini mavi bayraklı plajlarımızın olduğu bir İzmit Körfezimize bıraktı. Göreve geldiğimizde ilk olarak bunu hayal ettik ve başardık dedi.

ŞİMDİ MARMARA DENIZININ EN GÜZEL NOKTASI OLMUŞTUR

İzmit Körfezinin yaşadığı sorunları gidermede dertlendik ve çözüm aradık diyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu TUBİTAK ile bir protokolümüz var. Bilimsel çalışmalara değer veriyoruz. Kocaelide ihtiyaç duyulan her noktaya arıtma tesislerimizi yaptık. Bir gram atık suyu körfezimize bırakmıyoruz. Karadeniz sahillerimizde de aynı şekilde uygulamalarımızı yaptık. Yük gemilerin İzmit Körfezimizi kirletmesine de deniz uçağımız başta olmak üzere yerdeki görevli ekiplerimizle müsaade etmedik. Şunu ifade edebilirim ki şimdilerde İzmit Körfezi Marmara denizinin en güzel noktası olmuştur diye konuştu.

TORUNLARIMIZA ÇOK GÜZEL BİR MARMARA BIRAKACAĞIZ

Marmara Denizinin de İzmit Körfezi gibi arzu edilen temizliğe kavuşacağına inandığını da dile getiren Karaosmanoğlu İstanbul ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlarımızla bu noktada pratik ve sürdürülebilir neler yapabiliriz onları konuştuk. Marmara Denizi çevresinde ülke nüfusumuzun üçte biri yaşamaktadır. Marmara Denizinin ter temiz hale gelmesi geleceğe ve çocuklarımıza karşı sorumluluğuzdur. Marmara Belediyeler Birliği bu çalışmaya öncü olacağına inanmaktayım. Nerelerden kirlilik geliyorsa onu engellemek bizim boynumuzun borcudur. Belediye Başkanları olarak bu konuyu çok önemsiyoruz daha çok önemsemeye devam edeceğiz. Torunlarımıza çok güzel bir Marmara denizi bırakacağız diyerek sözlerini tamamladı.

BUNUN EN İYİ İSTANBUL VE KOCAELİ BİLİR

Bölgesel İşbirliğiTuna temasıyla gerçekleşen toplantıya ayrıca Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman ÇağırıcıBüyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan ile Marmara bölgesi belediyelerinin başkanlarının yanı sıra Güney - Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAStan başkan ve temsilciler de katıldı. Sempozyumun açılışında bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye İBB Başkanı ve Marmara Belediyeler Birliği MBB Başkanı Mevlüt Uysalda Marmara Denizi kirlendiğinde özellikle Karadenizi ve sonra Ege ile Akdenizin ekosistemini de etkileyen çok önemli bir su yolu. Marmara Denizini kirleten çalışmaları engellemek görevimiz olduğu kadar Marmaranın diğer bölgelerden kirlenmemesi için de önlem almak görevimizdir. Marmara Denizi 3 bin kilometrelik Tuna Nehrinden de kirletilebiliyor. Kirlendikten sonra temizlemek en zorudur. Bunu en iyi İstanbul ve Kocaeli bilir ifadesini kullanan Uysal temizlenenin onda birinin önceden harcanması halinde Altınboynuz Haliçin hiç kirlenmemiş olacağına dikkat de çekti.

MARMARA SAHİLLERİ MAVİ BAYRAK KRİTERLERİNE GELECEK

İzmit Körfezinin geçmişteki halini herkesin bildiğini buranın da Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin çalışmalarıyla iyi bir noktaya geldiğini hatırlatan Uysal sözlerini şöyle tamamladı İbrahim Başkanımız Kocaelide mavi bayraktan bahsetti. İnşallah bütün Marmara sahilleri mavi bayrak kriterlerine gelecek. İnanırsak ve çalışırsak İstanbul ve Marmara denizini 60lı yılların temizliğine taşıyabiliriz bunu başarabiliriz. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız körfezi havadan denetleyerek mavi bayrak kriterlerine ulaştığını ve bunun bütün Marmara sahillerinde uygulanmasını teklif etti. Yoksa İSKİnin İstanbuldan akan bütün suları arıtması yetmiyor.

FOTOĞRAF YARIŞMASININ ÖDÜLLERİ DAĞITILDI

Açılış konuşmalarıyla başlayan sempozyumda daha sonra 2 binin üzerinde fotoğrafın değerlendirmeye alındığı Marmara Denizi Fotoğraf Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri Mevlüt Uysal İbrahim Karosmanoğlu ve Alinur Aktaş tarafından takdim edildi. Ödüllü fotoğraflar sempozyumun sergi alanında katılımcılarla buluştu. Aralarında akademisyenlerin merkezi ve yerel idare yöneticilerinin ve uluslararası temsilcilerin bulunduğu 20 konuşmacı üç oturumda katılımcılarla buluşuyor. İstanbulda düzenleniyor. Marmara Denizi kentsel kirlilik kaynakları ve önleme faaliyetleri bütüncül olarak Marmara Denizinin tarihsel değişimi ve Tuna Nehri Karadeniz Marmara ilişkisi konuları uluslararası bir katılımla tartışıldı.

22 Kasım 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?