Gizle

Kadın erkek eşitliğinde 130.sıradayız

DSP İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım, ülkemizde kadın erkek eşitliğinin diğer ülkelere oranla oldukça geride olduğunu belirterek, “Kadın erkek eşitliğinde dünyada 130.sıradayız” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

DSP İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım, il binasında basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya İl Başkanı Halim Dedeoğlu ve partililer katıldı. Ülkemizdeki kadın erkek eşitliği hakkında açıklamalarda bulunan Yıldırım, “Kadın ya da dişi bu dünyada bir canlı yaratma mucizesine sahip tek yaratıktır. İnsan, rahmine yani anne karnına yani kadının bedeninde oluşmaya başladığı anda cinsel kimliği olmaz. Cinsel kimlik insanlara sonradan kazandırılır. Fakat buna rağmen kadın ve erkeğin iş hayatında eşitlenebilmesi için 117 sene gerekiyor koskoca 117 sene. Yani anlayacağımız ancak 117 sene sonra kadın ve erkek iş hayatında eşit olabiliyor. Küresel cinsiyet eşitsizliğin raporuna göre 144 ülke içinde kadın ve erkek eşitliğinin sağlanabildiği sadece 25 ülke var. Tüm dünyada kadın erkek eşitliğinin sağlanabilmesi için 170 yıl gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti bunun neresinde diye düşünürsek Afrika’daki Maritanya İslam Cumhuriyeti’nin bir gerisinde, Asya’daki Bahrain Krallığının ise bir ilerisinde 130. sırada yer alıyor.

2016 yılında 397 kadın cinayeti

Ülkemizdeki kadın cinayetlerine de değinen Yıldırım, “Nüfusumuzun yüzde 50’si kadın olmasına rağmen sadece 2016 yılında 365 gün içerisinde 317’si silahlı olmak üzere toplamda 397 kadın cinayeti yaşanmıştır. 14 milyon kadının her yaş aralığında, durumu ne olursa olsun hamile bile olsa şiddete uğradığı bu coğrafya için açıkçası pek de şaşırtıcı bir sonuç değil. Tarihe dönüp bakacak olursak kadın 25 bin yıl önce bereketin doğanın tanrıçası olarak nitelendirilirken günümüzde oldukça fazla argo tabirlerle nitelendiriliyor. Ancak ben bunun sebebini anlayamadım. Ama tabi herhalde ben kadınım ya ben bilmem, ben sesimi çıkarmadan köşeye çekilip oturayım kalabalıkta gülmeyeyim evladımı emzirmeyeyim bana itilen kalıpların dışına çıkmayayım. Galiba bu belirli kalıplardan dolayı anlayamadım” dedi.

Memleket bizlerin omuzlarında yükselecek

Yıldırım, “Masallara bile baktığımızda kadın her daim evinde sarayında bekleyen güçsüz yardıma muhtaç hep susan prensini bekleyen el değmemiş olarak gösterilir veya cadı şeytan kısacası kötü karakter olarak gösterilir. Erkekler ise prensesini kurtaran hep güçlü karakterler olmuştur. Sanki kadının kurtarılmaya ihtiyacı varmış gibi. Yani daha bu eşitsizlik bizlere çocukken aşılanır. Bizler kadınız ve memleket bizim omuzlarımızda yükselecek. Bizler kadınız ve özgürüz. Bizler kadınız ve ailenin geleceğine biz karar veririz. Biz istemezsek aile soyu devam etmez. Bizleri dikkate almanız için ne dememiz gerekiyor bilmiyoruz ama siz ne derseniz deyin biz kadınız çok değerli ve özeliz. Sizden çok daha güçlü ve deneyimliyiz. Bir kere erkekler öncelikle kadın olmanın ne demek olduğunu asla anlamadınız ve anlamayacaksınız. Çünkü o bedenin içinde yaşamıyorsunuz” dedi.

2187 yılına selam olsun

Sözlerine devam eden Yıldırım, “Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; ‘’Dünyada her şey kadının eseridir” Erkek hegemonyasının olmadığı yine erkek şiddetine maruz kalınmadığı, özgürce giyinip özgürce seçimler yapabildiği, çocuk gelin olmadığı, değer görebilmesi için birine bağlı olmadığı veya yine değer görmesi için anne veya bacı olmaya ihtiyaç duymadığı, Özgecanların Pınarların, Leyların ve daha isimlerini sayamadığımız veya bilmediğimiz nice meleklerimizin öldürülmediği o çok güzel geleceğe yepyeni Türkiye Cumhuriyeti’ne ve 2187 yılına selam olsun” şeklinde konuştu.

22 Kasım 2017 - Siyaset

Muhabir Nuri Akçaharman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ulaşıma yapılan %10 zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?