Gizle

Sendikalardan “şiddete” ortak tepki

Geçtiğimiz günlerde İzmir Ödemiş’te yer alan Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen’in, iki öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürülmesi ile ilgili eğitim sendikaları başkanları ve üyeleri tek ses olarak tepki gösterdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Geçtiğimiz günlerde İzmir Ödemiş’te yer alan Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen’in, iki öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürülmesi ile ilgili eğitim sendikaları başkanları ve üyeleri İzmit Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi önünde toplanarak yaşanan olaya tepki gösterdi. Açıklamada Eğitim Sen Şube Başkanı Hicran Turan, Eğitim İş Şube Başkanı Emine Çalık, Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Yaşar Şanlı ve Eğitim Bir Sen 1 No’lu Şube Başkanı Şahin Yaşlık ve çok sayıda öğretmen yer aldı.

ŞİDDETE KARŞI ÇARASİZ BIRAKILIYOR

Açıklamada konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Hicran Turan, “Öğretmeni; “Üç ay yatıyorlar”, Eminönü Cami avlusunda bekleyen güvercinler”, “Sizin yarı fiyatınıza çalıştıracaklarımız var.” Söylemleriyle değersizleştirmeye çalışma politikalarının ağır sonuçlarından biridir Ayhan Öğretmen.Bakanlığımızın son dönemde yaptığı Rehber Öğretmen düzenlemesi, öğretmen performans değerlendirme sistemi gibi çalışmalar öğretmen motivasyonunu bozmakla kalmayıp, toplumda olumsuz bir algılamaya da yol açması; sanki öğretmenliğin sorunlu bir meslek algısına sebep olmasıyla yaşadığımız acı tecrübelerden biridir Ayhan Öğretmen. Bu algılarla eğitim çalışanlarının her türlü haksızlığa ve şiddete karşı çaresiz bırakılmasının son noktasıdır Ayhan Öğretmen” dedi.

ARTIK SABIR TÜKENDİ

Turan, “Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi, disiplin yönetmeliklerinin yetersizliklerinin giderilmesi, okullarda güvenlik önlemlerinin alınması vs. gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak öğretmenlerin itibarının artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Öğretmene verilen değer hususunda öğrenci ve ailelerin bilinçlendirilmesi, öğretmene şiddet vakalarının önünün alınması anlamında gözden kaçırılmaması gereken hususların başında gelmelidir. Artık sabırlar tükendi. Öğretmenlerimizi hedef alan bütün saldırılar sona erdirilinceye, kanlı, karanlık bu şuursuzluk son buluncaya kadar, herkesi sorumluluk almaya davet ediyoruz” diye konuştu.

SORUMLULAR TEDBİR ALMAYAN MAKAMLARDIR

Tekraren Milli Eğitim Bakanlığı’na ve Hükümete çağrıda bulunuyoruz diyen Turan, “Özelde öğretmene, genelde kamu çalışanlarına yönelik şiddet vakalarını önleyebilmek için bahsi geçen mevzuat düzenlemeleri için hemen, hiç vakit geçirmeden, derhal harekete geçilmelidir.Buradan ilan ediyoruz; şiddet konusunda gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmaz ise, bundan sonra yaşanabilecek şiddet vakalarının sorumlularından birisi olarak bu tedbirleri almayan makamları göreceğiz. İzmir’de kaybettiğimiz Ayhan Kökmen başta olmak üzere hayatını kaybeden tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyor ve şiddete maruz kalmış meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” şeklinde konuştu.

18 Aralık 2017 - Gündem

Muhabir Selin Becer


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ulaşıma yapılan %10 zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?