Gizle

CHP’liler Real AVM’yi sordu

Haldız İnşaat’ın satın aldığı Real AVM’nin yerine imar değişikliği yaparak 10 katlı AVM- Rezidans yapmayı planlaması ile ilgili konuşan CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Kocaeli’de ne yazık ki hangi taşı kaldırsak rant kokusu çıkıyor. Kenti yönetenler, kente ihanet ediyorlar. İhanetin bedeli ağır olur” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Tahsin Tarhan, İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Engin Taşdemir ve meclis üyesi Orhan Tanış il binasında gerçekleştirdiği basın açıklamasında Haldız İnşaat’ın satın aldığı Real AVM’nin yerine imar değişikliği yaparak 10 katlı AVM- Rezidans yapmayı planlaması ile ilgili konuştu.

KENTE DİNAMİT KOYULUYOR

Açıklamada konuşan Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, “Bizler yaklaşık 4-5 yıldır meclis üyesi olduğumuz için büyükşehir yönetimini birçok konuda uyardık. Kocaeli’de ciddi anlamda plansız işler yapılıyor. Siyaset, ticaret ve rant hat safhaya ulaşmış durumda. 2 kat yüksekliği olan ve emsali 1 olan Real’in olduğu alanda olağanüstü artışta 2 kat olan yüksekliği 10’a çıkartarak kentin merkezine dinamit koyulmakta. 41 Burada’ da aynı hatayı yaptılar. Ortada büyük bir rant söz konusu. Buna vicdanlı AKP’li arkadaşlarımızın da dur diyeceğine inanıyorum” dedi.

NE DEĞİŞTİ DE KAT ARTIŞI DEĞİŞTİ?

Yarın bu madde tarihe bir not olarak düşecek ve evet diyenler de hayır diyenler de Kocaeli tarafından konuşulacak diyen Taşdemir, “Mecliste Karaosmanoğlu enteresan bir açıklamada bulundu. MİA projesinde tıkandıklarını dile getirdi. Büyük firmaların eline kaldıklarını ve büyük firmaların ise işi almak istemediğini söyledi. Emekli maaşıyla geçindiğini ve kimsenin avukatı olmadığını söyledi. Bütün bunlar çelişkidir. Real AVM hakkında Karaosmanoğlu’na, Zekeriya Özak’a sormak istiyorum ne değişti de mülkiyet değiştikten sonra, farklı bir firmaya geçince kat artışı da değişti?” diye konuştu.

BUNUN SORUMLUSU BELEDİYE

Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Orhan Tanış, “1 olan Real’in emsali 2.30’a kadar yükselmektedir. Belediye neden böyle bir şey yapmaya ihtiyaç duydu? Karaosmanoğlu, MİA’da tıkandık dedi. Parseller el değiştirdi ve arsa fiyatı yükseldi. Bunun sorumlusu hedefini doğru belirlemeyen belediyedir. Karaosmanoğlu, vatandaşı ben mi savunacağım diyor. Bu teklifi vatandaş vermiyor bu teklif kendi teklifi. Bu teklif müttehit kafasında yapılan bir teklif. Planlamanın bilimsel gerçeklerle yapılmazsa oturur hep birlikte uğraşırız” şeklinde konuştu.

İHANETİN BEDELİ AĞIR OLUR

Hürriyet, “Kocaeli’de ne yazık ki hangi taşı kaldırsak rant kokusu çıkıyor. Kenti yönetenler seçilmek için halk için varız diyerek kırk takla atarak oyları alıyorlar ama sonrasında biz halkın savunucu muyuz diyorlar. Kenti yönetenler, kente ihanet ediyorlar. İhanetin bedeli ağır olur. Rantların peşini kesinlikle bırakmayacağız. Daha üst boyutta bir şey yapılması gerekirse biz de devreye gireceğiz. Yandaş sermayaye kol kanat germenin önüne geçeceğiz. Kentin nefes alması gerekiyor artık. Kul hakkı yemesinler, ellerini vicdanına koysunlar” açıklamalarında bulundu.

12 Ocak 2018 - Siyaset

Muhabir Selin Becer


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ulaşıma yapılan %10 zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?