Yıllardır tek bir inşaatın yapılmadığı Kullar’da halk ayaklandı!

Kendilerine “Kullar Sivil Halk Platformu” adını veren bölge sakinleri, imar konusunda Kullar’a yapılan haksızlığı gündeme taşıdılar. 2 bin imza toplayarak, 2 kat olan imar durumunun 3.5 kata çıkartılmasını isteyen Kullarlılar, hazırladıkları dosyayı Cumhurbaşkanı’nın Kocaeli programında, Recep Tayyip Erdoğan’a sunmayı planlıyor.

Haber albümü için resme tıklayın

2009 yılında 5 beldenin birleşimiyle oluşturulan Başiskele ilçesinde imar konusunda çifte standart uygulaması Kullarlıları çileden çıkarttı. Mahalle sakinleri 2 kat imar izni bulunan Kullar’da yıllardır yeni bir binanın yapılmadığını, genç neslin ev bulamadığı için Kulları terk etmek zorunda kaldığını söylüyorlar. 2 kat imarlı olan Kullar’da, inşaat sektörü tamamen bitmiş durumda. Yeni tek bir yapı bile bulunmuyor.

NÜFUSU YAŞLANIYOR

Yeni evlenen gençler, kiralık ve satılık ev bulamadıkları için Kullar dışına taşınmak zorunda kalıyor. Haliyle yıllardır tek bir inşaatın yapılmadığı Kullar’da genç nüfus git gide azalıyor. Kullar yaşlıların ve emeklilerin yerleşim alanı haline geliyor. İlçenin en gelişmeyen bölgesi haline gelen Kullar’da bölge sakinleri bu olumsuzluğa bir dur demek istiyor.

İMZA TOPLADILAR

5 yıldır imar adaletsizliğiyle mücadele ettiklerini söyleyen Selim Ankara, Volkan Özkanlı, Nail Kurter, Samet Kılıç ve Vahap Aydın, “Kullar Sivil Halk Platformu”’nu kurduk ve siyaset gütmeden bölgemizin bu büyük sorununu çözmek için uğraşıyoruz. İmar konusunda bize yapılan haksızlık karşısında bir imza kampanyası başlattık ve şimdiden 2 bin imzaya ulaştık” diyorlar

5 MAHALLEDE SIKINTI VAR

“Toplamda 10 bin kişinin yaşadığı Yakacık, Tepecik, Mahmut Paşa, Yaylacık ve Mehmetağa Mahallelerinde 2 kattan fazla imar verilmiyor. Hal böyle olunca kimse bu bölgelere yeni inşaatlar yapmıyor. 20 yıl önce kaç bina varsa şimdi de o kadar bina var” diyen platform sözcüleri, “Bize üvey evlat muamelesi yapılıyor” diyor. Öte yandan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun bölgeyle ilgili yorumu ise “Burada betonlaşma istemiyoruz” muş…

MECLİSE BİLE GELMEDİ

Konu Büyükşehir Belediyesi’ne iletildi. Komisyonda görüşülen kat artışı onaylanmadı ve meclis gündemine getirilmedi. Geçtiğimiz Aralık ayı meclisinde görüşüleceği tahmin edilen madde, meclise bile getirilmeyince halkın öfkesi ikiye katladı. Kullar’ın hemen bitişiğindeki mahalleler incelendi, haritalar hazırlandı, tüm kullar hava araçları kullanılarak fotoğraflandırıldı ve Kullar’a yapılan haksızlığı bir dosyada toplandı.

CUMHURBAŞKANI’NA İLETİLECEK

Hazırlanan 3 dosyanın biri Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na iletilecek, biri milletvekillerine. Çözüm için somut bir adım atılmadığı takdirde hazırlanan 3’üncü dosya, Kocaeli İl Gençlik Kollarının kongresine katılmak için ilimize gelecek olan Cumhur Başkanına takdim edilecek. 3.5 ile 5.5 kat imarların verildiği Başiskele’de Kullarlılar da kat artırımını Cumhurbaşkanından isteyecek.

15 Ocak 2018 - Gündem

Muhabir Bülent Ekinci


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?