Metal işçisinin cenaze namazı kılındı

Türk Metal işçilerine yapılan maaş zam oranlarına tepki göstermek amacıyla gıyabi cenaze namazı kılan sendika üyeleri cenazenin ardından lokma dağıttı. Türk Metal Sendikası Kocaeli Şubesi Başkanı Yakup Yıldız, “Kimse metal işçisini hafife almasın. Eylemse eylem, grevse grev” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Geçtiğimiz haftalarda da eylem yapan Türk Metal Sendikası Kocaeli Şubesi, MESS ile devam eden görüşmelerden istenen sonucu alaması üzerine bir kez daha Sabri Yalım Parkı’nda basın açıkalaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, ve çok sayıda işçi katılım gösterdi. Açıklamada Türk Metal işçisinin içinde bulunduğu zor şartları vurgulamak için gıyabi cenaze namazı kılındı. Kılınan cenaze namazının ardından ise katılımcılara lokma dağıtıldı.

MERHUMU NASIL BİLİRDİNİZ?

Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, “Bugün burada Mess tarafından açlığa mahkum edilen bir metal emekçisinin cenaze töreni için toplandık. Şimdi size merhumu nasıl bilirdiniz diye sorsam, hiç şüphe yok ki çok çalışkandı dersiniz. İşinin ustasıydı, ailesinden, ülkesinden ve ekmeğinden başka derdi yoktu dersiniz. İşyerini evi, işini namusu bilirdi dersiniz. Sonunda da üretti, kazandırdı ama maalesef kendisi kazanamadan mevta oldu dersiniz. İşte bugün bu merhumu toprağa veriyoruz” dedi.

METAL İŞÇİSİ AÇLIKTAN ÖLDÜ

Kardeşlerim o kalp krizinden, kanserden ya da trafik kazasından ölmedi diyen Yıldız, “Neden öldü biliyor musunuz? Açlıktan öldü, açlıktan. MESS tarafından açlığa terk edildi. Daha fazla dayanamadı hayatını kaybetti. Birileri kazandı, ihracat rekorları kırdı. O sadece hakkını istedi ama ona bu hakkı çok gördüler. Sana TÜİK’in enflasyonu yeter dediler. Yazın soba borusu, kışın plaj havlusu sudan ucuz dediler. Bizim verdiğimizle idare et dediler ve metal emekçisi açlıktan öldü” diye konuştu.

EYLEMSE EYLEM GREVSE GREV

Hala hayatta olan, direnen kardeşlerimizin açlıktan ölmelerine izin verecek miyiz? diyen Yıldız, “Kol kola girerek birleşeceğiz. Sesimizi yükselteceğiz. Artık bıçak kemiğe dayandı. Kimse metal işçisini hafife almasın. Kimse önümüze sadaka gibi atılan zam oranlarına boyun eğeceğimizi düşünmesin. Eylemse eylem, grevse grev. Türk Metal hakkını alana kadar susmayacak. Açlıktan ölen bir metal işçisini toprağa veriyoruz ama biz bir ölür bin diriliriz” açıklamalarında bulundu.

19 Ocak 2018 - Gündem

Muhabir Selin Becer


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?