Bekiroğlu: STK’larla siyaset arasındaki terazi kaçıyor

ÖNDER İmam Hatip Okulları Genel Başkanı Halit Bekiroğlu ilimizdeki STK temsilcileriyle gerçekleştirdiği istişare toplantısında yaptığı konuşmada, “Bazen sivil toplum ve siyaset arasındaki ilişki terazisi kaçıyor. Sivil toplum kuruluşları aydınlar yetiştirmek zorundalar” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanları Kurultayına katılmak ilimize gelen ÖNDER İmam Hatip Okulları Genel Başkanı Halit Bekiroğlu STK temsilcileriyle istişare ve tanışma toplantısı gerçekleştirdi. ÖNDER Sivil Toplum Kuruluşlar ve Yerel Dinamikleri Buluşması” adlı program Sekapark Deniz Düğün Salonu’nda düzenlendi.

YOĞUN KATILIM

Programa ÖNDER İmam Hatip Okulları Genel Başkanı Halit Bekiroğlu’nun yanı sıra Kocaeli İmam Lisesi Mezunları Derneği (KİHMED) Başkanı Sebahattin Yamak, SP İl Başkanı Nurettin Çelik, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, BBP İl Başkanı Serhat Duyar, Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Murat Aydın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yeşildal, Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim, Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir, Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şube Başkanı Vedat Yoldaş, Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, İl Spor Müdürü Muzaffer Çintimar ve çok sayıda davetli katılım gösterdi. Program Recep Kartal tarafından yapılan Kur’an Tilavetiyle başladı.

BİRBİRİMİZE KENETLENME ZAMANI

KİHMED Başkanı Sebahattin Yamak programda yaptığı konuşmada, “Kocaeli’de yaşamanın ayrıcalığını burada görüyoruz. Farklı kuruluşların temsilcileri bir arada. Bu istişare toplantımıza katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Genel başkanımız ülkemizi karış karış geziyor. Bu bize de enerji katıyor. Bugün daha da fazla birbirimize kenetlenmenin zamanıdır. Biz KİHMED camia olarak bu birliğe bir nebze katkıda bulunabiliyorsak ne mutlu bize” diye konuştu.

İKTİDARLARA FAZLA ANLAM YÜKLÜYORUZ

Yamak’ın ardından söz alan ÖNDER İmam Okulları Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, “Bizim Türkiye’de artık aşağıdan yukarıya bir değişimi zorlamamız lazım. Bunun kodları bizim kitabımız Kur’an’da var. Bizim kendimizde olanı değiştirmemiz lazım ki, iktidarlar arzu ettiğimiz boyutta bize özgü hitap etsin. Biz bazen iktidarlara fazla anlam yüklüyoruz. Böylece kendi konumumuzu zayıflatmış oluyoruz. Bu bir taraftan da iktidarlara belki de kaldıramayacakları yükleri yüklüyoruz. Biz neysek yöneticilerimiz de o” dedi.

KENDİMİZ OLMAZSAK ARIZA ÇIKAR

“Biz kendimiz olmazsak bundan sonra birçok arıza çıkabilir” diyen Bekiroğlu, “Bizim hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Bazen sivil toplum ve siyaset arasındaki ilişki terazisi kaçıyor. Biz bu akşam bir arada gelebiliyorsak sivil toplum siyaset ilişkilerini daha sağlıklı bir hale getirebiliriz. Siyaset büyük ölçüde kısa vadeli çözümler ortaya koyar. Siyaset böyle bir alan. STK’lar ise daha orta vadeli planlar ortaya koyar. Sivil toplum kuruluşları uzun vadeli işler yapmak istiyorlarsa mütefekkirler, aydınlar yetiştirmek zorundalar. Bu yıl belirlediğimiz slogan ‘Samimiyetle’” şeklinde konuştu.

19 Ocak 2018 - Gündem

Muhabir Selin Becer


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?