Fikri Işık: İngilizce kelime hastalığımızdan kurtulmalıyız

Marmara Bölgesi Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Yayıncı Buluşmaları toplantısı ilimizde gerçekleştirildi.

Haber albümü için resme tıklayın

The Ness Otel’de gerçekleştirilen programa Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Vali Hüseyin Aksoy, RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, RTÜK İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Fendiye İnci Özkan, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, ATV Haber Spikeri Cem Öğretir, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.

DOĞRU TÜRKÇE KULLANIMI ÖNEMLİDİR

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, “Radyo ve televizyonlarda doğru, güzel ve anlaşılır Türkçe kullanımının yaygınlaştırılması projesinin tanıtım programı için bir aradayız. Bireylerin dil kullanımında aile ve okul kadar radyo ve televizyon da önemlidir. Televizyon sunucularının kullandığı kelimeler toplumun diline pelesenk olmakta. Dili özensiz ve keyfi kullanmanın toplumun dilini etkilediği belirtilmektedir. Türkçenin kullanımının bir denetleme mekanizmasının olmadığı daha önceki toplantılarda ifade edildi” dedi.

SOSYAL MEDYA İÇİN DE ÇALIŞMALAR YAPILMALI

“Sosyal medyada da Türkçe’nin doğru ve güzel konuşmaları için çalışmalar yapılmalı” diyen Yerlikaya sözlerini, “Ülkemizde günde ortalama 3 buçuk saat televizyon izlenmektedir. En fazla izlenen programlar ise diziler. Bazı aileler televizyonları çocuklar için bir dadı gibi görüyor. Bu programları yapan medya çalışanlarının Türkçeyi kurallarına uygun olarak kullanmalarını beklememiz doğaldır. RTÜK olarak televizyon ve radyo kuruluşlarına imla kılavuzu ve Türkçe sözlük dağıtımı yaptık. Proje kapsamında yapılan çalışmaların ardından konuyla ilgili bir çalıştay yapacağız” ifadeleriyle sonlandırdı.

GÜZEL TÜRKÇE İÇİN BİR FIRSAT

Yerlikaya’nın ardından söz alan Vali Hüseyin Aksoy, “Türkçemizi doğru kullanma için yapılan bu çalışma bir fırsattır. Ülkemizde günde yaklaşık 5 saat televizyon izleniyor. Özellikle yolculuklarda radyo dinleniyor. Bu yayınları çok sayıda kişi izliyor, dinliyor. Programı yapan kişilerin belirli kelimeleri doğru kullanması, güzel Türkçenin kullanımı için bir fırsattır. Programın hayırlı olmasını temenni ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

DİLİMİZ KİMLİĞİMİZDİR

Vali Aksoy’un ardından kürsüye gelen Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Konu gerçekten önemli. Bu mesele bir gelecek meselesi. TDK dilimiz kimliğimiz şeklinde önemli bir çalışmaya imza attı. Gerçekten dilimiz kimliğimizdir. Diline sahip olmayan bir toplumun geleceğine emin adımlarla bakması mümkün değildir. En büyük saldırı dile yönelik saldırıdır. Çünkü dil bozulursa kültür büyük zarar görür. Bu da medeniyet değerlerinin aşınmasına sebep olur. Bu da bir milletin beka sorununa sebep olur. Bir dönem Türkçe Fransızca’nın tahakkümü altındaydı. Şimdi maalesef pek çok dünya dili İngilizce’nin tahakkümü altında. Buna karşı direnmeliyiz” dedi.

ÖZENSİZLİK SOKAĞA YANSIYOR

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık konuşmasında, “Dilimizdeki çok güzel kelimeleri bırakıp da İngilizce kelime kullanma hastalığından kurtulmamız lazım. Bu konuda sizler çok kritik konumdasınız. Özellikle televizyonun dilin doğru kullanımı için büyük fonksiyonu var. Özellikle yerel haberler için yerel medya vazgeçilmez. Oradaki güzel Türkçe insanları güzel Türkçe kullanmaya teşvik ediyor. Ama oradaki özensizlik de hemen sokağa yansıyor. Kültürel saldırılara karşı milleti koruyacak olan şey radyo ve televizyonlarda çalışan arkadaşlarımızdır. Yerel ve ulusal medyamızın 15 Temmuz darbe girişiminin bastırılmasında önemli bir rolü oldu. Bu demokrasi hassasiyetinin her daim sürmesi ülkemizin geleceği açısında son derece önemli. Yerel medyada zor şartlar altında görev yapıldığının da farkındayız” ifadelerini kullandı.

YENİ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ

“Yeni bir çalışma yürütüyoruz” diyen Fikri Işık, “Yerel medyanın daha iyi şartlarda hizmet vermesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sizlere bu noktada bir takım ilave imkanlar sağlanması için gayret gösteriyoruz. Bu süreçte özellikle internet medyasıyla ilgili bir takım yasal boşluklar var. Bu yasal boşlukları doldurup bu alandaki haksız rekabeti ve başıboşluğu ortadan kaldırmak için çalışmalarımız sürüyor. RTÜK sadece ceza kesen bir kurum olması bizim arzu ettiğimiz şey değil. Modern yönetim anlayışında ceza kesmek son çare olmalı. Rehberlik esas amaç olmalı. RTÜK’ün yaptığı çok değerli çalışmalar var” şeklinde konuştu.

KONFERANS VERİLDİ

RTÜK tarafından düzenlenen programda radyo ve televizyonlardan doğru, güzel ve anlaşılır Türkçe kullanımının yaygınlaştırılması projesinin de tanıtımı yapıldı. Etkinlikte açılış konuşmalarının ardından, ATV Haber Spikeri Cem Öğretir, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca tarafından katılımcılara Radyo ve Televizyonlarda Doğru, Güzel ve Anlaşılır Türkçe Kullanımının Önemi konulu konferans verildi.

20 Ocak 2018 - Siyaset

Muhabir Ahmet Hazer


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Cevdet Coskun - The Ness Otel’de gerçekleştirilen toplantida Fikri Işık "İngilizce kelime hastalığımızdan kurtulmalıyız" demis...Umarim otel yonetimi bunu duymus va adini turkce yapmistir...

Yanıtla . 0Beğen 22 Ocak 08:24
02

Erol Demirbek - elinizden geliyorsa yeni bir şeyleri ( ama gerçekten dünyanın benimseyeceği değerli şeyleri) icad edin adını koyun dünya o ismi kullansın

Yanıtla . 0Beğen 20 Ocak 13:45
01

Erol Demirbek - bilimde teknolojide uygarlıkta ileri gitmiş, sosyal yaşamını çeşitlendirip bu nedenle dili zenginleşmiş kültürleri ve onların dilini fazla dışlayamazsınız . dünyadan kopmamak adaptasyonda sorun yaşamamak için ingilizceyi mecburen kullanacaksın.

Yanıtla . 0Beğen 20 Ocak 13:43

Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?