KOTO’dan kardeş oda protokolü

KOTO ile Gaziantep Ticaret Odası arasında “Kardeş Oda Protokolü” imzalandı. Protokole en çok sevinen isimlerden biri de Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin oldu. Şahin, işbirliği ile iki kentin birbirini tamamlayacağını vurguladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) heyetinin devam eden Gaziantep programında önemli bir protokol imzalandı. KOTO ile Gaziantep Ticaret Odası arasındaki “Kardeş Oda Protokolü” için iki kurumun yetkilileri bir araya geldi. KOTO Başkanı Necmi Bulut ve yönetimi, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan ve meclis üyeleri ile komite temsilcileri, ev sahibi oda yöneticileri tarafından kapıda karşılandı.

“İŞBİRLİĞİ ÜLKEYE KATKIDIR”

Toplantıya katılan iki kentin işadamlarının kendilerini ve firmalarını tanıttığı toplantıda, KOTO Başkanı Necmi Bulut, “Ülkemiz ekonomisinin lokomotifi olan Kocaeli ve Gaziantep’in iş dünyasının güç birliği kentlerimize ve Türkiye’ye çok şey katacaktır. Kardeş oda protokolü hayırlı olsun” dedi.

“KOCAELİ ÖZEL BİR ŞEHİR”

Bulut, konuşmasının sonunda Gaziantepli işadamlarını, önümüzdeki mart ayında İzmit’te düzenlenecek İDEV Fuarı’na davet etti. Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu ise ziyaretten heyecan duyduklarını söyledi. Kocaeli’nin hem Gayri Safi Milli Hasıla’ya verdiği katkı, hem yüksek ihracatı, hem de doğal güzelliğiyle kendilerini çok etkilediğini vurguladı.

18 BİN 200 ÜYELERİ VAR

Odaları hakkında bilgiler veren Başkan Hıdıroğlu, kendilerinin KOTO gibi 120 yıllık geçmişe sahip olduğunu, 18 bin 200 üyeleri bulunduğunu, bin 250’si Suriyeli olmak üzere bin 290 yabancı firmanın kendilerine üye olduğunu anlattı. Hıdıroğlu, yıllık 6.5 milyar dolarlık ihracatla ülke ekonomisine katkı sunduklarını ifade etti.

PROTOKOLÜ İMZALADILAR

Hıdıroğlu açıklamasının sonunda Kocaeli ile ticari işbirliğinin yanı sıra gönül köprüsü kurmak istediklerini bildirdi. Törende konuşmaların ardından başkanlar arasında iki il arasında ekonomik ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesine yönelik “Kardeş Oda Protokolü” hayırlı olması dileğiyle imzalandı.

FATMA ŞAHİN’E ZİYARET

KOTO heyeti daha sonra Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile makamında bir araya geldi. Meclis salonunda, ekibiyle birlikte işadamlarını ağırlayan Başkan Şahin, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile 3 ay önce İzmit’te çok başarılı bir program gerçekleştirdiklerini hatırlattı. İki ilin ortak ve güçlü yanları olduğunun altını çizen Şahin, ticaret odalarının işbirliği protokolünün bu anlamda büyük önem taşıdığını bildirdi.

“ORTADOĞU PAZARINI DEĞERLENDİRELİM”

Kocaeli ve Gaziantep’in özellikle sanayi ve ticari alanında paylaşması gereken çok şeyi olduğunu vurgulayan Başkan Şahin, “Siz teknolojide bizden çok iyisiniz. Bizim de insanımızın müteşebbis ruhu var. Ortadoğu pazarı açısından baktığımızda birçok yeni imkânı da veriyor. O yüzden Kocaeli ile birlikte birbirimizi iyi tamamlayıp kullanabilirsek, tecrübelerimizi ve bilgimizi paylaşırsak o imkânları değerlendireceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu. Başkan Şahin, daha sonra ilin sektörel yapısı, belediyenin yatırımları ve kentsel dönüşüm projeleri hakkında Kocaelili işadamlarının sorularını yanıtladı.

22 Ocak 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?