Birleşik Metal greve çıkıyor

Türk Metal'in ardından Birleşik Metal-İş Sendikası da 2 Şubat'ta greve çıkacağını açıkladı. Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, "Eğer grevimiz yasaklanırsa grev yasağını tanımayacağız" dedi

Haber albümü için resme tıklayın

Metal işkolunda 130 bin işçinin grev tarihi belli oldu. Türk Metal’in ardından Birleşik Metal-İş Sendikası da 2 Şubat’ta greve çıkacağını açıkladı. Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “30 işyerinde 12 bin üyemizle almış olduğumuz grev kararını tüm metal işçileriyle beraber 2 Şubat’ta hayata geçireceğimizi, eğer bu grevimiz yasaklanırsa grev yasağını tanımayacağımızı bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz” dedi. Birleşik Metal İş Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik ise fabrika önünden paylaştığı fotoğrafta greve hazırız dedi. İlimizde binlerce metal çalışanı işçiyi ilgilendiren grev kararına kadar bir gelişme olmaması halinde binlerce işçi 2 Şubat’ta greve çıkacak.

TARİHSEL SORUMLULUK

Grev kararını açıklayan Genel Başkan Adnan Serdaroğlu, “Üç sendikanın 130 bin işçiyi kapsayan grevi Bakanlar Kurulu kararı ile yasaklama tehditti altında. Bu büyük bir saldırı anlamına gelecektir. Önümüzdeki günler birçok gelişmeye, saldırıya açık. Bu nedenle Birleşik Metal-İş Sendikası olarak yasaklama ihtimaline karşı, işçi sınıfının ortak kazanımı için ortak mücadelesini önemsedik ve önerdik. Greve ortak çıkmayı ve grev yasağına karşı ortaklaşa direnmeyi önerdik. Bunu tarihsel bir sorumluluk olarak üstlendik.

GREV YASAĞINI TANIMIYORUZ

Ancak gelinen noktada diğer sendikalardan bu konuda resmi yanıt gelmese de tüm metal işçileri bu çağrımızı destekliyor. Bu nedenle, işçi sınıfının mücadele tarihinden aldığımız güçle ve işçi sınıfının mücadelesinin değiştirme ve dönüştürme yeteneğine olan inancımızla, Toplu pazarlık mevzuatının gereğini yerine getirerek 30 işyerinde 12 bin üyemizle almış olduğumuz grev kararını tüm metal işçileriyle beraber 2 Şubat tarihinde hayata geçireceğimizi, eğer bu grevimiz yasaklanırsa grev yasağını tanımayacağımızı sizlerin aracılığı ile bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz. Kararımız enternasyonal sınıf hareketine, Türkiye işçi sınıfımıza, ve tüm metal işçilerine hayırlı olsun” dedi.

22 Ocak 2018 - Gündem

Muhabir Selin Becer


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?