Ford Otosan’a “Yeşil Ofis” diploması

Türkiye otomotiv sektörünün öncü şirketi Ford Otosan, çevresel sürdürülebilirliğe verdiği önem ve doğa üzerindeki etkilerini azaltmak hedefi doğrultusunda katıldığı WWF-Türkiye programı kapsamında “Yeşil Ofis” diplomasına layık görülen ilk otomotiv şirketi oldu.

Büyütmek için resme tıklayın

Ford Otosan, doğal kaynaklar üzerindeki çevresel etkilerini azaltma hedefiyle İstanbul Sancaktepe lokasyonunda yer alan Ar-Ge merkezi ve pazarlama, satış ve satış sonrası ofisleri ile “Yeşil Ofis” diplomasının sahibi oldu. Firmanın ilgili birimleri, Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nin (WWF-Türkiye) Yeşil Ofis programına katılarak, enerji tasarrufu, doğal kaynakların bilinçli kullanımı, çalışanların yaşam tarzının değişmesi konularında farkındalık yaratmayı amaçlayan çalışmaları ile öne çıktılar.

DİPLOMAYI YENİGÜN ALDI

Geçtiğimiz günlerde Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirilen Yeşil Ofis Diploma Töreni’nde Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün’e, Yeşil Ofis Diploması’nı WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Durukan Pasinli takdim etti. Törende konuşan Genel Müdür Yenigün, çevrenin korunması adına yaptıkları çalışmalar her zaman öne çıktıklarını dile getirdi.

DİPLOMAYI ALAN İLK ŞİRKET

Yenigün açıklamasında, “Ürünlerimiz ve üretim süreçlerimizde en yüksek verimliliğe ulaşarak doğal kaynaklar üzerindeki çevresel etkimizi azaltırken, diğer yandan hem toplumun hem de şirketimizin sürdürülebilir kalkınma vizyonu ile geleceğe taşınmasını temel sorumluluklarımızdan biri olarak kabul ediyoruz. Çünkü merkezinde sürdürülebilirliğin bulunduğu iş modeli, tüm dünyada yaşam kalitesinin artırılması için temel bir rol oynuyor. Bu doğrultuda WWF-Türkiye’nin ‘Yeşil Ofis’ programına katılma kararı aldık. Çalışanlarımızın duyarlılığı ve destekleri ile programa tek lokasyonda en fazla ofis çalışanıyla katılan şirket olduk. Türkiye otomotiv sektöründe bu diplomayı almaya hak kazanan ilk şirket olmaktan dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

YEŞİL OFİS GÜÇLÜ BİR ÖRNEK

Ödül töreninde konuşan WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Durukan Pasinli ise, şunları söyledi: “Doğanın karşılaştığı devasa tehditler karşısında herkes ‘Ben tek başıma ne yapabilirim ki?’ diye düşünüyor. Oysa dünyamız için ihtiyacımız olan değişimin temelinde her bireyin atacağı küçük adımlar var. WWF-Türkiye olarak alışkanlıklarımızı değiştirerek büyük farklar yaratabileceğimize inanıyoruz. Yeşil Ofis programımız somut çıktılarıyla bu yönde güçlü bir örnek.”

“UMUT VERİCİ BİR DÖNÜŞÜM”

“Kurumların Yeşil Ofis takımlarına ve çalışanlarına bu programda önemli ve anlamlı bir görev düşüyor. Sadece ekolojik ayak izini azaltmakla kalmayıp ofis içinde kalıcı bir değişim için farkındalık yaratarak bu ortak amacı tüm çalışanların paylaşmasını sağlamak. Ford Otosan bunu başarıyla yerine getirdi ve Yeşil Ofis diplomasını almaya hak kazandı. Yeşil ofislerimizdeki bu dönüşüm umut verici. Doğa ile uyum içinde sürdürülebilir bir yaşam için uygulamalarımızı yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.”

ÇALIŞANLAR BİLİNÇLENDİRİLDİ

Ford Otosan, WWF-Türkiye Yeşil Ofis Programı’na tek lokasyonda en fazla ofis çalışanıyla katılan şirket olarak, ilk yılında bin 711 ofis çalışanının kağıt, su ve elektrik tüketimlerini azaltmaya yönelik çalışmalar yürüttü. Çevresel etkilerini azaltmaya odaklandığı Yeşil Ofis Programı’nda çalışmaları etkin bir şekilde yürütmek üzere, farklı birimlerden çalışanların bir araya geldiği 25 kişilik proje gönüllüsü çalışanıyla “Yemyeşil Ofis Ekibi” adını verdiği bir takım oluşturdu.

PROGRAM SÜRECİNDE YAPILANLAR

Yapılan iyileştirmeler sonucu kağıt tüketiminde yüzde 10’luk bir tasarruf ile 78 bin 807 kilometre yol alan bir otomobilin havaya saldığı CO2 gazının yok edilmesi sağlandı.

Çalışanların karton bardak yerine kupa bardak kullanımını tercih etmesi teşvik edilerek, kağıt bardak tüketiminde yüzde 12’lik tasarruf ile bardak üretiminden kaynaklı 1 milyon 856 bin 205 litre su tasarrufu sağlandı.

Su tüketiminde yapılan yüzde 9’luk tasarruf ile 1 olimpik yüzme havuzunu dolduracak kadar suyun israf edilmesi engellendi.

Elektrik kullanımında yapılan iyileştirmeler sonucunda gerçekleşen yüzde 10’luk kazanım ile 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik tüketimine denk gelen tasarruf elde edildi.

23 Ocak 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?