Gizle

Cedit'te kentsel dönüşüm tepkisi

İzmit Belediyesi tarafından Cedit Mahallesi’ne yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesine bölge halkı evleri için değerinde bir rakam sunulmadığı için İzmit Belediye’sine tepki gösterdi.

Haber albümü için resme tıklayın

İzmit Belediyesi tarafından Cedit Mahallesi’ne yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesine bölge halkı evleri için değerinde bir rakam sunulmadığı için İzmit Belediyesi’ne ve başkan Dr. Nevzat Doğan’a tepki gösterdi. Cedit Mahallesi Bahtiyar Ölmez Camii’nde bir araya gelen bölge halkına Saadet Partisi’de destek vererek bölge halkının yanlarında oldukları ifade edildi. Mahalle halkının duruma tepki gösterdiği toplantıda 68 yaşındaki Lütfiye teyzenin isyanı gönüllere tercüman oldu. Lütfiye Okumuş yaptığı konuşmada, “Benim 30 yıllık emeğime niye değer verilmiyor? Amelelik yaparak yaptığım 3 daire karşılığında bana 1 daire veriliyor. Neden emeklerim çiğneniyor” diye feryat etti.

NEVZAT DOĞAN SÖZÜNÜ TUTMADI

Konuyla ilgili mahalle halkına adına açıklamalarda bulunan Cedit Mahallesi Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Şenyiğit, “İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan bizlerle yaptığı toplantılarda bizim mağdur olmayacağımıza ve evlerin değerinin verileceğine dair söz verdi. Fakat sözünü tutmadı. Bu Cedit Mahallesi’nde yapılması planlanan kentsel dönüşüm için devletin katkısı sağlanmalıdır. Buradaki insanların gelirleri eşit değil. İnsanlar normalde burada otururken aidat ödemiyor. Fakat kentsel dönüşüm sonrası aidat ödemeye başlayacak. Kredi ödemeye başlayacak. Bu insanlar bu kadar yükün altından kalkamaz. Amaçları bizleri buradan uzaklaştırmak olacak. Başkandan tek ricamız bu projeyi buradaki insanlara rağmen değil, buradaki insanlarla birlikte yapmalıdır. Biz zor duruma düşeceksek önce belediye ye gideriz. Olmadı Ankara’ya kadar gideriz” dedi.

HAK KAYBI YAŞANMASINI İSTEMEYİZ

Ardından konuşan Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Zeki Çelik, “Burada insanların üzerindeki binaların 30-40 yıllık diye değerlendirilmesi çok yanlış. İnsanlar bu evlerde mutlu yaşıyorlarsa mutlulukları neden bozulmak isteniyor? Hiç kimse millete rağmen hiçbir şey yapamaz. Size haklarınız verilmiyorsa biz Saadet Partisi olarak yanınızdayız. Eğer mahalle halkı projeye karşı gelirse buraya hiç kimse hiçbir şey yapamaz. Cedit Mahallesi’nde herkesin yeni evlerde yüksek standartlar içerisinde yaşamasını isteriz. Fakat burada hak kaybı yaşanmasını kesinlikle istemeyiz” ifadelerinde bulundu.

BENİM EMEĞİM NEDEN ÇİĞNENİYOR ?

Mahalle halkından 68 yaşındaki Lütfiye Okumuş’un sözleri ise adeta yürekleri dağladı. Lütfiye Okumuş göz yaşları içerisinde yaptığı konuşmada, “Benim 30 yıllık emeğim sonucu yaptığım 3 dairem var. Belediye bu 3 daireye karşılık bana 1 daire veriyor. Ben amelelik yaparak kendimden ödün vererek bu daireleri yaptım. Benim emeğim neden çiğneniyor? Neden benim hakkım elimden alınıyor?” diyerek adeta isyan etti

14 Nisan 2018 - Gündem

Muhabir Ahmet Hazer


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Kadir - 3 dairem var dediği ahırdan bozma 30 m2 lik bölmeler. iskan yok ruhsat yok vergi yok.

karşılığında 3 tane sıfır daire isterler. utanmazlar. birde oy uğruna bunların yanında durmaya çalışan muhalefet var. bu yüzden tüm izmit virane, gecekondu şehri

Yanıtla . 3Beğen 16 Nisan 15:12
05

Ceditli - @Kadir 03 nolu yoruma cevabı: Nerden biliyorsun da kişileri küçük görüp yorum yapıyorsun belki bütün belgeleri tam hem durumu yoksa insan gibi yaşamaya da mı hakkı yok doğuda tokı bedava ev veriyor bu insanlar yerlerin den ediliyor bir de para isteniyor empati yap biraz

Yanıtla . 0Beğen 18 Nisan 20:51
04

Hasan Ali - @Kadir 03 nolu yoruma cevabı: Senin için 30m2 daire olabilir ama onun için sırça köşk. Madem 30m2 neden kentsel dönüşüme maruz bırakıyorsun. Ayrıca başlangıç amacı depreme dayanıksız evler deniliyor ama 99 depreminde o bölgede yıkılan ev yok. Ölen vatandaş yok. Şu an İzmit in en sağlam ve ön merkezi yeri konumunda.Düşünsene hastaneye 100m çarşı merkeze 500m AVM lere 750m Üniversiteye 2 km uzaklıkta. Daha şimdiden buraya yapılacak evlerin reklamında kullanılacak gerçek mesafeler.

Yanıtla . 1Beğen 16 Nisan 19:30
02

Akıl oyunları - Cedit mahallesinde yaşanan bu oyunların sebebi hiç kusura bakmasınlar mahalle sakinlerinin kendisidir.Yanılmıyorsam daha öncede mahallenin kalan kısmında kentsel dönüşüm yapılmıştı. O zamanlarda muhtar olan mahallenin diğer tarafını ağlatan kişiyi tekrar muhtar seçerek yapılan haksızlığın devamını sağladılar. İnsanlar önüne konulan seçim sandığında tepkisi göstermeleri gerekir.Aynı muhtar aynı mahalle aynı sorun.Belediyede çalışan muhtar mı olur. Bu konuda söylenecek pek çok atasözü var. Mesela besle kargayı oysun gözünü.Yılanın başını küçükken ezeceksin. Komşuda pişer bizi de düşer.

Yanıtla . 1Beğen 16 Nisan 10:04
01

Nurettin Öztürk - kentte dönüşüm yapılacaksa mağdurlar ordusu oluşturulmadan yapılmalı.

Yanıtla . 1Beğen 15 Nisan 13:25

Anket Ulaşıma yapılan %10 zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?