Kocaeli'de ortak sınav kararı!

2023-2024 eğitim-öğretim yılında, ülke genelinde ortak yazılı sınavlar yapılacak. Bakanlıkça öğretim yılı başında hangi sınıf ve derslerden ortak sınav yapılacağı duyuruldu

HABER MERKEZİ
HABER MERKEZİ Tüm Haberleri
Kocaeli'de ortak sınav kararı!
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından alınan kararlar şu şekilde duyuruldu:

ORTAK YAZILI SINAVLAR 2023-2024 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA UYGULANACAK

Bakanlığımız tarafından 09.09.2023 tarihinde yayınlanan Ölçme Değerlendirme Yönetmeliği, il zümreleri toplantı planlaması ve yapılacak ortak sınavlarla ilgili bilgilendirme toplantısı İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Ömer AKMANŞEN başkanlığında il yöneticilerinin katılımıyla Kocaeli Millî Eğitim Müdürlüğü Ek Hizmet Binasında gerçekleştirilmiştir.

Okullarda sonuç odaklı değil süreç odaklı ölçme değerlendirme yapılacak. Değerlendirmenin yapılacağı Yönetmelik kapsamında:

Ülke genelinde ortak yazılı sınavlar yapılacak.

Bakanlıkça öğretim yılı başında hangi sınıf ve derslerden ortak sınav yapılacağı duyuruldu. Millî Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin gelişimini takip etmek, müfredatın işlenmesinde okullar arasında bütünlük sağlamak ve uygulama birliği oluşturmak amacıyla bu yıl ilk kez ortaokul 6. sınıfların "Türkçe" ve "matematik" dersleri ile lise 9. sınıfların "Türk dili ve edebiyatı" ve "matematik" derslerinin ikinci yazılı sınavlarını "ülke genelinde ortak sınav" olarak düzenleme kararı aldı. Bu doğrultuda ortak yazılı sınavlar okullarda öğretmenler tarafından uygulanıp değerlendirilecek.

İl/ilçe genelinde ortak yazılı sınavlar yapılacak.

İl/ilçe genelinde hangi sınıf ve derslerde ortak sınav yapılacağı İlçe Millî Eğitim Müdürleri Kurulu tarafından karar verilerek açıklanacaktır.

Ülke, il/ilçe genelinde yapılmayan tüm sınavlar okullarda ortak sınav olarak yapılacak.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında bazı derslerden ve mesleki eğitim merkezlerinde ortak sınav yapılmayacak.

            Yazılı sınavların “Konu Kazanım Soru Dağılım Tabloları” eğitim öğretim yılı başında il zümreleri tarafından hazırlanarak ilan edilecek.

Okullarda birden fazla öğretmen tarafından okutulan derslerin tüm sınavları ortak yazılı olarak yapılacak.

Okullarda öğretmenler tarafından yapılacak yazılı sınavlarda açık uçlu ve kısa cevaplı sorular kullanılacak.

Ülke il/ilçe ve okul genelinde ortak yazılı sınavlar yapılacak.

Okullarda süreç odaklı değerlendirme ön plana alınacak.

Eğitimdeki gelişmeler sürekli izlenecek.

İlkokul 4. sınıflarda yazılı sınav saati uygulaması yapılmayacak. 4. sınıflarda öğrenci notları öğrenci gelişim dosyasına göre verilecek.

Okul öncesi ve ilkokul 1, 2, 3 ve 4 üncü sınıflarda öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimi sürekli takip edilerek.

OKULLARDA SINAV HAFTASI UYGULAMASINA GEÇİLECEK

Her dersten dönemde iki sınav yapılacak. Haftalık ders saat sayısı altı ve üzeri olan derslerde il sınıf/alan zümrelerince karar alınması durumunda üçüncü sınav yapılabilecek.

Okullarda sınav haftası uygulaması yapılacak.

Okullarda sınavlar:

1. dönem 1. sınavlar: Ekim ayı son haftası–Kasım ayı ilk haftası,

1. dönem 2. sınavlar: Aralık ayı son haftası–Ocak ayı ilk haftası,

2. dönem 1. sınavlar: Mart ayı son haftası–Nisan ayı ilk haftası,

2. dönem 2. sınavlar: Mayıs ayı son haftası–Haziran ayı ilk haftası, aralığında yapılacak.

 Sınav tarihleri, öğretim yılı başında okullar tarafından e-okuldan ilan edilecek. 

Sınav haftasında okullarda ders işlenmeye devam edecek.

Her sınavdan sonra öğrencilerin eksikliklerinin tespit edilmesi için sınav analizleri yapılacak.

Sınavlarda soru dağılımları “Konu Soru Dağılım Tablosuna” göre hazırlanacak

 Konu soru dağılım tablosu il sınıf/alan zümreleri ve/veya okul sınıf/alan zümreleri tarafından hazırlanacak. Soru sayıları ve kazanımlar öğrencilerle paylaşılacak.

 Dil sınavları uygulamalı olarak yapılacak ve çocukların yazma becerileri geliştirilecek

Türkçe/Türk dili ve edebiyatı ile yabancı dil derslerinin sınavları; dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçmek için yazılı ve uygulamalı olarak yapılacak.

            İlkokullarda öğrencilerin Türkçenin doğru ve güzel kullanımını geliştirmek amacıyla dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinin izlenmesi ve geliştirilmesine yönelik özel olarak geliştirilen ölçme araçları kullanılacaktır.

02 Eki 2023 - 09:54 - Eğitim

Mahreç  Haber Merkezi

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 4.037.387 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Recai Vural - Okul başarı puanı ve lise birincilikleri de çok dümenler dönüyor,bu uygulamalara derhal son verilmeli.özel okullarda nerdeyse 98 altında alan öğrenci yok.ama üniversite sınavlarında bir milyon sıralamaya bile giremiyorlar.benim çocuğum obp 81 olduğu halde 22 binlerden obp 29 binlere geriledi.bu nasıl adalet. istediği bölüme rahatça, girebilecekken kıl payı girdi.herkez sınavda eşit olmalı parası olan da olmayan da bu yanlış tan dönün artık.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 10:51
01

Pandora - Geç kalınmış bir karar. Keşke tüm sınavlar merkezden hazırlansa Bazı öğretmenler müfredatı işlemiyor sene sonu sahte tüm müfredat işlendi yazısı idareye teslim ediyor. Yabancı dil kitapları aldırarak devlet kitabi kullanmiyor. Okullar baştan aşaği disiplin altına alınmalı.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 02 Ekim 16:01