Balaban’ın babası isyan etti: Ben onlara bu kadar da güreşin demedim be ya!

Elmalı 666’nci kez yağlı güreşe şahit oldu, ama bu yılki kadar unutulmayacak güreş görmemiştir. 2 Elmalılı İsmail Balaban ve Ali Gürbüz, son zamanlarda “sallanan” yağlı güreşte sağanak yağmur altında 2 saat 15 dakika süren öyle bir güreş yaptı ki, yaptıkları güreş, yağlı güreş tarihine altın harflerle geçti.

Haber albümü için resme tıklayın

Elmalı Elmalı olalı, böyle güreş ve böyle 2 pehlivan görmemiştir. 666’ncısı yapılan tarihi Elmalı Yeşil Yayla güreşlerinin son gününde, final için 2 Elmalılı, Ali Gürbüz ve İsmail Balaban eşleşti. Tribünleri dolduran Elmalılı güreş-severlerin coşkulu alkışları arasında güreşe başlayan pehlivanlar, normal sürede yenişemedi.  Kurallar gereği uzatma ve “altın” puan süresinde de yenişemeyen pehlivanlar, puan alanın “galip” sayılacağı süresiz zamana kaldı.

İŞTE NE OLDUYSA OLDU O ZAMAN OLDU…

Elmalı dağının üzerinden spor sahası üzerine çöken kara bulutlar, gökten kovalarla suyu Elmalı Recep Gürbüz güreş alanına dökmeye değil, adeta art arda boşaltmaya başladı.

Hakemlerin naylon pardesü giyerek yönetmeye çalıştıkları güreşte, her iki pehlivan son 40 yılın en uzun ve en güzel, en heyecanlı güreşini yaparak, yağlı güreş severlerin gönüllerine “taht” kurdu. İsmail Balaban ve Ali Gürbüz, şiddetli yağışa rağmen, normal sürelerin sonunda  kendilerine tanınan “süresiz zaman” diliminde öyle bir mücadele yaptı ki, anlatmakla değil, ancak görmekle anlaşılabilirdi. Yağlı güreşte 40 yıldır özlenen  ve görmek istenen “oyunlar”, her 2 pehlivan  tarafından ortaya konunca, yağmur altında sırılsıklam olan seyirciyi coşturmaya yetti.

GÜREŞ TARİHİNE GEÇTİLER…

Yeşil çayırda yağmur altında mücadele eden 2 pehlivandan Ali Gürbüz ve İsmail Balaban, kendilerini destekleyen seyircilerin coşkun tezahüratlarını duydukça, onlar da coştu ve zamanı düşünmez oldu. Yağlı güreşin unutulmuş oyunlarını birbirine uygulamaya başlayan Ali ve İsmail, 666’ncı Elmalı yağlı güreşlerine  “final” güreşi yapmaktan da öte bir güreş yaparak damga vururken, yaptıkları güreşle yağlı güreş tarihine altın harflerle geçtiler.

DEDE VE BABASI SAHAYA GİRDİ…

İsmail Balaban ve Ali Gürbüz arasındaki güreş bir türlü bitmek bilmiyordu. Bu unutulmaz güreşi izleyenler arasında bulunan İsmail Balaban’ın babası Hasan ve dedesi Mehmet Balaban’ın yürekleri dayanamadı ve bir anda güreş alanına girdikleri görüldü. Saha karıştı. Dede-Baba-hakemler, antrenörler derken mesele sonra anlaşıldı. Meğer İsmail Balaban’ın dedesi ve babası ile Ali’nin tarafı, hakemlerden güreşin bitirilmesini istemek için sahaya girmişler.

ALİ VE İSMAİL “GÜREŞECEĞİZ” DEDİ…

Dede ve babaların güreşin bitmesini istemelerine rağmen her iki pehlivan Ali ve İsmail, büyüklerinin bu isteklerine karşı çıkarak “ Biz güreşe devam etmek istiyoruz, güreşi bırakmayacağız” diye direnince, güreş yeniden kaldığı yerden başladı ve devam etti.

İSMAİL BALABAN SAKATLANDI…

Tam 2 saat 15 dakika süren İsmail Balaban-Ali Gürbüz arasındaki karşılaşma süresi içinde İsmail Balaban aldığı sert darbeler sonucu 3 kez sakatlanmasına rağmen, güreşe devam etti. Her iki pehlivanın da arzusu, memleketleri olan Elmalı’da başpehlivanlık finali yapmak ve başpehlivan olarak hemşerileri Elmalıları selamlamaktı.

BALABAN KAZANDI AMA…

Güreşin başlamasının andından geçen zaman geçen zaman, 2 saat 15 dakikayı gösterdiği anda İsmail Balaban, Ali Gürbüz’ü bastırdı, her zamanki çabuk ve atikliği ile etrafında dolandı, seyircinin  “ İsmail…İsmail…İsmail…” diye güreş alanını inlettiği anda, kendisini sahaya girenlerin omuzlarında buldu… İsmail kazanmıştı, ama aynı zamanda sakatlanmıştı. Ve sakat sakat çıktığı final karşılaşmasında, Orhan Okulu’ya kaybederek, Elmalı’daki şansını gelecek seneye bıraktı.

BU KADAR DA GÜREŞİN DEMEDİM!..

Final güreşi Elmalılı güreş-severler için önemli değildi. Önemli olan İsmail ile Ali’nin arasındaki güreşin galibiydi. Elmalılı olan 2 pehlivandan hangisinin galip geleceği ve taraftarlarını sevindirecek olması önemliydi. Ve öyle de oldu. Sahada ezeli rakip, ama saha dışında 2 dost kardeş olan İsmail Balaban ve Gürbüz’den, Elmalı’da kazanan İsmail Balaban oldu.

Unutulmaz güreşin unutulmaz bir anısı da oldu. İsmail ve Ali arasındaki güreş devam ederken heyecanla güreşi izleyen İsmail Balaban’ın babası Hasan Balaban’la göz göze geldik. Baba Balaban’a:

‘-Güreş için ne diyorsun?’ Diye sordum. Yüzüme bakmadan gözleri çayırdaki 2 pehlivanın üzerinde, adeta isyan edercesine:

“-Ben onlara güreşin dedim ama, bu kadar da güreşin demedim be ya !” dedi.

ANLATILACAK ÇOK ŞEY VAR

Aslında 666’ncı Elmalı güreşlerine anlatılacak çok şey var. Ama en önemlisi İsmail Balaban ve Ali Gürbüz arasındaki yarı final güreşini anlatmak varken, diğerlerini anlatmak biraz önemsiz gibiydi. Abdullah KARAGÖZ / Elmalı-ANTALYA

14 Eylül 2018 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?