Kahvaltı parasına aylık konaklama imkanı!

Geçtiğimiz Nisan ayında kurulan ve Ağustos ayında gerçekleşen 1'inci  genel kurulda güven tazeleyen İzmit Özel Öğrenci Yurtları Derneği kurucu Başkan Davut Çevik,”Kahvaltı parasına aylık konaklama imkanı sunuyoruz” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Özel Öğrenci Yurtlarının birçok sorunu olduğunu ve bu sorunda dile getirmek adına biraraya geldiklerini söyleyen Başkan Davut Çevik,” Kocaeli’de yap,işlet, devret anlayışı ile hizmet veren yurtlara karşı yaşadığımız sorunları dile getirmek adına bir araya gelme kararı aldık. Cemaat ve vakıf yurtları da dahil olmak üzere Kocaeli’de toplam 42 adet yurt bulunuyor. Bunların 28’i derneğimize üye” dedi.

“DESTEK OLAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİZ”

Dernek faaliyetleri hakkında bilgi veren Çevik,”Öğrenci kayıt haftasında üniversite önünde açtığımız stantlar için geçtiğimiz yıl günlük  600 TL stant parası veriyorduk. Bu sene sağ olsun Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile görüştük ve bu bedeli 300 TL’ye çektik. Dernek olarak ilimize gelen öğrencilerimize kentimizi tanıtmak adına sosyal, kültürel etkinlikler düzenleyeceğiz. Bu anlamda bize destek olan Büyükşehir Belediyesine, İzmit Belediyesine, Kocaeli Üniversitesi yetkililerine teşekkür ediyoruz. Hepimiz bu kentte yaşıyoruz. Amacımız kentimiz adına bir şeyler yapmak” dedi.

“KOCAELİ’DE YURT SORUNU YOK"

1-1-1537020887.jpg?

Son günlerde yurtlarda yer olmadığına dair haberler yer aldığını bu haberlerin asılsız olduğunu söyleyen Çevik,” Yeterli öğrenci bulamadığından dolayı yurtlar bir bir kapanıyor. Kahvaltı fiyatına yurt, oda veriyoruz. Yurtlarımız sürekli denetimden geçiyor.  Dernek olarak güç birliği içindeyiz. Hepimizin yaşadığı sıkıntılar aynı. Sesimizi duyurmak adına bir araya geldik. Bizler vergilerimizi veriyoruz ve   Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı olarak faaliyet gösteriyoruz. Bu işi ruhsatsız yapanlar var. Önümüzdeki günlerde onlarında tespitini yapacağız” dedi.

“AYAKTA KALMAK İÇİN DEVLET DESTEĞİ TALEBİ”

İzmit Özel Öğrenci Yurtları Derneği kurucu Başkan Davut Çevik, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtları arttıkça özel yurtların kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını, ayakta kalmak için devlet desteğine ihtiyaç duyduklarını belirtti. Devletin, KYK yurtlarında kalan öğrencilere az ücretle barınma, kahvaltı ve yemek için ücret ödeme gibi imkanlar sağladığına değinen Çevik, "Sosyal devlet olma politikası altında Kredi Yurtlar Kurumu öğrencilerine sağlanan bu ayrıcalıklı imkanlar, adalet ve eşitlik ilkesine dayanarak özel öğrenci yurtlarında kalan öğrencilere de tanınmalı, bu sayede özel öğrenci yurtları da kapanmaya mahkum olmamalıdır" ifadelerini kullandı.

“2 KİŞİLİK ODALARDA KALMAK YASAK”

Çevik,”Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle öğrenci yurtlarında 2 kişilik odalar kaldırıldı. 2 kişilik odalarda iki hemcinsin kalmasının sakıncalı görüldü. Yurtlarımızda  1, 3, 4, 5, 6 kişilik odalar mevcut. Bu durumda bizi mağdur etti. Ayrıca yurtlar olarak Evsel Katı Atık vergisi veriyoruz. Bizim böyle bir atığımız yok. Bu verginin bizlerden alınmaması lazım” ifadelerini kullandı.

15 Eylül 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (262) 323 39 17
Reklam bilgi

Anket Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?