‘Mor Sertifika Programı’ Gebze’de anlatıldı

Toplumsal cinsiyet farkındalığının arttırılması ve cinsiyet eşitliğini hedefleyen ‘Mor Sertifika Programı’, Gebzeli öğretmenlere BİLKAR’ın ev sahipliğinde anlatıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Kamuoyunda toplumsal cinsiyet farkındalığının artırılmasını, kadın ve kız çocuklarının insan haklarının geliştirilmesini, buna paralel Milli Eğitim müfredatlarında değişikliği de hedefleyen ‘Mor Sertifika Programı’, Gebze’den geçti. Sabancı Üniversitesi ve Sabancı Vakfı’nın yanı sıra bir müddet Milli Eğitim Bakanlığı’nca da desteklenen projenin emektarlarından, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyeleri Betül Sarı ve Ayşegül Taşıtman, Gebze Bölgesi’ndeki 90’ı aşkın öğretmenle BİLKAR’ın (Bilimsel Kültürel Araştırmalar Üretim ve Yayıncılık Kooperatifi) ev sahipliğinde bir araya geldi.

“PEKİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Felsefe öğretmeni Pervin Yanık’ın etkinliğe dair kısa bilgilendirmesinin ardından ilk sözü Öğretim Üyesi Betül Sarı aldı. Projeye ve çalışmanın geçmişine dair bilgilendirmede bulunan Sarı, temeli 2007’de atılan projenin 2015’te araştırma merkezine dönüştüğünü söyledi. Sarı, “Bizler akademi ile sivil toplum arasında köprü olarak akademik bilgi ile sivil toplumdaki (yaşamdaki, gerçek hayattaki) bilgiyi pekiştirmeye de çalışıyoruz” dedi.

“HAYATA DAMGA VURAN  KADINALAR VAR”

Öğretim Üyesi Ayşegül Taşıtman ise mor sertifikadan mor dosyaya nasıl geçildiğini anlatıp 10 yılı aşkın sürede 3 bin 500’den fazla öğretmene ulaşıldığını söyledi. Taşıtman, “Örneğin o kitaplarda edebiyattan siyasete ağırlıklı olarak hep erkekler tanıtılır. Biz sadece Halide Edip Adıvar’a rastlarız halbuki daha çok sayıda çeşitli alanlarda hayata damga vuran kadın vardır” dedi. Program Sarı ve Taşıtman’ın öğretmenlerden gelen soruları yanıtlaması, sorularını yanıtlaması ve sohbetle sona erdi. 

16 Eylül 2018 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (262) 323 39 17
Reklam bilgi

Anket Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?