3 doktora şiddet olayına ilişkin TTB BAŞKANI ARISOY'DAN AÇIKLAMA!

Körfez'de meydana gelen 3 doktora şiddet olayına ilişkin Kocaeli Şehir Hastanesi önünde toplanan hekimler basın açıklaması düzenledi. Kocaeli Tabip Odası Başkanı Arısoy açıklamada "Tüm hekimler/sağlık emekçileri geçim derdi ile boğuşuyor. Günde en az 100 sözel ve fiziksel şiddetle karşılaştığımız, hekimlerin %84'ünün en az bir kere şiddete maruz kaldığı çalışma koşullarındayız"dedi

Cihat Polat
Cihat Polat Tüm Haberleri
3 doktora şiddet olayına ilişkin TTB BAŞKANI ARISOY'DAN AÇIKLAMA!
3 doktora şiddet olayına ilişkin TTB BAŞKANI ARISOY'DAN AÇIKLAMA!
Haber albümü için resme tıklayın

Yaşanan şiddet olaylarını kınamak için Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi, Marmara Bölgesi Tabip Odaları ve Kocaeli Tabip Odası bugün Kocaeli Şehir Hastanesi önünde sağlık sendikalarıyla bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama CHP Kocaeli Milletvekili Muhip Kanko, Kocaeli Barosu Başkanı Mehmet Gül, TMMOB İKK Başkanı Mehmet Ali Elma, HDP eski Milletvekili Ali Haydar Konca, TTB Merkez Konseyi üyesi Kazım Doğan Eroğulları, doktorlar, sendika temsilcileri ve siyasiler katılım sağladı.

MESLEKTAŞLARIMIZA VE SAĞLIK EMEKÇİLERİNE YAPILAN HER TÜRLÜ ŞİDDETİ KINIYORUZ.

Açıklamayı Kocaeli Tabip Odası Başkanı Prof.Dr.Ayşe Engin Arısoy yaptı. Arısoy "Türk Tabipleri Birliği ve tabip odaları olarak; 2003'ten beri ülkemizde "Sağlıkta ile had safhaya ulaşan piyasacı; halk sağlığını ve Dönüşüm Programı" hekimleri/sağlık emekçilerini yok sayan, değersizleştiren, kışkırtılmış sağlık politikalarının sağlık sistemini işin içinden çıkılmaz hale getireceğini, şiddeti daha çok artıracağını defalarca söyledik. Nitekim sağlıkta şiddet nedeniyle dışındaki meslektaşlarımızı yaratılan tüketici sağlık politikalarının hızla bizleri de tükettiği son 20 sene içerisinde kaybettik.

YAŞAMAK VE YAŞATMAK İSTİYORUZ

Ancak çağrılarımıza kulak verilmemesi sonucunda her gün Türkiye'nin farklı şehirlerinden akıl almaz şiddet olayları duymaya devam ettik. Yürüttüğümüz mücadele sonucunda adım atmak zorunda kalan Sağlık Bakanlığı'na; önerilerimizin yalnızca bir kısmını alarak çıkarılan yasanın yetersiz olduğunu, sorunun yalnız yasayla da çözülemeyeceğini, toplumsal varoluşumuzu aşındıran, şiddeti körükleyen, düşmanlaştırıci politikalarla sağlık sistemi başta olmak üzere her boyutu kapsayan bütünlüklü bir değişim gerektiğini ilettik. Geldiğimiz noktada, ne gerçekten caydırıcı önlemler alındı ne de çalışma alanlarımızda ve koşullarımızda sağlıkta şiddete karşı düzenlemeler yapıldı. Bunların en son örneğini önceki gün burada ki meslektaşlarımız yaşadı.

SORUNLARI ANLATTI

Her geçen gün sorunlarımız artarak devam ediyor. Başta yaşadığımız şiddet olmak üzere, çalışma koşullarımızın giderek kötüleşmesi, ekonomik ve özlük haklarımızın yıllar içindeki gaspi, malpraktis davaları, 3-5 dakikaya sığdırılmaya çalışılan muayenelerle verilemeyen sağlık hizmeti, yok sayılan sağlık hakkı, iyileşemeyen hastalar, bulunamayan ilaçlar, ertelenen ameliyatlar, mesleki özerkliğe yönelik müdahaleler, hekimlerin/sağlık emekçilerinin tükenmişliği ve son zamanlarda iyice derinleşen ekonomik zorluklar, hayat pahalılığı, toplumun sağlığını bozmuştur. Toplumda artarak süregelen şiddet iklimi, iktidarın şiddet dili, sağlığımızı bozan, bizi yok sayan, tüketen, değersizleştiren sağlık politikaları, hem bizi hem de halkı geçinememeye sürükleyen ekonomik buhranla birleşince; sağlığın fiziksel, zihinsel, toplumsal bütün bileşenleri de zarar görerek sağlık alanlarında şiddete de zemin oluşturmuştur.

HEKİMLERİN %84'ÜNÜN EN AZ BİR KERE ŞİDDETE MARUZ KALDIĞI ÇALIŞMA KOŞULLARINDAYIZ

Sağlık Bakanlığı yaşadığımız bunca soruna ve şiddete karşı sadece tweet atmakla yetinmektedir. Sağlık Bakanı'na yeniden sormak istiyoruz: Artık canımıza da kasteden bu sorunlarımıza karşı halen sadece tweet atmakla mi yetineceksiniz? Herhangi bir önlem almayacak mısınız? Daha önce verdiğiniz sözleri ne zaman yerine getireceksiniz? Görmüyor musunuz, duymuyor musunuz, her ay sayısı katlanarak artan yüzlerce hekim bu kötü koşullar ve gelecek kaygısıyla ülkesini terk ediyor. Daha geçen hafta üç meslektaşımız intihar etti. Yüzlerce sağlık emekçisi her gün şiddet görüyor. Tüm hekimler/sağlık emekçileri geçim derdi ile boğuşuyor. Günde en az 100 sözel ve fiziksel şiddetle karşılaştığımız, hekimlerin %84'ünün en az bir kere şiddete maruz kaldığı çalışma koşullarındayız.

İZİN VERMEYECEĞİZ

TTB ve tabip odaları olarak sağlıkta artan şiddetin de, toplumda körüklenen şiddet dilinin de karşısındayız ve sağlıkta şiddetle etkin mücadele çağrımızı yineliyoruz. Asla yaşamımıza kasteden bu çalışma koşullarına boyun eğmeyeceğiz, emeğimizin sömürülmesine, geleceğimizin karartılmasına izin vermeyeceğiz. Yaşamı ve yaşatmayı kendine şiar edinmiş bir mesleğin mensupları olarak sağlıkta şiddete karşı her yönüyle mücadelemiz devam edecektir.

08 Eki 2023 - 14:09 - Sağlık

Mahreç  Cihat Polat

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 4.078.099 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Sirintepeli - Memur-sen çık ve akp li yetkilere sağlıkta şiddet için iki kelime şöyle be adam.memur sen kapatılmalıdır.hikumetin temsilcisidir adı ise memur sen diyerek kamufle edilmektedir memur sen kesinlikle memuru temsil etmiyor memur sen kapatın tüm sağlıkçı kardeşlerim türk sağlık sen geçiş yapın.memur sensizim icinize sokulmuş hain sendikadir adı memur sen ama tek yaptıkları şey memura ihanet hıyanet.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 08 Ekim 14:45