Reklamı Kapat

CHP'liler Büyükşehir meclisini terk etti!

CHP'li Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri meclise sunduğu 5 soru önergesinin okunmaması üzerine meclisi terk etti.

Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı meclisi Fuariçi Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen meclis sonunda 87 gündem maddesi görüşülüp karara bağlandı.  Meclis görüşmelerine başlanmadan önce CHP grubunun meclise sunduğu önergelerin oy çokluğu ile yazılı cevaplanmasına karar verildi. Bu kararı ‘Yasa dışı’ olarak niteleyen CHP grubu ile Karaosmanoğlu arasında yaşanan tartışma sonrası CHP grubu meclisi terk etti.

KONGRE TURİZMİNİ BAŞLATACAĞIZ

Kente yapılan yatırımlar konuşan Genel Sekreter İlhan Bayram, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yılı bütçesinin yüzde 53’ü yatırımlara ayrıldı. Darıca metrosu hariç 55 ulaşım projemiz var ve bu da 560 Milyon TL ihale bedeli ediyor. Seka Park plaj yolu tramvay hattının yapımı devam ediyor. Yüzde 40’ı yapıldı. 1’inci etabı tamamlandığında okullar bölgesine ulaşmış olacak. Kocaeli Kongre Merkezi’nin 78 Milyon’un üzerinde ihale bedeli var. İnşası devam ediyor bittiğinde Kocaeli’de kongre turizmini başlatacağız. Devam eden 41 çevre proje ihalesi var. Askeri alanda aldığımız Darıca sahili yürüyüş yolları bundan biri. Yüzde 55 fiziki gerçekleşmesi var” dedi.

4. METRO YAPILACAK ŞEHİRİZ

Türkiye’de metro sahibi şehirler çok sınırlı diyen Bayram, “Türkiye’de 4’üncü metro yapılacak şehiriz. Raylı sistemlerde İzmit’te tramvayla başladık. Bu işin tepe noktası metrodur. Metro yapan belediyeler süper lig oyuncusudur. 2.5 Milyar TL sözleşme bedelimi var. 12 tane istasyonu olan bir proje. Gebze OSB ile Darıca sahile kadar ineceğiz. Marmaray ile İstanbul aktarması olacak.   Bölgenin günlük hareketli nüfusu yaklaşık 750 Bin kişi.  Bu ayın 20’sinde saat 11’de Gebze kent meydanında Bakanlarımızın katılacağı bir temel atma programı yapacağız.  Yaklaşık 5 milyar TL’lik bir proje var burada” diye konuştu.

BİZİ YOK SAYIYORSUNUZ

Bayram’ın konuşmasının ardından CHP grubunun meclise sunduğu 5 önerge oy çokluğu ile okunmayarak yazılı olarak cevaplanmasına karar verildi. Bunun üzerinegerginleşen mecliste CHP grup başkan vekili Engin Taşdemir, “Bizim CHP grubu olarak ekmeği evine götüremeyen vatandaşın sorununu konuşmak istiyoruz siz bunu bile okutmayarak bizi yok sayıyorsunuz” dedi.

YASA DIŞI İŞ YAPIYORSUNUZ

Taşdemir’e cevap veren Büyükşehir Başkanı Karaosmanoğlu, “Müsaade etmiyorum.  Burası şov yeri değil. Siz şov yapıyorsunuz” dedi. Meclisi terk eden CHP grubuna AK Parti meclis üyeleri de tepki gösterirken, CHP grup üyeleri yasa dış iş yapıyorsunuz diyerek meclise tepki gösterdi. CHP grubunun sunduğu önergelerde Kömürcüler OSB,  Halkekmek, Yeni otobüs hattı,  Büyükşehir’e ait icralık arazi ve okullarda bulunan yapısal sorunlar vardı” dedi.

MUHALEFET İÇİN ÇOK ÜZÜLÜYORUM

Meclis sonu CHP’liler hakkında konuşan Karaosmanoğlu, “Arkadaşlarımız şartlı olarak buraya geliyorlar. Dedim ki önemli bir şey varsa onu söyleyin burada cevaplayalım. Burası yüzlerce önergelerle gidecek yer değil. Zaten yazılı olarak cevaplayacağız. Niye kalkıp gidiyorsun. Buradan kalkıp gitmek seni seçen halka saygısızlık. Burada otur kararlara katıl.  Bir sürü yapılacak iş var. Biz daha hızlı çalışmak için meclis iç tüzüğü hazırlattık. Havanda su dövüyorlar. Ben muhalefet için üzülüyorum hem TBMM’de hem de burada halkı kucaklayan muhalefet lazım” dedi.

SOSYAL TESİSLERİ ESNAF ODASI İŞLETECEK

Zabıta Dairesi Başkanlığı’nın, Doğu Kışla Otopark ve Pazar Alanının, pazar kurulan Perşembe ve Cumartesi günleri dışında kalan haftanın diğer günlerinde, güvenlik, temizlik, bakım, elektrik, su ve işletme giderlerinin Kocaeli Seyyar Esnafı ve Pazarcılar Esnafı Odası tarafından sağlanmasına karşılık Otopark ve Pazar Alanı içerisinde yer alan Sosyal Tesis Binasının Kocaeli Seyyar Esnafı ve Pazarcılar Esnafı Odası kullanımına verilmesi ile ilgili teklif oy birliği ile kabul edildi.Selin BECER

11 Ekim 2018 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Oktay - Başkan Ankaradan kötü bir haber aldi.

Yanıtla . 0Beğen 12 Ekim 10:05

Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?