Kocaeli'den İsrail'e ateşkes çağrısı!

İsrail'in Filistin'e karşı başlattığı saldırı Türkiye'de ve dünaynın birçok yerinde tepki almaya devam ediyor. Kocaeli'de ise Emek ve Demokrasi Güçleri bugün bir araya gelerek ateşkes ve barış çağrısında bulundu. Yapılan açıklamada "Bu açık bir savaş ve insanlık suçudur. “Kararlılık gösterisi” adı altında yapılan saldırı en asgari ahlaki ve insani değerlerden yoksunluğu, bir barbarlığı temsil etmektedir" dendi.

Dilara Polat
Dilara Polat Tüm Haberleri
Kocaeli'den İsrail'e ateşkes çağrısı!
Kocaeli'den İsrail'e ateşkes çağrısı!
+3
Video için play'e tıklayın

Kocaeli Emek ve Demokrasi Güçleri bugün saat 17.30'da İzmit Belediye İş Hanı önünde bir araya gelerek İsrail'in Filistin'e karşı gerçekleştirdiği faşist saldırıyı protesto etmek için İnsan Hakları Parkı'na kadar yürüyüş gerçekleştiridi. Eyleme siyasi partiler ve sendikalar katıldı. TMMOB İKK Sekreteri Mehmet Ali Elma, Tüm Bel Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş ve DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük tarafından okunan ortak açıklama ise şu şekilde: "17 Ekim insanlık tarihine kara bir gün, bir soykırım günü olarak geçti. Adı yolsuzluklara da karışan sağcı, ırkçı, faşist İsrail hükümetinin çoğunluğu çocuk hastalardan oluşan Gazze şeridindeki hastaneye düzenlediği saldırı sonucu yüzlerce kişi öldü, yüzlercesi yaralandı. Katliamı şiddetle kınıyor, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.
"BU AÇIK BİR SAVAŞ VE İNSANLIK SUÇU"
​Bu açık bir savaş ve insanlık suçudur. “Kararlılık gösterisi” adı altında yapılan saldırı en asgari ahlaki ve insani değerlerden yoksunluğu, bir barbarlığı temsil etmektedir. Bu suçu işleyenler insanlığın vicdanında mahkûm edilmiş, lanetlenmişlerdir. Benzer katliamlara yol verilmemesi ve hesabının sorulması için bu suçu işleyenlerin ve sivillerin ölümüne yol açan benzer saldırıların talimatlarını verenlerin savaş suçları mahkemesinde yargılanmaları için derhal girişimlerde bulunulmalıdır. Bu nedenle, emperyalist hegemonik güçlerin işlevsiz hale getirdiği Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesinin derhal toplanması ve süreci başlatılması çağrısında bulunuyoruz.
"ATEŞKES SAĞLANMALI"
​İsrail devleti hükümeti daha fazla suça bulaşmamak için saldırıları durdurmalı, ateşkes sağlanmalı, insani yardımlara yönelik engellemeler kaldırılmalı, sorunların barış ve diyalog yoluyla çözümü esas alınmalıdır. ​Sermaye ve kapitalist sistem çoklu krizini aşmak için bir kez daha milliyetçilik, ırkçılık, gericilik üzerinden savaş silahına sarılmıştır. Son yıllarda sistematik olarak artan silahlanma yarışı ve birçok ülkede iktidara sağcı, ırkçı, gerici partilerin gelmesi de böylesi bir savaşın zeminini güçlendirmiştir.
"GÜÇ VE İKTİDAR KAVGASININ SONUCU"
​ABD ve diğer emperyalist güçlerin paylaşım savaşları nedeniyle başta Ortadoğu ve Ukrayna olmak üzere birçok bölgede farklı düzeylerde devam eden çatışmaların genelleşmesi ve açık bir dünya savaşına dönme tehlikesi dünden daha yakın bir ihtimal olarak kapımızı çalmış durumdadır. İsrail ile Filistin arasında yaşananlar başta olmak üzere Ortadoğu’da ve tüm dünyadaki çatışma ve savaşlar buralarda yaşayan halkların kendi aralarındaki sorunlardan değil; emperyalist güçlerin yerli işbirlikçilerini kullanarak körüklediği güç ve iktidar kavgasının sonucudur.

EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİNE ÇAĞRI YAPILDI
​Biliyoruz ki, devletler “ulusal çıkarlarımız” adı altında kapitalist sistemi, sermayenin önceliklerini gözetecek, buna göre pozisyon alacaklardır. Kendi işgal, saldırı ve savaş suçlarına kılıf bulacaklardır. Demokratik değerlerin ve kazanılmış hakların gaspı için fırsata çevireceklerdir. Gerçekleşen de budur. Savaşı durduracak olan dünya ezilen halkları ve emekçilerdir. ​Bu nedenle bir çağrımız da tüm emek ve demokrasi güçlerinedir: yaşama, geleceğe ve emeğimize sahip çıkmak için barış mücadelesini yükseltelim. Bu noktada gerekli tüm adımların atılması için tüm paydaş kurumlarımız üzerlerine düşen tüm sorumluluk ve görevleri yerine getirecektir.
"HAK EŞİTLİĞİ OLMAYAN ÇÖZÜM KABUL EDİLMEMELİ"
​Filistin halkı dünyadan ve Türkiye’den hamaset ile süslenen timsah gözyaşları değil, çözüm için acil somut adımlar atılmasını beklemektedir. AKP iktidarının en başından beri karşısında durduğumuz mezhepçi Ortadoğu politikaları da, derhal bugün hemen sonlandırılmalıdır. Ortadoğu’da ya ortak barışı halkların kardeşliğini ve demokrasiyi birlikte inşa edeceğiz, ya da savaşın cehenneminde birlikte tükeneceğiz. Bunun için: öncelikle saldırılar derhal durdurulmalı, ateşkes sağlanmalı, Filistin halkına yönelik abluka derhal kaldırılmalıdır. İsrail işgal ettiği topraklardan geri çekilmelidir. Tüm emperyalist güçler bölgeden çekilmelidir.​ İsrail ile yapılan ikili anlaşmalar iptal edilmelidir. Filistin halkına ekonomik, sosyal her türlü destek sağlanmalıdır. Filistinlilerin hak eşitliğini tanımayan hiçbir ‘çözüm’ kabul edilmemelidir.
"HERKESİ BARIŞA SES VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ"
​Kocaeli emek ve demokrasi güçleri olarak; bir kez daha İsrail’in soykırıma varan Gazze şeridindeki hastaneye ve sivillere yönelik tüm saldırıları kınıyoruz. “Savaşın Kazananı, Barışın Kaybedeni Olmaz” anlayışıyla Filistin topraklarında ve tüm Ortadoğu’da savaşa karşı barışı, ölümlere karşı yaşamı savunuyor; bu kadim topraklarda yaşayan tüm halkların barış içinde birlikte bir yaşaması için herkesi barışa ses vermeye çağırıyoruz. Ortadoğu’da yaşayan tüm halkların barış içinde birlikte yaşamasının tek yolu savaşı körükleyen güçlerin elini bu topraklardan çekmesi ve halklar arasında kalıcı diyalog ve müzakere zeminlerinin yaratılmasıdır. Bunun için ilk yapılması gereken sivillerin ölümüne de neden olan saldırıların durdurulup acilen ateşkes sağlanması ve taraflar arasında barış görüşmelerine başlanmasıdır."

19 Eki 2023 - 19:41 - Gündem

Mahreç  Dilara Polat

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 3.385.637 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.