"Haksız bedel alındı" gerekçesiyle özel hastaneye dava açan vatandaş davayı kazandı

Gebze'de 3 yıl önce babasını özel bir hastaneye götüren vatandaş hastanenin kendilerinden talep ettiği haksız bedeli babasının ağrı ve sancılarından dolayı çaresizce kredi kartıyla ödeyerek hakkını hukuk çerçevesi içinde yılmadan 3 yıl arayarak faiziyle birlikte geri aldı.

Gebze'de 3 yıl önce babasını özel bir hastaneye götüren vatandaş hastanenin kendilerinden talep ettiği haksız bedeli babasının ağrı ve sancılarından dolayı çaresizce kredi kartıyla ödeyerek hakkını hukuk çerçevesi içinde yılmadan 3 yıl arayarak faiziyle birlikte geri aldı. Acılı hasta yakını mücadelesi başında 14.09.2015 tarihinde Sağlık Bakanlığı'nın (SABİM) ALO 184 numaralı hattına yaptığı 865554 sayılı şikayetin ardından geçen süreci de göz önüne alarak resmi sürecin hızlanması için (CİMER) üzerinde de şikâyetini dile getirdi.

SGK'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Kocaeli SGK Müdürlüğü tarafından kendisine gelen yazılı açıklamada hastane hakkında "Sosyal Güvenlik Kurumu Özel Hizmeti sunucularından sağlık hizmeti satın alma sözleşmesinin 11.1.8 maddesi gereği hastadan/hasta yakınından kurum mevzuatına aykırı şekilde ilave ücret alındığından cezai işlem uygulandığı ifade edilmiştir." açıklamasına yer verildi.

FAİZİYLE GERİ ALDI

Hasta yakınlarından alınan haksız ücret bedelinin geri alabileceği belirtilmesi üzerine vatandaş hastane ile hiç muhatap bile olmadan Gebze 4. İcra Dairesi'ne giderek hastaneyi icraya verdi. Hesaplarına bloke koyulan hastanenin, kendisinden haksız alınan bedeli faizi ve icra masraflarıyla birlikte 3.153.62 TL geri alarak, hastadan/hasta yakınından kurum mevzuatına aykırı şekilde ilave ücret alınan hastalara emsal olacak hukuk çerçevesi içinde bir uygulamaya imza attı.

03 Aralık 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Bilgi Önemli. - Sağlık Müdürlüğü tabiki de inceliyordur ancak Sağlık Müdürlüğünün incelediği kısımlar ayrı, Sosyal güvenlik Kurumu'nun incelediği ayrı, farklı kriterler var, netekim de Sosyal gü

venlik Kurumu incelemiş ve de cezasını kesmiş, her kurumun belirlenmiş bir görev alanı var değil mi? haybeden , bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olmamak lazım....

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 06 Aralık 11:35
02

Ersoy Kandemir - Sağlık müdürlüğü nasıl denetliyor bu hastaneleri,kestikleri faturalar incelenmiyor mu?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Aralık 02:39
01

Ersoy Kandemir - Sağlık müdürlüğü özel hastaneleri iyi denetliyor mu,ya da denetliyorsa bu hadiseler neden oluşuyor,vatandaş neden mağdur edilmiş!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Aralık 18:08
03

Gebzeli - @Ersoy Kandemir 01 nolu yoruma cevabı: Yer mi?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Aralık 16:08Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz