Reklamı Kapat

"Kanser çocuğumuzdan uzak dursun" diye

Kocaeli başta olmak üzere çocukluk çağı kanseri tanısı almış hastalara ve ailelerine ulaşıp onlara destek olmayı hedefleyen KAÇOD, aileleri bilgilendirme amaçlarını çeşitli etkinliklerle gerçekleştiriyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Öncelikli olarak ilimizde tedavi gören kanserli çocuklara ve ailelerine yardım etmek hedefiyle yola çıkan KAÇOD, Lösemi dışındaki kanser tanısı almış çocukların aileleriyle birlikte tedavi sürecinde psikolojik adaptasyonlarını sağlamak, bu dönemde yaşayacakları ulaşım, yiyecek, giyecek gibi ihtiyaçlarını sağlayarak büyük bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyor.

MESLEĞİNİ BIRAKTI YARDIMA KOŞTU

Üç yıl önce 5 buçuk yaşındaki oğlu Çınar’ı ‘nöroblastom kanseri’ yüzünden kaybeden Burcu Özkan Çınar’ı kaybettikten sonra mesleğini bırakmış ve kendini kanserli çocuklara adamış. Çınar’ın hastalık sürecinde yaklaşık 3 yılını hastanelerde geçirmiş olan bir anne olarak çocukların ve ailelerinin ihtiyaçlarını çok iyi bilen Özkan, dernek üyeleriyle birlikte KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Çınar’ın adı verilen serviste tedavi gören hasta ve ailelerin yardımına koşuyor.

ANNELERİN HALİNİ EN İYİ O ANLIYOR

Sağlık personellerinin dışında işin bizzat zorluklarını bilen, kanserli bir çocuğun karşılaşacağı manevi zorlukların farkında olan ve nasıl bir desteğe ihtiyaç duyulacağını bilen Özkan, yaptığı yardımları resmileştirmesinin zorunluluğunu şu sözlerle açıkladı: "Hasta çocuk ve ailelerine maddi manevi destek sağlayacak kamuoyu oluşturmuş bir kuruluş ya da dernek yoktur. En azından şehrimizde böyle bir destek sağlanamamakta. Bu destek çoğunlukla Devlet desteği ve belediyelerle yürütülmektedir fakat gerekli örgütlenme ve zemin olmadığı içinde zaman zaman aksaklıklar olmaktadır. Bunun için KAÇOD’u ve Çınar Vakfı’nı kurarak yaptığımız yardımları resmileştirip büyütmek istedim."

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA TEK KANSER LÖSEMİ DEĞİL

Çocukluk çağı kanserlerinden Lösemi yeterli kamuoyu oluşturduğu için Lösemili çocuk ve ailelerine birçok kuruluş bünyesinden maddi ve manevi destek verildiğini söyleyen KAÇOD Başkanı Burcu Özkan, “Lösemi, 0-18 yaş arası çocukluk çağı kanserlerinin sadece yüzde 20 ila 25’ini oluşturmaktadır. Geri kalan orandaki çocukluk çağı kanserleri için bir farkındalık yaratmak hedefimiz” dedi.

KOÜ İLE BİRLİKTE YÜRÜYORUZ

Sadece Kocaeli’mizden değil Türkiye’nin dört bir tarafından kanserli çocukların tanı ve tedavisini gerçekleştiren, Türkiye’de hatrı sayılır merkezlerden olan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Onkolojisi Bölümü, KAÇOD ile birlikte kanserli çocukların tedavisini en iyi seviyeye taşıyor. Kocaeli Üniversite ile iş birliği yaptıklarını belirten Özkan, iyi niyet protokolü imzaladıklarını şu sözlerle açıkladı: “Hastanede yaşadığım sürede sadece personelden hizmet beklenmeyeceğini, yalnız hastalara değil hastaneye ve hastane çalışanlarına da destek olunması gerektiğini gördüm. Dernek olarak hastanemizin daha büyük işler yapabilmesi için dışardan alacakları destekler için köprü olmaya çalışıyoruz. KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin ilimiz için çok değerli olduğunu biliyor ve canla başla çalışan hekimlerimizin olduğunu düşündüğüm için mutlak suretle dışardan destek alınması gerektiğine inanıyorum. Bu iyi niyet protokolü sayesinde bağışçılarımız desteklerinin ne şekilde kullanıldığını tüm şeffaflığıyla görebiliyor ve bu sayede bağışçıların güvenini kazanıyoruz. Biz de hastanemiz ve çocuklarımız için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz."

MASRAF İÇİN BAĞIŞÇI LAZIM

Çocukların ihtiyaçları doğrultusunda temizlik malzemesi, erzak yardımı, hediye ve nakdi bağış aldıklarını söyleyen Özkan, maddi manevi desteğe ihtiyaçları olduğunu belirtti. Bu zamana kadar dernek masraflarını yakınlarının karşıladığını söyleyen Özkan, “Şimdiye kadar bütün giderlerimizi eşim ve dostlarımız sayesinde karşılıyoruz. Yeni yeni bağış almaya başladık. Ben iyi niyetin geri döneceğini zannetmiyorum. Biz de iyi niyetimizi koruyacağız” dedi.

HEDEFLERİ ÇOK BÜYÜK

Bu projelerin uluslararası destek alabilmesi için daha fazla insana ulaşabilmesi için KAÇOD’un üyeleriyle birlikte Çınar İhtisas Lions Kulübü kurarak hedeflerini büyüttü. Türkiye’de ve dünyada lionsların çocuklara desteğinin çok büyük olduğunu söyleyen Özkan, “Kurucusu olduğum Çınar İhtisas Lions Kulübü ile birlikte çok daha ses getirecek bir projeler yapacağız” dedi.

ÇINAR ÇOCUK ONKOLOJİ TANI VE TEDAVİ MERKEZİ

Hastanede kapıda bekleyen hasta yakınlarının güçlü kalabilmeleri adına temel ihtiyaçlarının giderilmesi için bir konuk evi projesi tasarlayan KAÇOD, projenin ön mimari çalışmalarını başlattı. Gerekli başvuruların yapıldığını söyleyen KAÇOD Başkanı Özkan, oğlu Çınar’ın ismini verdiği Çınar Çocuk Onkoloji Tanı ve Tedavi Merkezi hakkında şu açıklamayı yaptı: “Refakatçi anneler yeri geliyor markete bile inemeyecek durumda oluyor. Karşılaşılacak her türlü sıkıntı ve ihtiyaç için kapıda bekleyen babaların güçlü kalabilmeleri, birkaç saat uyuyup temel ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir alan olması zorunluluğundan bu projeyi yapmak istedik. Başvuru süreci bittikten sonra çok kısa sürede kullanıma açılacak olan Çınar Çocuk Onkoloji Tanı ve Tedavi Merkezi şehir dışından gelen hasta yakınlarına da açık olacak.”

"TEŞEKKÜR BORÇLUYUZ"

Kanser tanısı konmuş çocuklara iyilikleri ulaştırmakta en büyük desteği KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimimi Prof.Dr. Nuh Zafer Cantürk ve Çocuk Onkolojisi Bölüm Başkanı Prof.Dr. Funda Çorapçığlu ve hastanedeki tüm sağlık personelinden aldığını ifade eden Özkan, “Çocuklarımızın iyiliği için maddi manevi destekleriyle bizi yalnız bırakmayan herkese minnet duyuyor, derneğimiz adına hepsine teşekkür etmeyi bir borç biliriz” dedi. Ekin EKEN

ETKİNLİK:

26 Aralık Çarşamba saat 15.00 - Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi

Kocaeli Sağlık Hizmetleri MYO öğrencileri ve KAÇOD - Çınar İhtisas Lions Kulübü başkanı Burcu Özkan, “Bilinmeyen Çocukluk Kanserleri” hakkında dernek konferans verecek.

25 Aralık 2018 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?