Reklamı Kapat

Sağlık: Kandıra’da 15 yılda 356 milyon TL yatırım yaptık

Kocaeli Kandıralılar Derneği’nin 25. yıl kutlama programına konuk olarak katılan İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, 2004-2018 yılları arasında ilçede toplamda 356 milyon lira yatırım yaptıklarını, gelecek yıl ise 24 milyon liralık yatırımın planlandığını söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Kandıralılar Derneği’nin 25. yıl kutlama programı önceki gün Kerpe Kaptan Restaurant’da gerçekleştirildi. Dernek başkanı Av. Abdurrahman Kaymak’ın ev sahipliğinde düzenlenen programa, İSU Genel Müdürü Ali Sağlık’ın yanı sıra Medikalpark Kocaeli Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Özcan Avcı ile derneğin eski başkanları, üyeleri ve aileleri katıldı. 25. yıl kutlama programında misafirlere ünlü “Kandıra Hindisi” ikram edildi.

219 MİLYON İÇMESUYU YATIRIMI

Programda, İSU Genel Müdürlüğü’nün ilçede yaptığı yatırımların yer aldığı bir sunum yapan genel müdür Ali Sağlık, Kandıra’da 933 km’lik alanda hizmet verdiklerini söyledi. Kandıra ve çevresinde yıllarca susuzluk problemi yaşandığını hatırlatan Sağlık, sorunun çözümü için içme suyu problemini gidermek için kurum olarak 219 milyon liralık yatırımla Namazgah Barajı ve Dudutepe İçmesuyu Arıtma Tesisi, 878 km uzunluğunda içme suyu şebekesi, 4 adet içme suyu terfi merkezi, 41 adet yeni depo inşa ederek 35 adet deponun da bakım ve onarımını gerçekleştirdiklerini kaydetti.

“ATIKSU ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR”

Kandıra’da 5 adet terfi merkezi inşa ettiklerini ve atıksu yatırımları için 93 milyon lira yatırım bedeli ödediklerini ifade eden genel müdür Sağlık, şunları kaydetti: “Yaptığımız yatırımlarla birlikte 2004 yılından bu yana Kandıra’nın atıksu ihtiyacının yüzde 80’ini karşılayan yatırımları gerçekleştirdik. Duraklı, Kabaoğlu, Kemaliye, Selimköy, Sahtiyanlar, Topluca-Şabanlar, Çakırcaali ve Civelekler bölgelerinde şebeke çalışmalarımız sürüyor. Kalan bölgelerin atıksu altyapısını 2019 yılı yatırım programımıza aldık” dedi.

TAŞKINLARA SON

Yoğun yağışlara rağmen Namazgah Barajı ile birlikte artık şehir merkezinde su baskınlarının yaşanmadığını kaydeden Sağlık, “Namazgah, Selce, Dombay, Kerpe Düzler, Seyrek, Kerpe Miço ile sahil bölgelerindeki derelerde 3 km uzunluğunda ıslah çalışmalarını yaptık. Birçok bölgede 27 km uzunluğunda yağmursuyu hattı yaptık. Dere ıslahları ve yağmursuyu hatları için 19.5 milyon lira ödeme yaptık” açıklamasında bulundu.

24 MİLYON LİRA YATIRIM

İSU olarak Kandıra’da son 15 yılda 356 milyon liralık yatırım yaptıklarını da dile getiren Sağlık şöyle konuştu: “2019 yılı yatırım programı kapsamında ise Kandıra Hira İçme suyu Terfi Merkezi ve Basma Hattı, 240 km uzunluğunda içme suyu ve kanalizasyon hattı ile 1 adet atıksu arıtma tesisi ve 6 adet atıksu terfi merkezi yapılacak. Kandıra Dikili, Babalı, Çamkonak ve Pınardüzü mahalleleri içme suyu ve kanalizasyon hatları ile Kandıra Namazgah GES 2 projelerini planlıyoruz. Önümüzdeki yıl 24 milyon liralık yatırım yapacağız.

“BİLMEDİKLERİMİZİ ÖĞRENDİK”

Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkanı Av. Abdurrahman Kaymak da, programa katılımı nedeniyle genel müdür Sağlık’a teşekkür etti. İSU Genel Müdürlüğü’nün Kandıra’daki yatırımlarının farkında olmadıklarını öğrendiklerini belirten Kaymak, “Bu programda öğrendiklerimiz burada kalmayacaktır. Gittiğimiz yerlerde mutlaka paylaşacağız” dedi. Konuşmaların ardından Av. Kaymak, İSU Genel Müdürü Ali Sağlık’a plaket takdim etti.

29 Aralık 2018 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?