Reklamı Kapat

Çeker: Döner sermaye komisyonu seçimle oluşturulmalı

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker sendika binasında düzenlediği basın açıklamasında, döner sermaye komisyon seçimlerinin yönetmelik doğrultusunda personele duyurularak, gizli oy açık tasnif usulü ile yapılması gerektiğini vurguladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker Döner, sermaye Komisyon seçimlerinin yönetmelik doğrultusunda personele duyurularak, gizli oy açık tasnif usulü ile yapılması gerektiğini belirtti. Ayrıca Çeker, yönetmeliği yok sayarak secim yapmadan atama ile komisyon üyelerini belirlemeyen idareler tespit edildiği takdirde haklarında hukuki işlem başlatacaklarını ifade etti. Çeker açıklamasında, “Bu ay içerisinde sağlık kuruluşlarında yapılacak Döner sermaye komisyon seçimlerine aday olan ve seçim sonucunda Döner sermaye komisyonlarına seçilecek kurum çalışanları İl Sağlık Müdürlüğü’nde ve hastanelerde her ayın ilk haftasında toplanacak. Döner sermaye toplantılarında kurumun bir önceki ay içerisinde gelir, gider bilançolarının ve bir aylık çalışma sonucu kurumun ne kadar kar elde ettiğinin ve elde edilen karın yüzde kaçının personele dağıtılması hakkında karar verecek heyette yer alacaklar” ifadelerini kullandı.

MUHALEFET ETMEYECEK KİŞİLERDEN KURULUYOR

Sözlerini sürdüren Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, “Dolayısı ile döner sermaye ile ilgili tüm verilere sahip olarak bu gelirin yüzde kaçının personele dağıtılacağı veya nasıl harcanacağı ile ilgili iş ve işlemlere Döner sermaye komisyonu karar verecektir. Böylesine önemli bir komisyonda çalışanların seçimle kendilerinin temsil edilmesine de olanak tanınmıştır. Fakat ne yazık ki idareciler ısrarla çalışanların kendi temsilcilerini seçmelerinin önüne set çekmekte,  döner sermaye komisyon seçimlerini oldu bittiye getirerek bu komisyonu kendi istekleri doğrultusunda karar verecek veya alınan kararlara şerh düşmeyecek, komisyonda kendilerine muhalefet etmeyecek kurum çalışanlarından oluşturma gayretindedirler” şeklinde konuştu.

O KADARINA RAZI OLACAKLAR

Komisyonun oluşturulması ile ilgili mevzuatın açık olduğunu belirten Çeker, “Mevzuat çalışanın kendi temsilcisini gizli oy açık sayımla demokratik bir şekilde belirlemesini emretmektedir. Yönetmeliğe rağmen idareler kendilerine sorun çıkarmayacak, itiraz etmeyecek bir komisyon oluşturma gayretinde oldukları için, demokrasi ışığında çalışanların kendilerini komisyonda temsil edecek kişileri seçmeleri idarecileri ürkütmektedir. Çünkü çalışanların gerçek temsilcileri komisyonda yer alırsa, çalışanlar döner sermaye ile ilgili her şeyi en şeffaf şekilde öğrenecek ve çalışanların hakları gerçek anlamda döner sermaye komisyon toplantılarında savunulmuş olacaktır. İdareler komisyonda yer alacak heyeti kendileri belirlediği takdirde, böylesine bir komisyonda çalışanların gerçek temsilcileri olmadığı için, komisyon toplantılarında alınan kararlar hakkında bilgi sahibi de olamayacaklar ve dolayısı ile kuzuyu kurda teslim etmek suretiyle döner sermayeden paylarına ne düşerse o kadarına razı olacaklar” sözlerini kullandı.

HUKUKİ İŞLEM BAŞLATACAĞIZ

Çeker sözlerini, “Bu nedenle sendika olarak döner sermaye komisyon seçimlerinin yönetmeliğe uygun olarak yapılması, seçim tarihinin, adaylık başvuru tarihlerinin kurum çalışanlarına duyurulması için İl sağlık müdürlüğüne 1 Ocak tarih ve 1 sayılı yazı ile müracaatımızı yaptık. Sağlık müdürlüğü, müdürlüğe bağlı faaliyet gösteren kurumları ilgili yönetmelik çerçevesinde uyarmasını, yönetmeliğe uygun seçimlerin yapılmasını sağlamasını, aksi takdirde yönetmeliği yok hükmünde sayarak atama ile döner sermaye komisyonları oluşturan idareleri tespit ettiğimiz takdirde haklarında hukuki işlem başlatacağız. Çalışanlar bu konuda duyarlı olmalı, ortaya tavır koymalıdırlar. Döner sermaye komisyonlarına aday olmalılar veya komisyon toplantıların da çalışandan yana tavır koyacak, kendilerini temsil edeceğine inandıkları kurum çalışanlarını döner sermaye komisyonlarına aday göstererek komisyona seçilmelerini sağlamalıdırlar” ifadeleriyle sonlandırdı. Ekin EKEN

07 Ocak 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?