Reklamı Kapat

Fırınlarda poşetler ücretsiz!

1 Ocak 2019 tarihinde uygulamaya giren ücret poşet uygulaması kimi vatandaşların tepkisini çekerken kimi vatandaşların da desteğini aldı. Uygulama daha sonra eczane poşetlerinde ücret alınmayacak şekilde genişletildi. Son olarak fırıncılar uygulamanın kendilerini kapsamadığını açıkladı.

Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, basın mensuplarını ağırladığı kahvaltıda ücretsiz poşet uygulamasının fırıncıları zor duruma soktuğunu söyledi. Marketlerde ücretli olarak verilen poşetler sebebiyle alışveriş yapan vatandaşın fırınlardan poşet istediğini ifade eden Sarı, “Bence bez poşetlere tamamen geçilmeli” dedi.

MARKETTEN ALIYOR, FIRINDAN İSTİYOR

Basın mensuplarını Körfez Mahallesi Şehit Rafet Karacan Bulvarı Özkar Köse Apartmanı No:22 Kat:2 adresindeki oda binasında kahvaltıda ağırlayan Fırıncılar Başkan Ali Sarı, “1 Ocak itibariyle uygulanmaya başlayan ücretli poşet uygulaması tüm marketlerde vatandaşların itirazına rağmen sürüyor. 15 mikronun altındaki poşetlerden ücret alınmayacağı da duyuruldu. Bu kanunun altyapısı hazırlanmadan uygulanmak üzere yürürlüğe girmiştir. Vatandaşın birçoğu tepkili. Marketlerden alışveriş yapan vatandaşlar fırınlara gelip poşet istiyor” dedi.

FIRINDA UYGULANIRSA DAHA TEPKİ ÇEKER

Sözlerini sürdüren Başkan Sarı, “Fırıncılar olarak bu poşet uygulamasından muzdaribiz. Poşetin plastiğin zararlı olduğunu biliyoruz bu Avrupa ülkelerinde yıllardan beri uygulanıyor zaten. Ancak altı doldurulup uygulansaydı daha iyi olurdu. Ekmekte poşet uygulaması yok ama belki ilerleyen yıllarda ekmek de bu uygulamaya girecek. Ekmek 1.25 TL poşet de 25 kuruş olursa bir ekmek alan vatandaş isyan eder. Fırınlardaki poşet uygulamasının ekmekteki fiyat olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

BEZ POŞETE GEÇİLMELİ

Sarı, “Kapsam dışında olduğumuz için vatandaşımız poşet ücreti uygulanmadığı için poşetlerini ücretsiz almaya devam edebilirler.Poşet hastalığı olanlar da var. Bir ekmek alıp en büyük poşeti istiyor. Bir poğaça alanlar hem kese kağıdı hem peçete istiyor. Bu daha maliyetli oluyor. Bence bez poşetlere tamamen geçilmeli. Böylece doğayı da korumuş oluruz” ifadelerini kullandı. Selin BECER

08 Ocak 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

05

Sevim S. - Neden kese kağıdı kullanılmıyor? Geri dönüşümlü kağıtlar kullanılmalı gıda ile ilgili yerlerde. Hamburger firmalarının paketleri gibi pide, simit, poğaça, hazır yemek firmaları kullanabilir. Hatta eczaneler bile kullanabilir. Eskiden markette pazarda sebzeler kese kağıdına konup, fileye konurdu. Yine öyle olması mantıklı geliyor.

Yanıtla . 0Beğen 09 Ocak 14:24
04

Ali Ak - Ne yapacaklardı simiti poğaçayı yolda yürürken mi yiyeceklerdi.adamdaki altyapıya bakın.

Yanıtla . 0Beğen 08 Ocak 19:37
03

Adalett - vay be tayyıp efendi danışmanlarına danışmısmı acaba bilal oglana a akacak paradan ne kadar zara olur kaybı nedir haram zıkkım olsun

Yanıtla . 0Beğen 08 Ocak 18:28
02

Erol Demirbek - NEDEN SADECE BÜYÜK MARKETLERDE FAHİŞ FİYATA SATILMASI MECBURİ . halkımız yüksek fiyata tepki göstermeli oralardan alışverişi kesmeli 1 hafta boş kalsınlar bakalım bakkal mı yok ? . BENCE TAMAMEN YASAKLANMALI ŞİMDİ YAPILAN GİBİ HAKSIZ KAZANÇLARA ÇANAK TUTULMAMALI .

Yanıtla . 0Beğen 08 Ocak 15:22
01

Ali Ak - Ne yapacaklardı simiti poğaçayı yolda yürürken mi yiyeceklerdi.adamdaki altyapıya bakın.

Yanıtla . 1Beğen 08 Ocak 15:15

Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?