Reklamı Kapat

Emlakçılar yetki alacak

Emlakçılar sektörüne ciddi gelişmeler katan taşınmaz ticaret yönetmeliği için Kocaeli’den 270 emlakçı başvuru da bulundu. Gerekli işlemlerinden ardından emlakçılar yetki belgesi alacak.

Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Emlakçılar Odası (KEO), Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Burhan Kasım Meclis Salonu’nda “Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği” konulunu bilgilendirme toplantısı düzenledi.  Toplantının ev sahipliğini oda başkanı Alpay Hacıoğlu üstlendi. Taşınmaz ticaret yönetmeliğiyle kimlerin gayrimenkul aracılık, danışmanlık ve yönetim hizmeti verebileceği ve genel şartları belirleniyor. Böylelikle sektöre ciddiyet gelmesi açısından olumlu bir gelişme yaşanıyor.  Seminerde konuşan Başkan Alpay Hacıoğlu Kocaeli’den 270 emlakçının Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği için başvuru da bulunduğunu açıkladı.

SİZLERLE GÜÇLÜYÜZ

attachment-292781-4-91314d2f7db1a51e7fba0b4b76a07d69-1547023236-1547023564.jpg?

Programa Tapu Kadastro Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu, Ticaret İl Müdür Yardımcısı Sultan Kurbanoğlu, oda başkanları ve oda üyeleri katılım sağladı. Programda ayrıca “korsan emlakçılığa hayır” konusuna dikkat çekildi. Seminerde konuşan KEO Başkanı Alpay Hacıoğlu, “Burada bulunmamızın amacı hem kayıt dışı korsan emlakçılara karşı başlattığımız kampanyayı ilan ediyoruz. Hem de taşınmaz ticaret yönetmeliği hakkında bilgi vereceğiz. Yaklaşık 270 kişi taşınmaz ticaret yönetmeliği için başvuru da bulundu.  Biz oda olarak sizinle güçlüyüz. Geçmişte birlikte neler yaptıysak, gelecekte de birlikte işler yapacağız” diye konuştu. Hacıoğlu daha sonra göreve geldikleri günden itibaren oda olarak yaptıklarını slayt sunumuyla anlattı.

Konuşmasına devam eden Hacıoğlu şu açıklamalarda bulundu:

“Taşınmaz ticaretine ilişkin yeni emlakçıların geçmişte emlakçılık belgesi olmayanlar için devletimiz, meslek odalarından, ticaret odalarından bu yetkiyi almıştır. Bununla ilgili çalışmalarımız var. Üyelerimizi açıkta bırakmıyoruz.”

BÜRONUZDA OTURURAK BELGE ALIYORSUNUZ

attachment-292781-3-91314d2f7db1a51e7fba0b4b76a07d69-1547023235-1547023555.jpg?

Ticaret İl Müdür Yardımcısı Sultan Kurbanoğlu, “Taşınmaz Ticaret Yönetmeliği 5 Haziran 2018 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bizde yetki belgelerini vermeye başladık. Yetki belgeleri bakanlığımızın e- hizmetleri bölümünde evraklarınızı sistemden yüklüyorsunuz. Bizde kontrol ediyoruz. Burada sadece fiziki adresiyle tecilli adreslerinin aynı olup olmadığına, unvanlarına birçok kontrol ediyoruz. Herhangi bir aykırılık yoksa yönetmeliğe evraklarınızı onaylayarak il müdürlüğüne gönderiyoruz. Büronuzda oturarak yetki belgelerinizi alıyorsunuz” açıklamasında bulundu.

KANUNSUZLUKTAN NEM ALANLAR VAR

Tapu Kadastro Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu, “Taşınmaz Ticaret Yönetmeliği 2003 yılında genelgeyle yayınlandı ama hayata geçiremedik. Vatandaş devlet kapısına gider gibi emlakçılara gidecek diye plandık. Eğitimleri böyle verdik. Ancak 2016 yılına geldiğimizde, 2013 yılı mevzuatının uygulanmadığını gördük. Emlakçılar odası var Fakat emlak müesseseleri kimseyi üye yapmaya, vergi mükellefi yapmaya zorlamıyor. Korsanla ve emek hırsızlığıyla baş edemiyor. Burada tabi ki eksikliklerimiz var. Bu işi yapacaksak nitelikli yapalım emlakçılara güven verelim diye konuştuk. Her seferinde iş bozuldu. Disiplin edilmek istemeyen birileri var içimizde. Kanunsuzluktan nem alan isimler var içimizde. 2013’te ki hezimeti yaşamayalım diye bu yönetmelik yapıldı. Artık bundan sonra yönetmeliğe uyacağız” ifadelerini kullandı. Ekin EKEN

09 Ocak 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?