Reklamı Kapat

Organ bağışında lider Kocaeli

Vatandaşların organ bağışını her geçen gün daha iyi kavramaya başlaması ile organ bağışında bulunan insanların sayısında artış yaşanmaya başladı. Kocaeli Devlet hastanesi aldığı organ bağışı ile Türkiye’de liderliğe oturdu.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye’de hala önemli sorunlar arasında yer alan organ bağışına ilgi artmaya devam ediyor. Kocaeli Devlet Hastanesi, 2018 yılında organ bağışı konusuna ilişkin istatistikler açıkladı. Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü ve İlçe Sağlık Müdürlükleri tarafından, 2018 yılında organ bağışına yönelik konulan hedeflerin önemli ölçüde gerçekleştiği aktarıldı. Kocaeli Devlet Hastanesi ve İl Sağlık Müdürlüğü’nde çalışan sağlık ekiplerinin belirledikleri bölgelerde uyguladıkları organ bağışı çalışmalarının karşılık verdiği kaydedildi.

1090 BAĞIŞÇI

Hastaneden aktarılan verilere göre, Aralık ayı içerisinde İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı kurumlardan Kocaeli Devlet Hastanesi 1090 gönüllü organ bağışı isteğinde bulundu. Bu sayı ise Kocaeli’ni, organ bağışı konusunda Türkiye lideri yaptı. Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü, 2017 yılı toplamında 4450 gönüllü organ bağışı ile Türkiye genelinde 6. iken, 2018 yılı içerisinde, 12.066 gönüllü organ bağışı alarak İzmir’in arkasından ikinciliği elde etti.

2012’DEN BERİ 30.367

Hastane verilerine göre, 2012 yılından bu yana gönüllü organ bağışı istatistiklerine göre, genel toplamda 30,367 gönüllü organ bağışı sayısına ulaşılarak İzmir ve İstanbul’un ardından Türkiye üçüncülüğü yakalandı. Bağış sayıları nüfusa oranlandığında ise Kocaeli’nin açık ara önde olduğu kaydedildi.

10 Ocak 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?