Kaman: Annenin ak sütüne zehir katıldı

Basın açıklamasında Dilovası’ndaki hava kirliliğinin çevre ilçelerin hava kalitesini de olumsuz etkilediğini belirten Millet İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Kaman, “Bu fabrikaların atık bertaraf tesislerini kurması gerekirdi. Annenin ak sütüne zehir katıldı, belediye de buna göz yumdu” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Millet İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Kaman İYİ Parti İl binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Kaman’ın basın açıklamasına İYİ Partili yöneticiler ve parti üyeleri katılım gösterdi. Serdar Kaman basın açıklamasında çevre kirliliğini gündeme getirdi. Kaman göreve gelmeleri durumunda bütün sanayi kuruluşlarının kendi atık bertaraf tesisi olacağını ve hafriyat alanlarına tesis kurmayacaklarını ifade etti.

2008’DE ARAŞTIRMA YAPILMIŞ

Kaman basın açıklamasında, “Seçim halkın huzuruna çıkmaktır. İktidar hesabını seçim sandığında verir. Muhalefet de projelerini anlatarak halkın onayını almaya çalışır. Konu olarak çevre kirliliği konusunu gündeme aldık. En bariz örneği de Dilovası’ndaki sanayi atıklarıdır. Kocaeli Üniversitesi’nden bir hoca 2008’te bir araştırma yapmış. Kandıra’yı da incelemiş. Ve hem Dilovası’nı hemde Kandıra’yı değerlendirmiş” dedi.

DİLOVASI ÇEVRE KİRLİLİĞİ KAYNAĞI

İnsanlarımız temiz bir çevrede yaşamak istiyor diyen Kaman, “Gençlerimiz zehirlenmek istemiyor. Etik kurulundan onay alıyor profesör arkadaşımız. 56 kadından anne sütü örneklerini alıyor inceliyor ve TÜBİTAK’a gönderiyor. Araştırma neticesinde hava kirliliğinin dünya ortalamasına göre 6 kat, Kandıra’da da 3 kat kirli olduğunu anne sütünde de ağır metaller olduğu gözleniyor. Dilovası çevre kirliliği kaynağı olarak tespit ediliyor” diye konuştu.

KARAOSMANOĞLU, ADAMA ŞARLATAN DEDİ

Çevre kirliliğine dair açıklamalarını sürdüren Kaman, “Dilovası sadece kendi bölgesini etkilemiyor. Dilovası, Kandıra’yı da etkiliyor. Sadece onlar zehirlenmiyor, bizler de zehirleniyoruz. Bu anne sütünde ağır metal çıkınca bu profesör de basın açıklaması yapıyor. Basın açıklaması dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanı da bu adama Şarlatan dedi. 2014’te davası oldu. Karaosamnoğlu hakaretten dolayı 3 bin TL ceza aldı. Siz bir belediye başkanı olsanız anne sütünde ağır metaller çıksa, belediye başkanı olarak ne yaparsınız. Yapılması ilk gereken şey çevre kirliliğinin önlenmesidir. Bunun için bir faaliyet göremedik” dedi.

ANNENİN AK SÜTÜNE ZEHİR KATILDI

“Çevre kirliliği hala devam ediyor” diyen Serdar Kaman, “Vurgulamak istediğimiz şey annenin ak sütüne zehir katıldı, belediye de buna göz yumdu. İşin şov kısmındalar. Güya biz çevreceyiz diyorlar. Deniz uçağıyla çevre kirliliğini havadan bakarak kontrol ettiler. Kiralık uçaklarla bakarak hava temizlenmiyor. Bu fabrikaların atık bertaraf tesislerini kurması gerekirdi. Ne yaptılar lüksten şatafattan vazgeçemediler. Atık tesislerine para bulamadılar. Türkiye’nin en borçlu belediyesi olmasına rağmen atık tesisi kuramadılar. Sekaparka lale ektiler. Sekaparkta lale zengin oldu sülale” dedi.

YER SEÇİMİ ÜNİVERSİTENİN DİBİNDE

Katı atık yakma tesisi konusuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kaman, “ Kocaeli’de ortalama 2 bin ton atık çıkıyor bir günde. Geri dönüşüme müsait olan atıklar var, ev atıkları var bir de kimyasal atıklar grubu var. Atık tesisinin proje bedeli 300 milyon Euro kadar. Yer seçimi bir defa üniversitenin dibinde. Oradaki atıkların tamamının bertaraf edilmesi mümkün değil. İZAYDAŞ’ın olduğu bölgede gece gaz salınıyor. Vatandaş rahatsız. Bize çok şikayet geliyor. Geri dönüşüme uygun olanların değerlendirilmesini ve kimyasal atıkların yakılması gerekiyor” diyen konuştu.

5 BİN AĞACI ŞİMDİDEN KESMİŞLER

Kaman, “Belediye biz hepsini yakacağız diyor bu maliyeti arttırıyor. Seçilen bölge inişli çıkışlı bir bölge ve 10 bin ağacı kesmeleri lazım. Düz bir alan seçilebilirdi. Biz bu ısrarı merak ediyoruz. Bildiğimiz kadarıyla 5 bin ağacı şimdiden kesmişler. Biz yönetime gelirsek, bütün sanayi tesislerine atık bertaraf etme tesisi kuracağız. Hafriyatı yüksek olan bir yerde yapmayacağız bunu” diye konuştu. Selin BECER

11 Şubat 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?