Karamürselli Demirtaş Ailesi: Oy hakkımız elimizden alındı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçmen kütüklerini dün itibarıyla kesinleştirdi. Seçmen kütüklerinin kesinleşmesi nedeniyle artık itirazlar da incelenmeyecek. Karamürsel’de yıllardır aynı bölgede oy kullanan 133 kişi oy kullanamayacak.

Büyütmek için resme tıklayın

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçmen kütüklerini dün itibarıyla kesinleştirdi. Seçmen kütüklerinin kesinleşmesi nedeniyle artık itirazlar da incelenmeyecek. Karamürsel’de yıllardır aynı bölgede oy kullanan 133 kişi oy kullanamayacak. 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesinde Karamürsel ilçesinde 133 seçmenin seçmen kayıtlarının dondurulduğu ortaya çıktı. Bu konuda mağdur olan Karamürsel’in Akpınar Mahallesi Nusretiye Merkez Mevkii Küme Evler No;60’daki adresinde oturan Ömer Demirtaş (59) eşi Aynur Demirtaş, oğlu Turgay Demirtaş ve Akpınar mahallesi Nusretiye Merkez mevkii Küme Evler No;64’deki adresinde oturan Asım Demirtaş (56) eşi Gönül Demirtaş ve oğlu Sinan Demirtaş’ın iddialarına göre 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde oy kullanma haklarının ellerinden alındığını belirterek İlçe Kaymakamlığına İlçe Seçim Kuruluna, İlçe Nüfus Müdürlüğüne, İlçe Jandarmasına bir dilekçeyle itiraz ettiklerini ancak oyalayarak itiraz sürecinin geçirttirildiğini ifade ettiler.

Konuyla ilgili konuşan Ömer Demirtaş şu ifadeleri kullandı:

“Karamürsel Nüfus Dairesinde ikametgahım Akpınar Mahallesi olarak gözükmektedir. 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Akpınar mahallesi 1003 nolu sandığın 80. sırasında oy kullandım. 4 Ocak 2019 tarihinde askıya çıkan seçmen listesinde kendimin, eşimin ve oğlumun isimleri askı listesinde bulunduğu halde 30 Ocak 2019 tarihinde e-devlet üzerinden oyumu kullanacağım sandığa baktığımda, oy kullanma yerimin olmadığı ve seçmen kaydının bulunmadığını gördüm.

"MUHTAR MAHALLEDE OTURMADIĞIMIZI JANDARMA'YA BİLDİRDİ"

Nedenini Karamürsel ilçe seçim kuruluna sorduğumda, Karamürsel kaymakamlığının talimatı ile kaydımın dondurulduğunu öğrendim. İlçe jandarmanın adreste yaşayıp yaşamadığımı tespit edene tutanak hazırlayıp, adreste bulunamadı bu nedenle oyum doldurulduğu belirtildi. Bu adres tespiti gerçeği yansıtmamıştır, yaptığım araştırma sonucu olay şöyle gelişmiştir, Akpınar Mahallesi Muhtarlık seçimlerinde 2 aday yarışmaktadır. Mevcut Muhtarla birlikte bir başkan aday bu seçimde yarışacaktır. Mevcut muhtar, benim ailemin ve akrabalarımın 31 Mart muhtarlık seçiminde kendisi değil diğer adayı destekleyeceğimizi düşünerek mahallede oturmadığımız bilgisini jandarmaya vermiştir.

"YAŞADIĞIMIZ SOKAĞA JANDARMA'YI GETİRMEDİ"

Jandarma Akpınar mahallsine geldiğinde mevcut muhtar bizlerin yaşadığı sokağa jandarmayı getirmemiştir. Adreste olduğumuz halde, jandarma adresime gelmeden tutanaklarında adreste bulunmamaktadır diye tutanak tutarak ilçe nüfus müdürlüğüne rapor vermiştir. Jandarma o gün mahalle meydanına kadar gelip gezmeden muhtardan mahallemizde oturanların bilgisini almıştır. Bu konuda şahitlik edecek birçok insan vardır. Benim ailemin akrabalarımın ve benim gibi birçok vatandaşlarımızın oy verme ve vatandaşlık hakkımız olan oyumuzu kullanma hakkımız geri verilmesini ve kaydımızın asılsız bir talimatla elimizden alınmıştır.

"KAYMAKAM BENİ HAKLI BULDU"

Bu konuda kime gittiysem haklısın dediler. En son Kaymakamlığa çıktığımda ilçe kaymakamı benim haklı olduğumu bir dilekçe vermemi bu konuda hatalı olanların hakkında soruşturma açılacağını belirtti. İlçe Seçim Kurulu itiraz dilekçemizi kabul etmedi buna keza ilçe nüfus müdürlüğü de aynı şekilde bize söylenen haklısınız denildi ama benim oy kullanma hakkım bana verilmedi. O zaman ben ve benim gibi birçok vatandaşa oy kullanamadığımız için ceza kessinler tam olsun. Biz Bu devletin vatandaşıyız burada yaşıyoruz. Seçme hakkımızın elimizden alınması seçimlere gölge düşürür dedi.”

11 Şubat 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?