Bakan Selçuk: Avrupa’da birinci sıradayız

Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü nedeniyle kentimizde eğitim gören kız öğrencilerle buluşan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kadın işgücünden bahsederek, “Kadınlarımıza sunduğumuz ayrıcalıklarımız sayesinde son 10 yılda, kadınlarımızın işgücüne ilave katılım oranında Avrupa’da birinci sıradayız” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, , Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü dolayısıyla ilimizde bir dizi program gerçekleştirdi. Öncelikle Kocaeli Valiliği’ni ziyaret eden Selçuk, ardından Kocaeli Huzurevi sakinleriyle bir araya geldi. Bakan Selçuk, huzurevi ziyaretinin ardından Bilim Merkezi’nde Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü nedeniyle kentimizde eğitim gören kız öğrencilerle bir araya geldi.

YOĞUN KATILIM

ProgramaAile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanı sıra Vali Hüseyin Aksoy ile eşi Hülya Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ayşe Ergezen, AKP Kocaeli Milletvekilleri Emine Zeybek, Radiye Sezer Katırcıoğlu, AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, KEFEK Başkanı Canan Kalsın, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, AKP İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, AKP İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, AKP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın, AKP İzmit Belediye Başkan adayı Sibel Gönül, il müdürleri, şube müdürleri, STK temsilcileri, dernek başkanları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BİLİM KADINI OLMAK İSTİYORUM

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye çıkan Körfez Uluğbey Ortaokulu öğrencisi ve Prof. Dr. Gazi Yaşargil 2’nci Fen Bilimleri Yarışması Mansiyon ödülü sahibi Ezgi Çetinkaya, “Araştırmayı, soru sormayı ilke edinmiş bir kız çocuğuyum. İnşallah ileride bilime yönelerek bir bilim kadını olacağım. Çünkü dünyanın bilime, biliminde kadına ihtiyacı var. Milli Eğitim Bakanlığı Fen Bilimleri Proje Yarışmasında geliştirdiğim akıllı kapı projesiyle Türkiye’de ilk 3 proje arasına girdim” dedi.

TÜM ÜLKELERE ÖRNEK OLACAK PROJE

Çetinkaya’nın konuşan Gölcük Fen Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi ve Yaşam Alanlarının Temizlenmesi Uluslararası Bilim Yarışması birincilik ödülü sahibi Zeynep Sude Çetin, “Ben ve arkadaşlarım üretkenliğimizi sınırlamadan araştırdık, ekip olarak çevremizi nasıl koruyacağımızı düşündük ve bir proje üreterek uluslararası bir yarışmada başarılı olduk. Eğitim alanında tüm ülkelere örnek olacak bir proje olan projede Finlandiya ile işbirliği içerisinde ilerledik” diye konuştu.

ASLA UMUT ETMEKTEN VAZGEÇMEYİN

Gıda Mühendisi Duygu Yılmaz, “30 yaşında bir Gıda ve Kimya Mühendisiyim. Çok küçük yaşta çalışma hayatına başlamak zorunda kaldım. Hiçbir zaman umut etmekten vazgeçmedim. Bir gün babamın kahvaltıda midesine iyi geldiğini düşünerek zeytin çekirdeğini araştırmaya başladım. 2 buçuk yıl bunu araştırdım. Şu an hem Amerika’da hem Avrupa’da bilinen bugün birçok hakkında belgesel çekilen bir şirketin yönetim kurulu başkanıyım. Bunlar çok güzel başarılar. Benim buradaki genç kızlarımıza en büyük önerim şudur, asla umut etmekten vazgeçmeyin” dedi.

ASLA PES ETMEYİN VE KÜSMEYİN

Doç. Dr. Rezzan Demir Çakan, “Bilim kadını olarak ne bağlı bulunduğum kurumda ne de bundan öne çalıştığım kurumlarda kadın kimliğimden dolayı bir zorlukla karşılaşmadım ama bir bilim kadını olarak rol dengesini kurmak ve bağımsız çalışmak gerçekten çok güç. Benim hayatımda hedeflerimi tutturamadığım çok zaman oldu. Önemli olan nokta asla pes etmemek ve küsmemek. 3 önemli madde var. Disiplin sabır ve azim. Bunları bırakmadığınız sürece bir şekilde başarılı oluyorsunuz” diye konuştu.

KADINLARIMIZ HER YERDE OLMALI

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “11 Şubat Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü. Kadınlarımız her yerde olmalı. Bazen bir sanayide otomobil tamircisi. Bazen doktor, bazen mühendis, bazen bir şirket CEO’su. Bazen ise bilim insanı. Yaşamın her alanında söz sahibi olmalı. Çünkü bu ülkenin üreten kadınlara ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

KADINLAR BİLİMDE SÖZ SAHİBİ

Karaosmanoğlu, “Üretimin her sahasında daha sık görmeye başladığımız kadınlarımız, bilimde de söz sahibi olmaya başladı. Bugün dünya çapında bilinen ve pek çok başarıya imza atmış bilim kadınımız var. Dünyanın çeşitli kuruluşlarında ve üniversitelerinde yaptıkları çalışmalarla ülkemizin gurur kaynağı oldular. Kadınlarımız her alanda insan yaşamına yön verecek buluşlara imza attı” açıklamalarında bulundu.

BİLİMİN KADINA İHTİYACI VAR

Bizim kadınlarımız birçok ülkede ‘Erkeğin kafası bilime daha çok çalışır’ tabusunu yıkmıştır diyen Karaosmanoğlu, “Her kıtada, bilimin her seviyesinde çalışan kadınlarımız, hayatlarını bilginin ilerlemesine ve insanlığın iyileştirilmesine adamıştır. Şu unutulmamalıdır ki dünyanın bilime bilimin de kadına ihtiyacı vardır” şeklinde konuştu.

NÜFUSUN YARIYA YAKINI KADIN

Karaosmanoğlu’nun ardından konuşan Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli Türkiye’nin ekonomisine önemli katkılar sunan bir kent. Bu kentte kurumlar arasında güzel bir koordinasyon ve işbirliği içerisinde çalışmalar sürdürülmektedir. Türkiye’de olduğu gibi Kocaeli’de de nüfusumuzun yarıya yakını kadınlarımızdan oluşmaktadır. Bu anlamda Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte yürüttüğümüz güzel çalışmalarımız var” dedi.

ÇOCUKLARIMIZ KENDİNİ GELİŞTİRSİN

Biz Kocaeli’de her eğitim bölgesinde anaokulu ilkokul ortaokul ve liselerimizdeki bir sınıfı teknoloji robotik sınıfı haline getirmeye başladık diyen Vali Aksoy, “Temennilerimiz çocuklarımızın bu sınıflarda kendilerini geliştirebilecekleri ve çok daha iyi noktalara gelecekleri bir ortamı onlara sunabilmek. Özellikle kadınlarımızın ekonomide, istihdamda girişimcilikte daha çok yer alması bizim amacımız” diye konuştu.

KIZ ÇOCUKLARIN ÖNÜ AÇILMALI

Vali Aksoy’un ardından konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise, “Bilimin ve teknolojinin ülkeler için artık stratejik bir güç haline geldiği bir çağda yaşıyoruz. Kültür ve medeniyet tasavvurumuzun, sağlam toplum yapımızın önemli yapı taşlarından biri hiç şüphesiz aile yapımız. Aileyi gelecek kuşaklara taşıyan ve toplumu asıl olarak inşa edenler ise erdemli, hikmetli ve bilge kadınlarımız. Dolayısıyla kız çocuklarımız ne kadar değer verirsek onların önünü ne kadar açarsak toplumu daha ileriye götürecekler” dedi.

GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ

Bakan Selçuk, “Bakanlığımız özel sektör işbirliğinde “Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi”ni yürütüyoruz. Projede; liselerde mühendislik eğitimi kızlarımıza anlatılıyor ve mühendislik okuyan başarılı kızlarımıza burs veriliyor. Desteklediğimiz “Geleceği Yazan Kadınlar Projesi”nde ise kızlarımızı yazılım konusunda eğiterek, bilişimde kadınların istihdamını ve girişimciliklerini artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

KADINLAR İŞGÜCÜNE KATILMALI

Bu sayede kadınlarımızın, çalışma hayatından sosyal hayata artık her statüde, yani insana ilişkin her mecrada bilfiil var olduklarını görüyoruz diyen Bakan Selçuk, “Bizler faaliyet alanı kadın ve aile olan bir Bakanlık olarak, bu farkı bizzat teşhis etme imkânına sahibiz. Ülkemizin temel politikalarında ve Bakanlığımızın çalışmalarında kadınların işgücüne katılması özel bir yer teşkil ediyor” şeklinde konuştu.

KADINLARIMIZA AYRICALIKLAR SUNDUK

Selçuk, “Teşviklerimizden desteklerimize her uygulamamızda kadınlarımıza sunduğumuz ayrıcalıklarımız sayesinde son 10 yılda, kadınlarımızın işgücüne ilave katılım oranında Avrupa’da birinci sıraya yükseldik. 2007-2017 yılları arasında kadın istihdamını yaklaşık 3,4 milyon kişiyle %63 oranında artırmış durumdayız. AB üye ülkeleri ve Avro alanında ise aynı dönemde kadın istihdamı sadece %6,4 oranında artmıştır” dedi.

TÜRKİYE’DE KADIN İŞGÜCÜ %72 ARTTI

AB üyesi 10 ülkenin kadın istihdamı azalırken Türkiye kadın istihdamının artırılmasında model ülke olmuştur diyen Bakan Selçuk, “Yine aynı dönemde Almanya’da kadın işgücü artışı 1 milyon 132 bin kişi, İngiltere’de 1 milyon 496 bin kişi olurken, Türkiye ise kadın işgücünü 4 milyon 244 bin kişiyle %72 oranında arttırmış” ifadelerini kullandı.

GELECEĞE SİZLER TAŞIYACAKSINIZ

“Bu imkânlarla kadın girişimcilerimiz ve çalışma hayatına dâhil olan kadın sayımız her geçen gün daha da artıyor” diyen Selçuk, “Kadın işgücüne katılma oranımız şu an %34,9 seviyelerinde. Hedefimiz 2023 yılına kadar kadınların işgücüne katılım oranını %41 düzeyine çıkarmak. Araştırmaya, geliştirmeye, bilgiye, teknolojiye daha çok destek vererek ülke olarak özgüvenimizi artıracağız. Bizleri başarı hikâyeleriyle dolu bir geleceğe sizler taşıyacaksınız” dedi.

GELECEĞİN DOKTORLARI VE ÖĞRETMENLERİ

Bakan Selçuk, “Sizlere baktığımda; geleceğin bilim kadınları, mühendisleri, öğretmen, doktor ve mimarlarını görüyorum. Türkiye, küresel ekonomik rekabette sizlerle daha da güçlü olacak. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelecek. Bu hedeflerimizi kısa süre içerisinde gerçekleştirmek, 2023, 2053, 2071 hedeflerimize yürüyüşümüzü sürdürmek için gereken adımları atıyoruz” dedi. Selin BECER

11 Şubat 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

08

asil - HANGİ KONUDA BİRİNCİYİZ SAYIN BAKAN TANZİM SATIŞLARI KARNE İLE VERİLEN SINIRLI SEBZE KONUSUNDAMI

Yanıtla . 0Beğen 12 Şubat 09:04
07

Ali Ak - Hangi Avrupa'da? Doğu Avrupa'da mı?

Yanıtla . 0Beğen 11 Şubat 22:33
06

büyükşehir - he canım he uyanamadınız bir türlü yıl 2019 hala sebze meyve kuyrukları cumhuriyet dönemindeki kuyrukları eleştirdiğinizde o dönemim şartları altında bazı ürünlerde vardı kuyruk tüp gaz benzin mazot yani bağımlı olduğumuz şimdi farkındamısınız domates biber patlıcan kabul edin bu ülkeyi batırdınız

Yanıtla . 0Beğen 11 Şubat 22:28
05

Dalton - Türkiyede yaşamıyo galiba bunlara göre imfye bile borç istedi vermedik herşey toz pembe bunlarda millet seçimde bi ceza verse ne güzel olcak

Yanıtla . 0Beğen 11 Şubat 22:27
04

Vatandaş - İslam toplumlarında kadın daima ikinci sınıf vatandaştır çoğunda mirasın yarısını alır şahitliği bile geçerli değildir oy kullanamazlar ve bazılarında köle olarak alınıp satılırlar hal böyleyken bir kadının şeriat istemesini hala anlamış değilim.

Yanıtla . 0Beğen 11 Şubat 22:20
03

Engin - Sanayi piyasında istihdam edilmek üzere bayanların da CNC makina opörötörü olması bayanlarımızı bu yönde eğitecek kısa dönemli eğitim kurslarını kurulması çok iyi olur , şu anki sanat okulları ne yazıkki eğitim seviyesi çok yetersiz öğrenci mezun oluyor çeliğin ne olduğunu bilmiyor her bir adım dağa geri giden bu okullarında gereğini yapması çok önemlidir hassas bir konudur sanayi piyasının alt yapısı şu an için yok sanat okulları da bu vasıflı eleman

yetiştirme konusunda oldukça yetersiz

Yanıtla . 0Beğen 11 Şubat 20:06
02

Ömer - Kadının beyanı esastır diyen feminist bakan. sizi toprak kabul etmeyecek

Yanıtla . 0Beğen 11 Şubat 19:01
01

metin - kadınları öldürmede birinci olmasak dediğiniz daha deyerli olurdu

Yanıtla . 5Beğen 11 Şubat 17:26

Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?