Reklamı Kapat

Zeytinoğlu: Şubat ayı enflasyonu beklentilere uygun geriledi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, şubat ayı enflasyonun beklentilere uygun olarak gerilediğini söyleyerek, “Önümüzdeki dönem kurda aşırı bir hareket olmazsa enflasyondaki gerilemenin devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rakamlara göre; şubatta aylık bazda Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)  yüzde 0.16, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0.09 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 19.67, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 29.59’a geriledi. Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, şubat ayı enflasyonun beklentilere uygun olarak gerilediğini söyleyerek, “Şubat ayında hem ÜFE’nin hem TÜFE’nin baz etkisiyle yavaş da olsa gerilediğini görüyoruz. Önümüzdeki dönem kurda aşırı bir hareket olmazsa enflasyondaki gerilemenin devam edeceğini düşünüyoruz.” dedi.

ENFLASYONDA GERİLEME

Yıllık ÜFE’deki yüzde 29.59’luk mevcut seviyenin hala yüksek olduğu için TÜFE’yi yukarı çekme etkisinin bulunduğunu ifade eden Zeytinoğlu, “Ancak ÜFE hızlı düşüşe geçtiği için yıllık enflasyonda yavaş da olsa gerilemenin devam edeceğini bekliyoruz.” dedi. TÜFE’de gıda enflasyonundaki yüksekliğe dikkat çeken Zeytinoğlu, “Gıdada alınan tedbirlere rağmen şubatta gıda enflasyonu yıllık yüzde 29.25 ile yıllık en fazla artış gerçekleşen kalem oldu. Ancak gıdadaki bu artışın da baskılandığını görüyoruz” şeklinde açıklamada bulundu. 

DIŞ TİCARET VERİLERİ

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan şubat ayı geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat yüzde 3.5 artarak 13.6 milyar dolar, ithalat yüzde 16.6 azalarak 15.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığı ise yüzde 62.2 azalarak 2.2 milyar dolar olarak geçekleşti. Dış ticaret rakamlarına ilişkin de değerlendirme yapan Zeytinoğlu, “Şubat ayında ihracat artış hızımız yavaşladı ancak ihracatımız geçen yılın yüzde 3.5 üzerinde gerçekleşti. İthalatta ise şubat ayında da gerilemenin devam ettiğini görüyoruz. İthalatın gerilemesi sonucu dış ticaret açığındaki yüzde 62.2’lik pozitif etkinin cari açığa olumlu yansıyacağını düşünüyoruz." dedi.

11 Mart 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Bahri Yavuz istifa etmeli mi?