Reklamı Kapat

Kocaeli “kirli” listede

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası dün 2018 yılı Hava Kirliliği Raporu’nu kamuoyuyla paylaştı.

Büyütmek için resme tıklayın

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası dün 2018 yılı Hava Kirliliği Raporu’nu kamuoyuyla paylaştı. 2018 yılı boyunca yapılan ölçümler değerlendirilerek Türkiye’nin hava kirliliği tablosu gözler önüne serildi. Toplam 45 farklı ildeki istasyonlarda yapılan ölçümler, bu bölgelerde yaşayan yaklaşık 60 milyon kişinin PM10’a (toz) maruz kaldığını ortaya çıkarttı. Yani Türkiye’de 60 milyon kişi yılın yaklaşık 3’te 2’sinde kirli hava soluyor. Raporda dikkat çeken bir başka ayrıntı ise 2018 yılında PM10 ölçümlerinin gerçekleştirildiği istasyonların önemli bir kısmında yeterli veri alımının yapılamamış olması. Yeterli veri alımının olmadığı 37 ildeki istasyonların çevresinde yaşayan 20 milyon kişinin soluduğu hava kalitesine dair yorum yapılamıyor.

KOCAELİ DE LİSTEDE

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Türkiye’nin en kirli illerinin İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Mersin, Kocaeli, Edirne ve Erzurum olduğunu açıkladı. Bozoğlu, bu kentlerde acil önleme ihtiyaç olduğunu belirtti.

HAVASI TOZLU ŞEHİRLER

2018 yılının PM10 (Toz) verilerine göre, Türkiye’deki havası en kirli illerin başında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Ağrı, Erzurum, Iğdır, Kahramanmaraş, Manisa ve Mersin geliyor. Baran Bozoğlu, oldukça tehlikeli ve doğrudan akciğeri etkilediğini belirtti.

EN KİRLİ İLLER BÜYÜKŞEHİRLER

313 istasyondan sadece 68'inde PM2.5 (küçük toz) ölçümü yapılmaktadır. 39 ilde bulunan 68 istasyonun 47'sinde (yüzde 69) güvenli veri alımı yoktur. Güvenli veri alımı olan bütün istasyonlarda, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün belirlediği yıllık ortalama sınır değeri aşılmıştır. PM2.5 açısından havası kirli illerin başında; Amasya, Ankara, Artvin, Bartın, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Edirne, Erzurum, İstanbul, Kocaeli, Ordu, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Yalova, Zonguldak yer almaktadır.

TÜRKİYE’NİN YARISINDA ÖLÇÜM YAPILAMADI

Raporda, İzmir dahil Türkiye’nin yarısından fazlasında ölçüm yapılmadığı da aktarıldı. İstasyonlarda ölçümleri yapılan diğer kirlilik kaynaklarına dair (SO2, NO2, NOx, CO ve O3) değerlendirilen verilere göre ise, bu kirleticilerin tamamı için istasyonların yarısından fazlasında güvenli veri alımının olmadığı belirlendi. Ölçümlerin yapılabildiği ve kirlilik seviyesinin sınır değerlerin üzerinde çıktığı illerin başında ise İstanbul-Sutanbeyli, Adana, Edirne-Keşan, Ağrı -Doğubeyazıt, Kahramanmaraş, Yozgat, Manisa, Hakkari, Bitlis, Şanlıurfa ve Karabük geliyor.

HAVASI DAHA AZ KİRLİ İLLER

Havası daha az kirli olan iller arasında da Artvin, Ardahan, Tunceli, Gümüşhane-Gemilerçekeği ve Rize-Ardeşen yer aldı. Raporda ayrıca Türkiye’nin birçok yerinde termik santraller nedeniyle ciddi hava kirliliği problemleri yaşandığının da altı çizildi.

13 Mart 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Hüseyin Boz - Fabrika bacalarına takılan filtreler çok pahalı.Bazı İş verenler maaliyet hesabı yapıyor.Özellikle geceleri zehir saçıklarını görüyoruz.

Yanıtla . 0Beğen 13 Mart 23:07

Anket Bahri Yavuz istifa etmeli mi?