Reklamı Kapat

Kentin ihtiyaçlarına 30 milyon kaynak

Vatandaşların huzur ve refahı için daha iyi hizmet sunulması adına Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 30 milyon lira ek kaynak Kocaeli Valiliği'ne aktarıldı. Bu ek kaynağın nasıl değerlendirileceği üzerine açıklamalarda bulunan Vali Hüseyin Aksoy, "Önceliğimizi eğitime verdik. İlin ihtiyaçları adına bırakılan bu kaynağı müdürlüklerimizden aldığımız bilgiler doğrultusunda değerlendirdik" dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Vali Hüseyin Aksoy, ilimizde yatırım yapılmak üzere temin edilen gelirlerin kullanımı ile ilgili bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Vatandaşların huzur ve refahı için daha iyi hizmet sunulması adına Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 30 milyon lira ek kaynak Kocaeli Valiliği'ne aktarıldı. Belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda eğitim, sağlık, güvenlik, genel idare, sosyal hizmetler ve AFAD gibi hizmetler alanında yatırım yapılacak. Bu 30 milyonluk ek kaynağın nasıl değerlendirileceği üzerine açıklamalarda bulunan Vali Hüseyin Aksoy, "Önceliğimizi eğitime verdik. İlin ihtiyaçları adına bırakılan bu kaynağı müdürlüklerimizden aldığımız bilgiler doğrultusunda değerlendirdik. Gerekli ihtiyaçları karşılamak için çalışmaya başladık" dedi.

ÖNCELİK EĞİTİM

Ek kaynakta önceliği eğitim ihtiyaçları aldı. 30 milyon liralık ek kaynağın eğitim için ayrılan bütçesi is 11 milyon 500 bin lira. Açıklamada bulunan Aksoy, "Eğitimde 1 ilkokul 1 anaokulu yaptık. 12 okulun tadilatını gerçekleştirdik. 1 Rehabilitasyon ve Araştırma Merkezi inşa edeceğiz. 1 okulun ihata duvarını onardık ve son olarak 64 okulun asansörü için çalışmalar yapıyoruz. Toplamda 64 okulda asansör bakımı yapılacak. Engelli vatandaşların erişimi için seçim öncesinde öncelikli olarak çalışılarak onarımı tamamlanacak. 31 Mart'a kadar bu onarımları tamamlamayı hedefliyoruz. Toplam 11 milyonluk bir kaynak ayırdık" dedi.

GÜVENLİK İÇİN 8 MİLYON

"İkinci olarak güvenlik hizmetleri için 8 milyon kaynak ayırdık" diyen Vali Aksoy, mahalle muhtarlarıyla görüştüklerini ve by görüşmeler doğrultusunda 80 mahalleye 320 kamerası kurulacağını belirtti.  Ayrıca jandarma sorumluluk alanlarına da 2 adet jandarma komutanlığı yapılacak. Bunun yanı sıra 24 noktada plaka tanıma sistemi olacak. İhtiyaç doğrultusunda  Körfez Sevindikli ve Gebze Yağcılar'a Jandarma Karakol Komutanlığı yapılacak.

SAĞLIK İÇİN 7 MİLYON

Sağlık alanına 7 milyon kaynak ayırdığını belirten Aksoy, “Sağlık alanında çocuk izlem merkezi gibi bir projemiz var. bunu Gebze bölgesinde yapmayı hedefliyoruz. Kartepe Aile Sağlığı Merkezi’ni yeniden yapıp hizmete sokacağız. Şehrin belirli yerlerinde 112 acil istasyonları bulunmaktadır. Bunların şartlarını daha da iyileştirip ilimizde yaygınlaştırmak istiyoruz. Kartepe, Gölcük, Başiskele, İzmit, Kandıra, Derince, Gebze ve Darıca ilçelerine 112 sağlık istasyonları kuracağız. Bu yapacaklarımızdan 5 tanesi mevcut şartları iyi olmadığı için onaracağız geri kalan üçü baştan yapılacak. Böylece ilimizde toplam 47 acil sağlık istasyonu olmuş olacak” şeklinde konuştu.

GENEL İDARE HARCAMALARINA 2 MİLYON

Genel idare harcamalarına 2 milyon ayırdığını belirten Aksoy konuşmasını şöyle sürdürdü; kartepe Kaymakamlığı, Derince Kaymakamlığı,Gebze Kaymakamlığı, Kandıra Kaymakamlığı, Kandıra Kaymakamlığı ve Gölcük Kaymakamlığı binalarının eksikleri giderilip onarımları yapılacak.

SOSYAL HİZMETLERE 1 MİLYON

Son olarak Aksoy, “Sosyal hizmetler için 1 milyon ayırdık. Bunun ile İzmit İlk Çocuk Kabul Merkezi kuracağız. Bunların hepsi halkımızın ihtiyaç duyduğu hizmetler. Bir kısmının ihalesi yapıldı bir kısmı en yakın zamanda yağılacak ve en kısa sürede halkımızın hizmetine sunulacak. Mevcut kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanacağımızı sizlere belirtmek istiyorum. Herkese çok teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Ekin EKEN

15 Mart 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Fati̇h Atar - HANİ NERDE KOCAELİSPOR

Yanıtla . 0Beğen 15 Mart 14:50

Anket Bahri Yavuz istifa etmeli mi?