KAMUSEN Kocaeli’de memur sorunlarını dile getirdi

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu Kocaeli Şubesi, Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması düzenleyerek memur ve memur emeklisinin sorunlarına değindi.

Aygün Baş
Aygün Baş Tüm Haberleri
KAMUSEN Kocaeli’de memur sorunlarını dile getirdi
KAMUSEN Kocaeli’de memur sorunlarını dile getirdi
+4
Haber albümü için resme tıklayın

ÜLKE GENELİNDE BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLENDİ

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı tüm şubeler ülke genelinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasında 2024 yılı itibari ile zam alan memur ve memur emeklisi maaş ücretleri gündeme alındı. KAMUSEN, aynı zamanda 2008 yılından sonra göreve başlayan memurların sosyal ve emeklilik haklarına dikkat çekerken yardımcı hizmetler personellerinin ise eğitim seviyelerine uygun idari hizmet sınıflarında çalışmaları gerektiğini söyledi. Açıklamayı Kocaeli’de ise Türkiye Kamu Sen Kocaeli İl Temsilcisi Cihat Çoban sözcülük yaptı.

KAMUSEN Kocaeli’de memur sorunlarını dile getirdi

EMEKLİ AYLIKLARINDAKİ İLİŞKİLER KOPTU

Türkiye Kamu Sen Kocaeli İl Temsilcisi Cihat Çoban tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi,

“Hepimizin bildiği gibi memur emeklileri, ülkemizin en mağdur kesimidir. Memurlarımızın hem emekli aylığına sayılmayan ödemeler nedeniyle maaşları ve emekli ikramiyeleri son derece düşük hesaplanmakta hem de ifa ettikleri görev ve görev aylıkları ile emekli aylıklarındaki ilişki tamamen kopmuş durumdadır. Bir memurun emekli maaşı ile çalışırken yaptığı görev, aldığı maaş ve ödediği pirimin hiçbir bağlantısı kalmamıştır. Çalışırken bir işçi ile aynı maaşı alan bir memur, emekli olduğunda işçiden yarı yarıya daha az emekli maaşı almaktadır. Hal böyleyken bir de 5510 sayılı Kanunun getirdiği olumsuzluklar memurlarımızı mağdur etmektedir.

KAMUSEN Kocaeli’de memur sorunlarını dile getirdi

SOSYAL DEVLET ANLAYIŞINA UYGUN DEĞİL

2008 yılının Ekim ayından önce göreve başlayan bir memurla bu tarihten sonra göreve başlayan memurun sosyal güvenlik ve emeklilik hakları aynı değildir. 2008 sonrasında göreve başlayan memur daha fazla prim ödemekte ama bu tarihten önce göreve başlayan memurdan daha az emekli maaşına hak kazanmaktadır. Ayrıca en düşük emekli aylığı miktarı da 2008 öncesi ve sonrasında göreve başlayanlar için farklı hesaplanmaktadır. Bu durum, kanun önünde eşitlik ilkesiyle bağdaşmadığı gibi sosyal devlet anlayışına da uygun değildir. Bu nedenle hükümetimizin Emekli Yılı olarak ilen ettiği 2024 yılında 5510 sayılı Kanundan kaynaklı bu çifte standardın da mutlaka giderilmesi en büyük beklentimizdir.

KAMUSEN Kocaeli’de memur sorunlarını dile getirdi

EĞİTİM SEVİYELERİNE UYGUN SINIFLAR GEÇMELİLER

Kamu kurum ve kuruluşlarında yaklaşık 110 bin dolayında yardımcı hizmetler sınıfı personeli bulunmaktadır. Bu çalışanlarımızın büyük çoğunluğu yüksekokul mezunudur ve pek çoğu kurumlarında memurlarla aynı görevi yürütmektedir. Bu çalışanlarımız da kamu görevlisi olduğu halde, bir türlü açılmayan görevde yükselme sınavları nedeniyle eğitim durumlarına uygun kadrolara yükselme imkânı bulamamaktadır. Yardımcı hizmetlilerimizin yer değiştirme hakkı da kısıtlıdır. Kamuda en düşük ücretli kesim olan yardımcı hizmetler sınıfı personelin mağduriyetini gidermenin en uygun yolu bu çalışanlarımızın yaptıkları işlere ve eğitim seviyelerine uygun görevlerin bulunduğu genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmeleridir.

KAMUSEN Kocaeli’de memur sorunlarını dile getirdi

KAMUSEN TALEPLERİNİ TEK TEK SAYDI

Bu çalışmalara; İlave ek ödemenin emekli maaşlarına eklenmesi, Birinci dereceye gelen tüm memurların ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltilmesi, 2008 öncesi ve sonrasında göreve başlayan memurlara arasında ortaya çıkan ikili uygulamanın sosyal devlet ilkesi çerçevesinde düzeltilmesi, Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin Genel İdare Hizmetleri Sınıfına geçirilmesi, Kamuda esnek, geçici, vekil, sözleşmeli gibi adlar altındaki personel çalıştırma uygulamasına son verilerek 3+1’e tabi personel de dahil olmak üzere tüm çalışanların kadrolu ve güvenceli olarak çalıştırılması ve yeniden artış gösteren taşeron uygulamasına son verilmesi için yapılacak düzenlemelerle başlanmalıdır. Milli gelirin artmasının yanında bu gelirin adil bir biçimde paylaşılması da önemlidir. Aksi halde gelir dağılımında adaletsizlikler ortaya çıkar.”

14 Şub 2024 - 13:35 - Gündem

Mahreç  Aygün Baş

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 3.498.581 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Emekli - Kamu sen denilen kurum memuru değil memur karşısında hükumeti destekler.kamu sen kapatılmalıdır.kamu sen memuru değil hükumeti destekler.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Şubat 15:23