Zeytinoğlu: Sanayideki düzelme devam edecek

Açıklanan sanayi üretim endeksini değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Duyurulan endekste yıllık bazda gerilemenin hız kestiğini görüyoruz. Bir önceki aya göre toparlanmanın devam etmesini olumlu buluyoruz” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yaptığı yazılı açıklama ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan şubat ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını değerlendirdi. Başkan Zeytinoğlu yaptığı yazılı açıklamada sanayi üretim endeksinde yıllık bazda gerilemenin hız kestiğini gördüklerini, bir önceki aya göre toparlanmanın devam etmesini olumlu bulduklarını bildirdi.

“GERİLEME SÜRECEKTİR”

Sanayi üretim endeksinde yıllık bazda gerilemenin hız kestiğini aktaran Zeytinoğlu, “Bir önceki aya göre toparlanmanın devam etmesini olumlu buluyoruz. Mart ayında yüksek seviyede gerçekleşen ihracatın sanayi üretimine de olumlu yansıyacağını düşünüyoruz ve üretimde aylık bazda artışların devam edeceğini bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Sektörel değerlendirmelerde de bulunan Zeytinoğlu, şunları kaydetti:

“VERİLEDİ AÇIKLADI”

“Ana sanayi grupları içerisinde şubat ayında ara mallarındaki yıllık yüzde 9.7 ve sermaye mallarındaki yüzde 7.8’lik gerilemeler dikkati çekiyor. Şubat ayı üretim gerilemesinde imalat sanayindeki yüzde 5.5’lik gerilemenin de önemli etkisi olduğunu düşünüyoruz. Bu kalemlerde yaşanan daralmalar, ilk çeyrek büyümesine de yansıyacaktır. Diğer taraftan yüksek teknolojili ürünlerdeki yıllık yüzde 14.8’lik artışı da olumlu değerlendiriyoruz."

17 Nisan 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?