Reklamı Kapat

"İşçiler mezarda, sorumlular dışarıda"

İSİG Meclisi, DİSK, KESK, TMMOB, TTB tarafından yapılan ortak basın açıklamasında konuşan İSİG Meclisi Üyesi Selçuk Karstarlı, “301 kişiyi göz göre göre ölüme yollayanların serbest olması, dibi görünmeyen derinlikte bir ahlaki göçüktür” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

İSİG Meclisi,DİSK, KESK, TMMOB, TTB tarafından 5 yıl önce Soma’da yaşanan maden faciasıyla ilgili ortak basın açıklaması gerçekleştirildi. Sabri Yalım Parkı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasına DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, İSİG Meclisi, KESK, TMMOB, TTB temsilcileri, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, CHP İzmit Belediye Meclis Üyesi Devrim Bal ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ADALET GÖÇÜK ALTINDA KALDI”

Ortak basın açıklamasında konuşan İSİG Meclisi Üyesi Selçuk Karstarlı, “Bundan tam 5 yıl önce, 2014 yılı Mayıs ayında Soma’da 301 maden işçisini yitirmiştik. Bu süre zarfında acılarımızın hafiflemesi bir yana, yaraları daha da kanatan gelişmeler yaşandı. Bilindiği gibi, madenin patronu Can Gürkan ölümünden sorumlu olduğu her işçi için yaklaşık 5 gün hapis yatmasının ardından geçtiğimiz ay tahliye oldu. Böylece 301 maden işçisi arkadaşımızın ardından adalet de göçük altında kaldı” dedi.

ADETA ÖDÜLLENDİREN YARGI SİSTEMİ”

Selçuk Karstarlı, “Ülkemizde hukukun çöküşü Soma davasıyla bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Davayı Soma’dan kaçıran, katliamda sorumluluğu bulunanları yargılama konusu yapmayan, maden patronu ve yöneticilerini “olası kasıt” üzerinden değil; “bilinçli taksir” ile “cezalandırarak” adeta ödüllendiren yargı sistemi, bir işçi için 5 gün hapis yatmayı yeterli görmüş; ülkemizde “hukuk”un geldiği noktayı bir kez daha gözler önüne sermiştir” şeklinde sürdürdü.

HATA DEĞİL, KASITTIR”

Yıllık üretim planından fazla üretim yapmak için işlerin zorlandığını belirten Karstarlı, “Demokrasi isteyenlerin, basın özgürlüğüne sahip çıkanların, yaşamı savunanların, barış talep edenlerin, iktidarı eleştirenlerin hapishanelere doldurulduğu bir ülkede, 301 kişiyi göz göre göre ölüme yollayanların serbest olması, dibi görünmeyen derinlikte bir ahlaki göçüktür. Gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini bilerek ve isteyerek almamak hata değil, kasıttır. Yıllık üretim planının neredeyse üç katı üretim yapmak için işçileri zorlamak hata değil, kasıttır” diye konuştu.

SOMA’NIN HESABI SORULACAK”

Karstarlı, “301 madencinin hayatına mal olan bu sistem ve madenlerdeki fiziki şartlar değişmemiştir, her an yeni bir katliam ile karşı karşıya kalma riskimiz devam etmektedir. Soma katliamını unutmamak unutturmamak hepimizin görevidir. Soma’nın hesabını er ya da geç soracağız. Bu ülkede çalışırken ölmeyeceğimiz, insanca çalışacağımız, insanca yaşayacağımız güzel günleri elbet göreceğiz” ifadeleriyle sonlandırdı. Selin BECER

14 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket İzmit Belediyesi 190 aracı kiralamalı mı, satın mı almalı?